اخبار جهان اسلام

تقریبا تمامی مساجد جمهوری آفریقای مرکزی ویران شده‌اند

نماینده امریکا: تقریبا تمامی مساجد جمهوری آفریقای مرکزی ویران شده‌اند.

 

۷۵۷۰۶۶۸۹-aa2c-4489-bf7c-5692e7d8d991
نماینده امریکا در سازمان ملل می‌گوید تقریبا تمامی ۴۳۶ مسجد جمهوری آفریقای مرکزی در پی چندین ماه خشونت‌های خونین فرقه‌ای در این کشور ویران شده‌ است.

سامانتا پاور روز سه شنبه گفت از بیش از یک سال قبل و هم‌زمان با آغاز درگیری‌ها در جمهوری آفریقای مرکزی ۴۱۷ مسجد در این کشور ویران شده‌اند.

پاور که پس از بازدید هفته گذشته شورای امنیت سازمان ملل از جمهوری آفریقای مرکزی صحبت می‌کرد ویرانی‌های این کشور را «شدید و هولناک» توصیف کرد.

پاور در این سفر از بقایای محله مسلمانان در بانگی، پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی دیدار و مردم ساکن این منطقه را «جمعیتی وحشت زده» توصیف کرد.

وی همچنین با اشاره به خروج ۷۵۰ سرباز اتحادیه اروپا از جمهوری آفریقای مرکزی که در چند روز آینده اتفاق خواهد افتاد، از خلاء امنیتی احتمالی در این کشور ابراز نگرانی کرد. فرانسه نیز اعلام کرده تا پایان سال جاری میلادی نیروهای خود را در جمهوری آفریقای مرکزی «به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.» پاریس ۲ هزار سرباز در مستعمره سابق خود مستقر کرده بود.

این در حالی است که نیروی صلحبانی سازمان ملل هنوز با تمام توان در این کشور فعالیت نمی‌کند. به گفته پاور، در حال حاضر نیروی ۱۰ هزار نفری صلحبان سازمان ملل از حدود ۸۰ درصد توان خود در جمهوری آفریقای مرکزی استفاده می‌کند.

نیروی صلحبانی سازمان ملل شامل حدود ۶ هزار سرباز از اتحادیه آفریقا نیز می شود. مسئولیت نیروهای افریقایی از سپتامبر گذشته به عهده سازمان ملل است.

پاور افزود اگر چه نیروهای ترکیبی از «وقوع بدترین سناریوی ممکن» خودداری کرده‌اند؛ با این وجود گروه‌های مسلح همچنان در این کشور باقی مانده‌اند. نماینده امریکا در سازمان ملل افزود خلع سلاح گروه‌های درگیر «یکی از اولویت‌های عمده است.»

جمهوری آفریقای مرکزی از دسامبر ۲۰۱۳ هم‌زمان با آغاز حملات هماهنگ گروه‌های مسلح مسیحی به گروه سلکا با خشونت‌ دست و پنجه نرم کرده است. گروه سلکا که اعضای آن عمدتا مسلمان هستند مارس ۲۰۱۳ دولت آفریقای جنوبی را سرنگون کرد.

گفته می‌شود در درگیری‌های جمهوری آفریقای مرکزی تا کنون هزاران نفر کشته و بیش از یک میلیون نفر نیز آواره شده‌اند.

دولت موقت بانگی که از حمایت صلح‌بانان بین‌المللی برخوردار است در حال حاضر تلاش می‌کند راه را برای برگزاری یک انتخابات مسالمت آمیز در این کشور هموار کند.

منبع:پرس تی وی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن