خطبه های جمعه

مولانا عبدالحمید:احکام شریعت در جهت اصلاح انسان‌هاست

مولانا عبدالحمید:احکام شریعت در جهت اصلاح انسان‌هاست

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید با اشاره به تاثیر عمل به شریعت اسلام در زمینه‌های فردی و اجتماعی، احکام شریعت را در راستای اصلاح و تزکیه انسان‌ها دانستند.
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در خطبه‌های جمعه ۱۹ تیر ۱۳۹۴ (۲۳ رمضان ۱۴۳۶) اظهار داشتند: molana-93-0-300x210همه نعمت‌های دنیا فانی و ناپایدار بوده و ایمان و عمل نیکی که در راستای رضای پروردگار انجام شود پایدار است. فرصت زندگی ما در دنیا درحال سپری‌شدن است و همه ما روزی از این گذرگاه (دنیا) خواهیم رفت. لذا باید در فکر عمل نیک باشیم و برای جهان آخرت آمادگی کنیم.
ایشان در ادامه افزودند: تمام برنامه‌ها و احکام شریعت از قبیل نماز، روزه، حج، زکات و… در راستای اصلاح و خودسازی و آمادگی انسان برای آخرت هستند. شما برنامه حج نگاه کنید؛ تمام مناسک حج این نکته را به ما می‌آموزد که باید در مقابل دستورات الهی تسلیم باشیم. بالاترین مقام عبودیت این است که بدون چون‌وچرا تسلیم دستورات الهی باشیم. تسلیم‌شدن در مقابل الله تعالی بالاترین شرف و راه رسیدن به سعادت است.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان از حضرت ابراهیم علیه‌السلام به‌عنوان نمونۀ بارز تسلیم‌شدن در مقابل دستورات پروردگار یاد کردند و گفتند: ما باید از حضرت ابراهیم علیه‌السلام الگو بگیریم که به‌خاطر امتثال دستور پروردگار زن و فرزند شیرخوارش را بدون هیچ توشه و زادی در بیابان رها کرد و به شام بازگشت. اما ازآنجایی که هر کس تسلیم پروردگار باشد خداوند او را ضایع نمی‌کند، خداوند متعال زن و فرزند حضرت ابراهیم را حفاظت فرمود.
ایشان در ادامه افزودند: نکته مهم این است که علاوه بر عمل به دستورات شریعت، پرهیزگاری و اخلاص نیز در ما به‌وجود بیاید. اگر روزه بگیریم ولی از گناهان اجتناب نکنیم این روزه تأثیری ندارد و چیزی جز گرسنگی و تشنگی حاصل نمی‌شود. یا اینکه اگر نماز بخوانیم ولی خشوع نباشد آن نماز تأثیری ندارد. الله تعالی می‌فرماید: «قد أفلح المؤمنون الذین هم فی صلاتهم خاشعون» نمازی که در آن عاجزی و آداب نماز نباشد و ارتباط انسان را با خداوند برقرار نکند نماز نیست. زکاتی که در آن اخلاص و للهیت نباشد، آن تاثیری که باید داشته باشد را ندارد.
مدیر دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: این احسان بسیار بزرگی است که الله تعالی انسان را به عبادت و بندگی خویش توفیق عنایت فرماید. این عبادات در جهت آمادگی برای آخرت و ملاقات با پروردگار است. هر انسان وقتی به ملاقات پروردگار می‌رود یا با بهشت و رحمت‌های الهی مواجه می‌شود، و یا با جهنم و عذاب پروردگار. هیچ انسان قدرت‌مندی توان تحمل عذاب الهی را ندارد.
مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: برای رسیدن به خوشبختی و نجات از رسوایی روز قیامت باید به دستورات شریعت عمل کنیم. هیچ رسوایی‌ای بدتر از رسوایی میدان محشر نیست. در حدیث آمده است که رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمودند: فقیر و مسکین واقعی کسی‌ست که در روز قیامت نیکی‌هایش در مقابل حقوقی که از دیگران ضایع کرده است به صاحبان حقوق داده می‌شود، اگر نیکی‌هایش کفاف نکنند، گناهان دیگران بر دوش‌اش گذاشته می‌شوند و او بدون هیچ عمل نیکی در صحرای محشر رسوا شده و در جهنم انداخته می‌شود.
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در پایان این بخش از سخنان‌شان خاطرنشان کردند: اینکه انسان عواقب کارهای خود را نمی‌سنجد این نتیجه غفلت است. باید برای آخرت آمادگی کنیم و از فرصت باقی‌ماندۀ ماه مبارک رمضان کمال استفاده را ببریم و ماه رمضان را با ذکر و تلاوت و طاعت و بندگی بدرقه کنیم.

جهاد علیه کسانی‌ست که اهل منطق و گفتمان نیستند
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان به راهپیمایی اعتراض‌آمیز ملت ایران علیه اشغال‌گری رژیم صهیونیستی اشاره کردند و گفتند: آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در ایران به‌عنوان روز قدس نام‌گذاری شده و ملت ایران در سطح کشور به حمایت از مظلومان فلسطین و به نشانۀ اعتراض علیه اشغال‌گری‌های رژیم صهیونیستی و دولت جنایت‌کار اسرائیل راهپیمایی می‌کنند.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه سخنان‌شان اظهار داشتند: ده‌ها سال است که سرزمین فلسطین توسط رژیم اسرائیل اشغال شده و تا هنوز راه‌حلی برای پایان‌دادن به این اشغال‌گری پیدا نشده است. بسیاری معتقدند که مسأله فلسطین از طریق گفتمان و راه‌حل‌های سیاسی قابل حل است؛ کسانی که چنین اعتقادی دارند کاملا در اشتباه هستند. زیرا حکومت اسرائیل و رژیم اشغال‌گر صهیونیستی به‌هیچ وجه اهل منطق و گفتمان و سیاست نیست، بلکه سرزمین فلسطین را با قلدری اشغال کرده‌ و منازل مردم را ویران می‌کنند و حاضر نیستند به حرف ملت فلسطین گوش فرا دهند.
مدیریت دارالعلوم زاهدان «جهاد مقدس» را تنها راه آزادی فلسطین اشغالی دانستند و خاطرنشان کردند: اگر راه‌حل سیاسی برای حل مسأله فلسطین کارساز می‌بود تا حالا باید نتیجه می‌داد. تنها راه آزادی فلسطین در جهاد مقدس است. فقط جهاد می‌تواند کمر اسرائیل را بشکند. جهاد علیه کسانی است که منطق نداشته و اهل گفتمان نیستند. لذا جهاد می‌تواند اسرائیل را به زانو درآورد.
ایشان در ادامه یادآور شدند: کسانی بنده را به حمایت از خشونت و تروریزم متهم نکنند، بنده شدیدا با تروریسم مخالفت بوده و خشونت را محکوم می‌کنم، اما با کسی که منطقی جز خشونت و زور ندارد باید با قدرت برخورد کرد.
مولانا عبدالحمید افزودند: رژیم صهیونیستی بیش از ۶۰ سال است که سرزمین فلسطین را اشغال کرده و مردم را سرکوب می‌کند. اسرائیلی که سرزمین فلسطین را اشغال کرده و در آن شهرک‌های یهودی‌نشین می‌سازد قصد ندارد از این سرزمین خارج شود. کسی که می‌گویند اسرائیل از راه مذاکره و گفتمان سرزمین فلسطین را ترک می‌کند یا مکار است یا نادان. فقط جهاد می‌تواند اسرائیل را شکست داده و از سرزمین فلسطین بیرون براند.
ایشان به تاثیر «جهاد» در بیرون راندن شوروی سابق از افغانستان اشاره کردند و گفتند: زمانی‌که افغانستان به اشغال شوروی سابق و کمونیست‌ها درآمد، «جهاد» تنها راه رهایی این سرزمین از اشغال شوروی بود، و همین جهاد شوروی را نه‌تنها در افغاستان، بلکه در خودِ شوروی هم از پا درآورد و او را متلاشی کرد. در نتیجه جهاد در افغانستان، کمونیست‌ها که خطری برای جهانیان محسوب می‌شدند، در صحنه‌های بین‌المللی شکست خوردند و پوزۀ ارتش سرخ برای همیشه به‌ خاک مالیده شد.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان خاطرنشان کردند: جهاد به قدرت‌های استکباری ضربات جبران‌ناپذیری وارد می‌کند. آمریکا و سایر قدرت‌های اشغال‌گر با اشغال عراق و افغانستان چنان ضربه‌ای خوردند که به عقیده بنده این ضربه قابل جبران نیست، چنان‌که امروزه آمریکائی‌ها به‌خاطر ضربات جبران‌ناپذیری که از جهاد متحمل شده‌اند، در هیچ‌کدام از کشورها به‌ویژه در کشورهای اسلامی جرأت مداخله نظامی ندارند. لذا تنها جهاد می‌تواند اسرائیل را شکست دهد و شرّش را از جهان اسلام کوتاه کند.

مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان با توجه به مردمی بودن مدارس دینی، از نمازگزاران خواستند این مدارس، به‌ویژه دارالعلوم زاهدان را حمایت مالی کنند.

منبع:سنی آنلاین

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن