اخبار ایران و جهان

مولانا ساداتی:شهرستان سراوان با داشتن ظرفیتها و قابلیت های متعدد همچنان در محرومیت به سر می برد.

مولانا ساداتی:شهرستان سراوان با داشتن ظرفیتها و قابلیت های متعدد همچنان در محرومیت به سر می برد.molana-sadati

*با گذشت ۳۷ سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی کارخانه یا کارگاه صنعتی در این شهرستان احداث نشده است .

مولانا سید عبدالصمد ساداتی درجلسه”شورای برنامه ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان” که شامگاه پنجشنبه ۷ آبانماه ۹۴ به ریاست استاندار محترم و با حضور معاونان و مدیران کل دستگاه های اجرایی سیستان و بلوچستان ،فرمانداران سراوان،سیب و سوران و مهرستان و جمعی از معتمدین که در سراوان برگزار شد طی سخنانی با بیان اینکه شهرستان سراوان از ظرفیتها و قابلیت های متعدد در زمینهای مختلف بر خوردار است ،توجه به این شهرستان را مورد تاکید قرار دادند.

به گزارش ندای سنت ،امام جمعه اهلسنت سراوان با اشاره به اینکه اسلام عامل توسعه و رشد و از جمله پیامدها و دستاوردهای آن عدالت اجتماعی و اقتصادی است خاطر نشان ساخت:عدالت اقتصادی لازمه و جزئی از عدالت اجتماعی است که در توزیع ثروت و امکانات عدالت برقرار شود و به فعالیت هایی که موجب رشد و توسعه و امکان بهره برداری همه از حقوق مساوی باشند مجاز شناخته شده اند واز فعالیتهایی که موجب تخریب و تجاوز و نابودی حقوق دیگران می شود منع شده است.

وی عنوان نمود:در قرآن کریم و روایات بر اهمیت و تاثیر عدالت در انسجام و قوام جامعه مکررا اشاره شده، جامعه ای که بی بهره از فضیلت و عدالت باشد جامعه ای تهی از سایر فضایل اخلاقی خواهد بود بلکه زمینه ساز فضای ناامن و آلوده عصبیات که انعکاس آن در فضاهای مجازی و اجتماعی دیده می شود از این جهت است است که عدالت را شریعت اسلام رکن اساسی وبرتر فضایل و محاسن اخلاقی قرار داده است.

مولانا ساداتی تصریح نمود:عدم توسعه شهرستان سراوان، فقدان امکانات رفاهی و تفریحی ، عدم برخورداری از راه مناسب شهری و روستایی و نبود شغل برای افراد جویای کار با توجه به اینکه شهرستان سراوان از ظرفیت های بسیار خوبی درزمینه های مختلف کشاورزی، معدنی، گردشگری ، صنایع دستی و بویژه نیروی جوان تحصیلکرده برخوردار است،اما با گذشت ۳۷ سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی کارخانه یا کارگاه صنعتی مورد بهره برداری که بتواند شغل مورد نیاز بخشی از جوانان این مرز و بوم را تامین کند در این شهرستان احداث نشده است که سبب شکل گیری انواع آسیب های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خواهد شد.
مدیر دارالعلوم زنگیان سراوان افزود: عدم ایجاد زیر ساخت های لازم و نادیده گرفتن ظرفیتهای این شهرستان سبب شده همچنان در محرومیتهای تحمیلی غوطه ورشود.

وی ابراز داشت: دشت مک سوخته جالق با آب فراوان و زمین های مسطح و هموار و حاصلخیز با تمام ملزومات ایجاد اشتغال،رفاه و توسعه بصورت خدادی ، بدون استفاده مانده است که می تواند جمعیت کثیری بهره مند شوند و یکی از راه های ایجاد امنیت پایدار در چنین مناطقی است.

مولانا ساداتی وجود مرز را از مزیتها و فرصتهایی برشمرد که شکوفایی اقتصادی را به همراه دارد و عنوان نمود: از آنجا که دولت درنظر دارد شهرهای مرزی را منطقه آزاد در راستای برقراری مبادلات تجاری قرار دهد شهرستان سراوان این استعداد را با داشتن مرزی طولانی با دو شهرستان مجاور جدیدالتاسیس(سیب وسوران –مهرستان) و نیز نزدیکترین مسیر به بزرگترین بندرگاه کراچی کشور همسایه پاکستان و حتی نزدیکترین مسیر به هندوستان یکی از مزیتها و فرصتهایی است که به عنوان منطقه آزاد می تواند یک پل ارتباطی و تجاری و مبادلات کلا و برقراری امنیت پایدار و جذب سرمایه های خارجی و یکی از راهبردی ترین محورهای اقتصاد مقاومتی است که تحقق آن از اهداف آرمانی مورد نظر رهبر معظم انقلاب است.

با توجه به محرومیت سراوان از گاز رسانی و شبکه ریلی کشور و بازتاب آن در فضای مجازی که اگر صحت داشته باشد برای شهرستانهای مرزی محروم خبری ناخوشایند و نا امید کننده است.

امام جمعه اهلسنت سراوان ادامه داد:خرما از جمله اقلام مهم صادراتی کشور که در شهرستان سراوان ، سیب و سوران و مهرستان بدست می آید مشکلات نخل داران به جای خود، نبود کارخانجات و صنایع بسته بندی و تبدیلی فرآورده های آن سالهاست که این بحث مورد مناقشه بوده اما به آن توجهی نشده است.

مولانا ساداتی در ادامه عنوان نمود: تنها بیمارستان سراوان که دو شهرستان دیگر را تحت پوشش قرار می دهد که با قدمت بیش از ۴۵ سال برای جمعیت آن روز ساخته شده به هیچ وجه جوابگوی حال حاضرنیست،کمبود پزشک متخصص و امکانات و تجهیزات از دیگر نیازها است ،امیدواریم با توجهات دولت هر چه سریعتر پروژه بیمارستان در اولویت و مورد بهره برداری قرار گیرد.

امام جمعه اهلسنت سراوان همچنین به شکایت و نگرانی شدید مردم از تعرفه های سنگین برق در ماههای گذشته اشاره نمود و گفت: تعرفه های سنگین برق بر مشکلات زندگی مردم که درآمد کافی برای امرار معاش ندارند افزوده است ، با توجه به شرایط آب و هوایی شهرستان سراوان لازم است تعرفه های برق جزء مناطق گرمسیری محاسبه و تصویب گردد.

مولانا ساداتی ضمن اشاره به استعدادهای درخشان و موفقیتهای دانش آموزان شهرستان سراوان ،کمبود فضاهای آموزشی و امکانات لازم را عنوان نمود و ادامه داد: کمبود فضاهای آموزشی و امکانات لازم سبب محرومیت از فراگیری علم و دانش ،خطر جدی است که اگر مورد توجه قرار نگیرد افزایش بی سوادی و پیامدهای منفی دیگری را به دنبال خواهد داشت.

امام جمعه اهلسنت سراوان در پایان توصیه مهم رهبر معظم انقلاب که فرمودند:”رفع تحریمها هرچند از باب رفع ظلم و احقاق حقوق ملت ایران کار الزامی است لیکن گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معظلات کنونی جز با جدی گرفتن و پیگیری همه جانبه اقتصاد مقاومتی میسر نخواهد شد” را متذکر و یادآور شدند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن