اخبار ایران و جهاناخبار جهان اسلامعقیده و اندیشه

برخی واکنش هادر آستانه اکران فیلم محمد رسول الله صلی الله علیه وسلم

برخی واکنش هادر آستانه اکران فیلم محمد رسول الله صلی الله علیه وسلم

در آستانه اکران فیلم سینمایی «محمد رسوالله صلی الله علیه وسلم» به کارگردانی مجید مجیدی، نمایش این فیلم با واکنش برخی محافل عربی از جمله اساتید الازهر و انجمن جهانی معرفی پیامبر(ص) مواجه شده است.

به گزارش ندای سنت شیخ احمد کریمه، استاد فقه تطبیقی دانشگاه الازهر در این باره گفت: تولید فیلمی که چهره مبارک پیامبر صلی الله علیه وسلم را به تصویر بکشد، شرعا حرام است.

۸۵۸۷۶۱۲۷۸۹۲۰۹۸۲۱۸۷۱۱۶۸۱۹۱۷۰۱۹

وی در ادامه همچنین، بر ضرورت حرام‌بودن به تصویرکشیدن شخصیت انبیاء و صحابه از طریق آثار هنری دیداری و شنیداری تأکید کرد.
شیخ احمد کریمه گفت: شیوخ مرکز اسلامی الازهر پس از تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفت، تصمیمی جمعی مبنی بر منع کامل تولید این‌گونه فیلم‌ها صادر کردند.

محمد البسطویسی، رئیس سندیکای روحانیون مستقل مصر، نیز در این رابطه اعلام کرد: حضرت محمدصلی الله علیه وسلم والاتر از آن است که شخصی عادی آن را به تصویر بکشد، همچنین به تصویر کشیدن صحابه نبی مکرم اسلام نیز حرام است.
وی اینگونه بیان کرد که  ایران شأن و منزلت حضرت محمد صلی الله علیه وسلم را گرامی نمی‌دارد، تولید این فیلم را بیانگر کوته‌بینی و عدم شناخت کامل ایران نسبت به تعالیم اسلام عنوان کرد.
وی در ادامه بیان کرد: شرکت‌های تولید فیلم تنها در پی کسب سود مادی و درآمد بیشتر هستند، از سازمان‌های سرمایه‌گذار و شبکه‌های پخش فیلم خواست، مانع از اکران این فیلم در مصر و کشورهای عربی شوند.

انجمن جهانی معرفی پیامبر صلی الله علیه وسلم نیز که مقر آن در عربستان قرار دارد، به تصویر کشیدن رسول اکرم(ص) در فیلم ایرانی «محمد رسول الله(ص)» را حرام و خلاف شرع اعلام کرده است.

پیش از نیز، مرکز اسلامی الازهر نیز با صدور بیانیه‌ای نسبت به ساخت فیلم سینمایی «محمد رسول الله» در ایران اعتراض کرده بود و از مسئولان کشورمان خواسته بود مانع از اکران این فیلم شوند.

مرکز اسلامی الازهر و برخی از علمای دینی این کشور،با بیان این که فیلم «محمد رسول الله» مجید مجیدی، صدا و چهره پیامبر صلی الله علیه وسلم را مجسم کرده است، از مسئولان کشورمان خواستند که مانع از اکران این فیلم شوند.

این در حالی است که مجید مجیدی، کارگردان فیلم، پیش از این اعلام کرده بود که ادای احترام به پیامبر اکرم در تمام صحنه‌های فیلم مورد تأکید بوده و چهره ایشان به دلیل قداست و حساسیت ویژه‌ای که وجود داشت، به نمایش درنیامده است.

الازهر با صدور بیانیه‌ای مخالفت شدید خود را با به تصویرکشیدن چهره پیامبران و انبیاء الهی در فیلم‌های نمایشی و هنری به دلیل جایگاه ویژه و قداست آنان اعلام کرده بود.
مرکز اسلامی الازهر در این بیانیه آورده است: ساخت این‌گونه آثار از جایگاه مقدس و کمال اخلاقی و مقام والای انبیاء و فرستادگان الهی در قلوب انسان‌ها می‌کاهد.
در این بیانیه همچنین، تأکید شده بود که ممنوعیت مجسم‌کردن شخصیت انبیاء تنها به ممنوعیت به تصویرکشیدن چهره آن‌ها محدود نمی‌شود، بلکه مجسم‌کردن صدای انبیا نیز به هیچ وجه جایز نیست.
الازهر با بیان این که این مرکز نهادی نیست که بتواند مانع از ساخت و نمایش آثار هنری شود، اعلام کرد: این مخالفت تنها با استناد به آموزه‌های شریعت اسلامی انجام شده، و تصمیم‌گیری در زمینه ممنوعیت و مجوزندادن به این گونه فیلم‌ها مسئولیت نهادهای مربوطه است.

شیخ احمد الطیب، شیخ الازهر نیز با تأکید بر این که به تصویرکشیدن چهره پیامبران امری کاملا حرام و ممنوع است، تبلیغاتی که در زمینه فیلم «محمد رسول الله(ص)» مبنی بر این که این فیلم به سیره و زندگینامه پیامبر(ص) پرداخته و در آن لشکرکشی ابرهه به مکه در «عام الفیل» به تصویر کشیده شده را محکوم کرد.
در همین راستا، برخی علمای دینی مصر و الازهر نیز با هشدار نسبت به نمایش این اثر هنری، از مسئولان کشورمان خواستند که در مقابل نمایش این فیلم بایستند و مدعی شدند که این رفتار غیرمسئولانه ایران با اقدامات غربی‌ها در انتشار کاریکاتورهای موهن به پیامبر(ص) فرقی ندارند.

مجید مجیدی، کارگردان فیلم بارها تأکید کرده که هدف از ساخت فیلم «محمد رسول الله(ص)»، معرفی صحیحی از پیامبر صلی الله علیه وسلم به دنیای غرب است و موضوع آن هم بیشتر حول دوران پیش از اسلام و عصر کودکی حضرت محمد(ص) بوده و ابراز امیدواری کرده که این فیلم موجب وحدت بیشتر میان مسلمانان شود.

فیلم سینمایی محمد رسول الله قرار است در افتتاحیه سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «مونترال» کانادا به اکران گذاشته شود و این نخستین اکران جهانی فیلم محمد(ص) خواهد بود.

جشنواره جهانی فیلم مونترآل کانادا، ۲۷ آگوست تا ۷ سپتامبر ۲۰۱۵ (۵ تا ۱۶ شهریور) در این شهر کانادایی برپا می‌شود.

منبع: ایکنا به نقل از«بوابه الفجر»

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن