اخبار ایران و جهان

سازمان ملل: ۲۰۱۴ سالی خانمان‌سوز برای فلسطینیان بود

سازمان ملل: ۲۰۱۴ سالی خانمان‌سوز برای فلسطینیان بود.

سازمان ملل: ادامه اشغال‌گری توانایی فلسطی۶۷۶cefc3-5569-40eb-8a77-41f39898e6ccنیان برای داشتن زندگی عادی را تضعیف می‌کند.
سازمان ملل سال ۲۰۱۴ را سالی خانمان سوز برای فلسطینیان توصیف کرد.

سازمان ملل می‌گوید از سال ۱۹۶۷ تاکنون، بیشترین تعداد غیرنظامی فلسطینی که در کرانه باختری کشته شدند مربوط به سال ۲۰۱۴ است. یکی از مقام‌های سازمان ملل، سال ۲۰۱۴ را «سالی خانمان‌سوز» برای فلسطینیان توصیف کرد.

بر اساس گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر که دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل روز پنج‌شنبه (۶ فروردین) منتشر کرد، بحرانی که بر زندگی، آزادی‌، امنیت تردد و دسترسی فلسطینیان تاثیر می‌گذارد از «اشغالی‌گری طولانی مدت [اسرائیل] و سیاست‌های تضعیف توانایی فلسطینیان برای داشتن زندگی عادی و خودکفایی» ناشی می‌شود.
این گزارش بر اساس آمار و داده‌های دیگر نهادهای وابسته به سازمان ملل، منابع دولتی و سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی، فلسطینی و اسرائیلی تهیه شده است.
در این گزارش آمده است، اگر این مشکلات رفع شوند، فلسطینیان خودکفا خواهند شد و می‌توانند بدون نیاز به کمک‌های بشردوستانه نهادها و اقتصاد خود را توسعه دهند.

جیمز راوولی، هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در سرزمین‌های اشغالی گفت: «۲۰۱۴ سالی خانمان‌سوز برای فلسطینیان در [در سرزمین‌های اشغالی] بود.»
وی افزود: «ادامه اشغال‌گری، توانمندی فلسطینیان برای زندگی عادی را تضعیف می‌کند. اگر این عوامل از بین بروند و سیاست‌های مربوط به آن تغییر کند، نیازی به کمک‌های بشردوستانه [برای فلسطینیان] نخواهد بود.»
این در حالی است که ۵۸ فلسطینی سال گذشته در کرانه باختری کشته شدند. این بیشترین تعداد قربانیان فلسطینی است که از سال ۲۰۰۷ تا کنون در درگیری با نیروهای اسرائیلی جان خود را از دست داده‌اند.
در این گزارش همچنین آمده است بیش از شش هزار نفر سال گذشته در کرانه باختری مجروح شدند که از بالاترین تعداد از سال ۲۰۰۵ محسوب می‌شود.
اوولی افزود ۱۲۱۵ فلسطینی به علت تخریب خانه‌های خود به دست نیروهای اسرائیلی بی‌خانمان شده‌اند که در نوع خود رکورد جدیدی است.
به گفته او شهرک‌سازی‌ها «بر خلاف حقوق بین‌الملل ادامه یافت» و به آسیب‌پذیری جوامع فلسطینی کمک کرد.
بر اساس این گزارش سال گذشته غزه «شاهد بالاترین نرخ آوارگی داخلی از سال ۱۹۶۷ بود» و تقریبا «۵۰۰ هزار نفر، معادل ۲۸ درصد جمعیت غزه، در این منطقه بی‌خانمان شدند.»
در جنگ ۵۱ روزه‌ای رژیم اسرائیل که در تابستان گذشته علیه غزه آغاز کرد، بیش از ۲۱۳۰ فلسطینی کشته و حدود ۱۱ هزار نفر مجروح شدند. به گفته مقامات بهداشتی غزه، ۵۷۸ قربانیان کودک و حدود ۲۶۰ تن از آنان نیز زن بودند.
غزه از ژوئن ۲۰۰۷ میلادی تحت محاصره رژیم اسرائیل قرار دارد و این شرایط باعث کاهش استانداردهای زندگی و افزایش بی‌سابقه فقر و بیکاری در این منطقه شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن