اهل سنت ایرانخطبه های جمعه

مولانا ساداتی: دولت جدید به تعهدات خود در اجرای قانون اساسی و تحقق حقوق شهروندی عمل کند

مولانا ساداتی: دولت جدید به تعهدات خود در اجرای قانون اساسی و تحقق حقوق شهروندی عمل کندIMG 0313 300x225 - مولانا ساداتی: دولت جدید به تعهدات خود در اجرای قانون اساسی و تحقق حقوق شهروندی عمل کند

مولانا سید عبدالصمد ساداتی با بیان اینکه حقوق اساسی ملت ، مشارکت عمومی بر اساس شایسته سالاری در مدیریت ها و نگاه یکسان به همه ملت و مناطق کشور در قانون تصریح شده است، بر عملی شدن تعهدات دولت مبنی بر اجرای قانون اساسی و تحقق حقوق شهروندی تاکید کردند.

خطیب نماز جمعه اهل سنت سراوان در فرازی از سخنان (۲۰ مرداد ۱۳۹۶) اظهار داشتند: از دیدگاه اسلام انسانها در برابر آفرینش الله تعالی از حقوق برابر برخوردارند و عواملی مانند نژاد ، ثروت ، رنگ و زبان مانع دستیابی به  حقوقشان نیست و در اصل بیستم قانون اساسی همه افراد ملت اعم از مرد و زن یکسان و در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق سیاسی، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلامی برخوردارند.

ایشان تصریح کردند: در حکومت اسلامی برابری وعدالت بعنوان یکی از اهداف اصلی و اساس حکومت به شمار می رود و در بر قراری و تحقق آن نیاز به دستگاه حکومتی دارد، در تنفیذ حکم ریاست جمهوری ؛ توصیه های مهم و تاکیدات مقام معظم رهبری از جمله در زمینه تحقق عدالت توسط دولتمردان بیانگر این هدف اساسی است.

مولانا ساداتی با اشاره به اینکه ملت ایران با مشارکت گسترده در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خلق حماسه سیاسی نقش مهمی ایفا کردند و با درک شرایط حساس منطقه از منافع ملی دفاع نمودند، گفتند: چه انهایی که به اقای دکتر روحانی رای دادند و چه آن هایی که به رقبا رای دادند همه در خلق حماسه مشارکت داشتند و باید از سوی دولتمردان در نظر گرفته شوند ؛ بنابراین نمی شود ۱۶ میلیون رای را نادیده گرفت چون اگر این این تعداد رای نمی بود رقابت شکل نمی گرفت و ۲۴ میلیون رای اهمیتی نداشت.

امام جمعه اهل سنت سراوان افزودند: رییس جمهور و دولت منتخب برای همه است حتی برای کسانی که رای نداده اند و ایرانی هستند و این درست نیست که گفته شود دولت فقط برای ۲۴ میلیون است زیرا اسباب تبعیض ، تنفر ، کشمکش و تعصب را به گونه ای فراهم می سازد.

مولانا ساداتی در ادامه تصریح کردند: مشارکت عمومی فارغ از قومیت ، زبان و مذهب در مدیریت ها براساس اصل شایسته سالاری در همه سطوح سیاسی و اداری با حمایت و تفویض اختیارات قانونی و رعایت حقوق پیروان سایر ادیان و مذاهب و عدم تعرض و دخالت در امور دینی و مذهبی و برخورداری از عدالت اسلامی ؛ مطالبات قانونی و از تعهدات دولت است همانطورکه اعتقاد همه مسئولان بلند پایه کشور است و ثابت شده که اقلیت های قومی و مذهبی به هیچ وجه تهدیدی برای امنیت ملی نیستند بلکه در نوار مرز های کشور؛ مرزداران غیور و جان بر کف برای وطن بشمار می روند.

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم سراوان با تاکید بر نگاه یکسان به مناطق کشور، خاطرنشان ساختند: عدم توسعه  مناطق قومی که شامل مناطق مرزی است از دیگر مواردی است که دولتها به آن توجه کمتری داشته اند و محرومترین منطقه کشور حساب می ایند، بنابراین برای مدیریت و تصدی امور شایستگان و افراد توانمند بدون تبعیض قومی و مذهبی برگزیده شوند و برای اینکه شائبه ها از بین برود؛ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در اجرای عدالت  پس از انتخابات و با این آرای معنادار تهدیداتی را که از آن سوی مرزها دشمنان القاء می کنند خنثی سازد.

مولانا ساداتی اضافه کردند: استانهای محروم تر و کم توسعه یافته مرزی باید بیشتر  مورد عنایت و توجه قرار بگیرند؛ استفاده از اقوام و مذاهب در اداره کشور که بودن انها فرصت و امتیاز بزرگی است که در کنار هم با مشارکت و همگرایی با فرهنگ های به هم آمیخته زندگی مسالمت امیز دارند باید اهمیت داد.

ایشان ابراز داشتند: حقوق شهروندی همانطور که در قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی  آقای دکتر روحانی تصریح شده ؛ در دولت جدید تعهدات دولت در برخورداری و تحقق حقوق مشروع و حسب سوگند رئیس جمهور محترم مبنی بر اجرای قانون اساسی عملی گردد.

تقوا و پرهیزکاری برای همه لازم  و برای مدیران و متصدیان امور لازم تر است

مولانا سید عبدالصمد ساداتی در بخش نخست سخنان خطبه های نماز جمعه با بیان اینکه تقوا و پرهیزگاری ملاک و معیار ارزش و در همه امور کارآمد است ، تقوا و پرهیزگاری برای همه لازم دانست و برای مدیران و متصدیان امور لازم تر برشمرد.

خطیب نماز جمعه سراوان اظهار داشتند: نبی اکرم صلی الله علیه و آله وسلم آخرین پیام آور الله متعال و قرآن کریم کامل ترین کتاب اسمانی و دین اسلام کاملترین و جامع ترین شریعت الهی برای تمام بشریت است ؛ اسلام دین روشنایی و واقع نگری برای همه انسان ها و دوری از اوهام و خرافات و دستیابی به حقیقت ناب و صراط مستقیم و گسترش عدالت و برادری و نفی تعصبات جاهلیت است.

ایشان با تلاوت آیه “یا أَیُّهَا النّاسُ إِنّا خَلَقناکُم مِن ذَکَرٍ وَأُنثىٰ وَجَعَلناکُم شُعوبًا وَقَبائِلَ لِتَعارَفوا ۚ إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَ اللَّهِ أَتقاکُم ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ خَبیرٌ﴿الحجرات آیه ۱۳﴾ گفتند: الله متعال خطاب به تمام انسانها متوجه می سازد ؛ ای مردم ما شما را از زن و مرد آفریدیم و شمارا طائفه ها و قبیله ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید اما آنچه مهم است گرامی ترین شما نزد الله تعالی پرهیزگارترین شماست.

مولانا ساداتی تصریح کردند: قبیله و طائفه جهت تعارف و شناسایی بسیار مهم است اما ملاک و معیار ارزش ؛ تقوا و پرهیزگاری است که در همه امور کارآمد است ، افرادی که بر این معیار باشند پروردگار انها را گرامی داشته ؛ بنابراین برای مدیریت و تصدی امور توانمند بدون تبعیض قومی و مذهبی و بر اساس شایستگی و توانمندی برگزیده شوند.

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم سراوان عنوان کردند: رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم هنگام فتح مکه فرمودند: ” ای اهالی قریش ؛ الله تعالی غرور جاهلیت و افتخار به پدران را از شما دور کرد ،هیچکس بر دیگری برتری ندارد زیرا همه مردم از نسل آدم اند و آدم از خاک افریده شده است”، تعصبات گروهی و طایفه ای انسان را چنان وادار میکند که حتی از انچه باطل و نادرست است را صحیح بداند و پشتیبانی کند اما دین اسلام همه مسلمانان را موظف می سازد که نسبت به یکدیگر و به همه افراد جامعه عدالت را پیشه سازند و گواهی شان برای رضای الله متعال عادلانه باشد ونباید عصبیت مانع برقراری حق و عدالت گردد.

مولانا ساداتی افزودند: از مظاهر تعصب؛ بدخواهی نسبت به دیگران ، افراط گری و غلو است که انسان را از حقیقت و واقعیات دور نگاه می دارد .

امام جمعه اهل سنت سراوان در پایان سخنان ابراز داشتند: تقوا و پرهیزگاری انسان را از فساد و باورهای بی بنیاد قوم گرایی و متعصبانه بیمه می کند ، تقوا و پرهیزگاری برای همه لازم است اما برای مدیران و متصدیان امور لازم تر است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن