اهل سنت ایرانخطبه های جمعه

مولانا ساداتی: فقر و بیکاری؛ ناهنجاریها و آسیبهای اجتماعی را در پی دارد

مولانا ساداتی : فقر و بیکاری ناهنجاریها و آسیبهای اجتماعی را در پی داردmolana 300x227 - مولانا ساداتی: فقر و بیکاری؛ ناهنجاریها و آسیبهای اجتماعی را در پی دارد

مولانا سید عبدالصمد ساداتی در بخشی از خطبه های جمعه (۲ تیرماه ۱۳۹۶) با اشاره به شرایط زندگی مردم مرزنشین ؛ مسدود کردن مرز را موجب فقر و بیکاری مردم و در پی آن بروز ناهنجاری ها و آسیبهای اجتماعی بیان کرد.
خطیب جمعه اهل سنت سراوان اظهار داشتند: نگهبانی و کنترل مرزلازم و اجتناب ناپذیر است اما مسدود کردن مرز موجب فشار بر مردم مرزنشین است ؛ سیر کردن شکم مردم گرسنه ، مبارزه با فقر و بیکاری و ایجاد اشتغال برای جوانان بیکار مبارزه با گروههای افراطی و تروریستی است چون فقر و بیکاری است که خصوصا جوانان را برای حداقل امرار معاش و فراهم کردن لوازم زندگی به راههای پرمخاطره می کشاند.
امام جمعه اهل سنت سراوان عنوان کردند: پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: “کَادَ الفَقر أن یَکُونَ کُفراً”و همیشه با دعا  پناه بردن از خطر فقر را توصیه می فرمودند: ” اللهُمَّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ مِنَ الْکُفْرِ وَالْفَقْرِ” ، فقر چنان مذموم و بد است که به همراه کفر ذکر شده است .
مولانا ساداتی با اشاره به آمار کودکان بازمانده از تحصیل که طبق خبرگزاری های دولتی ۱۶۹ هزار کودک در استان سیستان و بلوچستان است خاطرنشان ساختند: بسیاری از آنان به علت فقر مالی خانواده ها از تحصیل و سواد محرومند و این فاجعه ای از محرومیت است که اگر توجهی در این زمینه صورت نگیرد مواجه با آسیبهای اجتماعی و بزهکاری و به شغلهای کاذب روی می آورند.
ایشان تصریح کردند: امروز در چنین شرایطی باید با فقر و بیکاری مبارزه کرد، این کودکان با استعداد که باید مدارج علمی بالا را طی کنند و برای اجتماع مفید و آینده سازان استان و کشور خود باشند به علت فقر مالی از آموزش و حد اقل امکانات زندگی محروم هستند.
مدیر حوزه علمیه دارالعلوم سراوان گفتند: با در نظر گرفتن علل بیشترین ناهنجاریها و آسیبها از جذب گروههای پرخطر ، سرقت و اعتیاد که زاییده فقر و بیکاری در جامعه هستند و وضعیت محیط و ما حول زندگی مشقت بار که برخی خانواده ها به آن مواجه هستند وحتی بچه هایشان پوشاک مناسب ندارند چگونه می توانند هزینه های سنگین امروزی را متحمل شوند؛ خوبیهای دین اسلام از عدالت و عدم تبعیض ، ترحم و عطوفت خوب بیان می شود اما در عمل غفلت وجود دارد.
مولانا ساداتی با اشاره به موسسات خیریه در این زمینه از جمله موسسه خیریه بنیاد کودک شعبه سراوان اظهار داشت: این موسسه غیر دولتی ،غیر انتفاعی و غیر سیاسی با همیاری مردم است؛ هر کسی که توانایی دارد با همیاری حداقل یک دانش آموز با استعداد که از حداقل امکانات محروم است در این امر مهم و خیرمشارکت نماید.

روز قدس در راستای وحدت مسلمانان برای آزادی مسجدالاقصی است

خطیب جمعه اهل سنت سراوان در ادامه با اشاره به روز “قدس” و اهمیت آن گفتند: نام گذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان به روز قدس در راستای وحدت و احساس مسئولیت مسلمانان برای آزادی مسجد الاقصی اولین قبله مسلمانان و سومین حرم الهی از اشغال صهیونیستهای غاصب از تدابیر ارزشمند رهبر کبیر انقلاب اسلامی است که نباید این مسئله مهم به فراموشی سپرده شود.
مولانا ساداتی ابراز داشتند: حضور گسترده شما مردم با گرمی هوا و دهان روزه با ندای حق طلبی در مقابل غاصبان و اشغالگران و حامیان آنان سرچشمه از اعتقاد راسخ دینی و حمایت از مظلومان فلسطین است.

تغییر و تحول رمضان را برای ماههای دیگر نیز توشه راه قرار دهیم

امام جمعه اهل سنت سراوان در بخش نخست سخنان اظهار داشتند: روزهای پایانی ماه مبارک رمضان با تغییر و تحول به بهتری و حصول رضایت الله متعال با بهره گیری از روزه و سایر عبادات با تقوای قلوب و تزکیه نفوس که فلسفه روزه است برای ماههای دیگر نیز توشه راه قرار دهیم .
مولانا ساداتی افزودند: با تحول و توبه به الله متعال رجوع کنیم و رابطه ما با قرآن عظیم الشان همیشگی باشد و با عهد بیرون شدن از هواهای نفسانی و پاکی از آلودگی های گناه و بازنگری در پرونده اعمال خود که از گناهان پاک گردد تا دعا و عبادات ما مورد قبول درگاه الهی شود؛ اگر خدای نکرده آلوده به گناه حق تلفی و پایمال شدن حقوق مردم و آزار و اذیت دیگران و نارضایتی الله متعال باشیم تقصان غیر قابل جبران است ؛ الله تعالی همگان را از دریای رحمتهای این ماه بهره مند سازد.

جامعه دارالعلوم زاهدان را با کمکهای خود یاری نمایید

مولانا ساداتی در پایان سخنان با اشاره به خدمات دارالعلوم زاهدان و نیاز مدارس دینی به کمکهای مردمی گفتند: با توجه به اینکه امروز جامعه دارالعلوم زاهدان مینار درخشان علوم اسلامی و پایگاه وحدت و همدلی است نیاز به کمک شما مردم مومن دارد همانطور که همیشه در کمک به مدارس دینی و امور خیریه پیش قدم هستید این مسیر ادامه یابد.
امام جمعه اهل سنت سراوان تصریح کردند: از شما مردم مومن و متعهد تقاضا می شود این مرکز بزرگ اسلامی را با کمکهای خود در فعالیت های دینی ، فرهنگی و اجتماعی یاری نمایید؛ کمکهای خود از خیرات ، زکات و صدقات را از طریق حسابهای بانکی برای دارالعلوم مکی که متعلق به همه ما و شما است اختصاص دهید.
مولانا ساداتی همچنین با اشاره به اینکه امسال نتوانستیم در ماه مبارک رمضان میزبان حضرت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید حفظه الله باشیم افزودند:از آنجا که مردم دیگر شهرهای اطراف از جمله سیب و سوران نیز مشتاق بودند حضرت مولانا به آنجا تشریف ببرند تا از توصیه های مفید و بیانات دینی و اسلامی ایشان بهره مند گردند.
ایشان نیز از محبت و ارادت خالصانه مردم سراوان نسبت به شیخ الاسلام و متقابلاعلاقه خاصی که ایشان به مردم سراوان دارند سخن گفتند.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن