خطبه های جمعه

مولانا عبدالحمید:مشکلات جهان اسلام با رسیدگی به حقوق اقلیت‎ها، تشکیل حکومت‏های فراگیر و توجه به واقعیت‏ها قابل حل هستند

۱۵۳۶۶۷۸_۷۹۴۹۵۵۵۳۳۹۱۲۸۶۶_۴۵۵۱۹۵۵۲۸۶۳۲۴۷۱۲۱۲۱_n-300x248

شیخ‎الاسلام مولانا عبدالحمید با اشاره به گسترش مشکلات و ناامنی در جهان به ویژه در کشورهای اسلامی، “رسیدگی به حقوق اقلیت‎ها”، “تشکیل حکومت‏های ملی و فراگیر” و “توجه به واقعیت‏های موجود” را راه حل تمام مشکلات عنوان کردند.

امام جمعه اهل‎سنت زاهدان در خطبه‎های نماز جمعه امروز (۲۱ فروردین ۱۳۹۴) با بیان اینکه «ناامنی ها، مشکلات و تهدیدها بیشتر شده و بیم آن می رود که ناامنی فراگیر شود و مناطق دیگر را در قلمرو عالم اسلام فرابگیرد» گفتند: بسیاری از مسایل و مشکلات کنونی جهان اسلام با گفتگو قابل حل هستند.
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفتند: بسیاری از ناامنی ها و درگیری ها شکل فرقه ای و مذهبی پیدا کرده است. این مسایل راه حل دارند و قابل حل هستند.
ایشان افزودند: مسایل کنونی نیازمند تغییر سیاست هستند. من بنا بر احساس مسئولیت و وظیفه قبلا مسئولین کشورهای اسلامی را دعوت دادم و گفتم که شرایط تغییر کرده و این شرایط سیاست جدیدی را می طلبد.
مولانا عبدالحمید چالش‎های کنونی جهان اسلام را ناشی از عدم توجه حکومتها به واقعیت‎های موجود دانستند و گفتند: من در کنفرانس‎های اخیر در قم و تهران صحبت کردم و گفتم که تمام مشکلات و چالشهایی که جهان اسلام و غیر اسلام با آن مواجه است بخاطر این است که واقعیتها دیده نمی شوند. سیاستمداران خبره، سازمان ملل، کشورهای جهان واقعیتها را نمی بینند.
ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: اگر انسان واقعیتها را ببیند و تشخیص بدهد و بداند همه مشکلات جهان قابل حل خواهند بود. سیاست باید با واقعیتهای موجود ترسیم و جهت دهی شود. وقتی شرایط تغییر می کند سیاستها هم باید تغییر کنند تا مشکلات و معضلات کاهش پیدا کرده و حل شوند.
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفتند: همه مشکلات در آنجاست که یک گروه در دنیا می خواهد قدرت را در دست بگیرد و بقیه را به حاشیه براند. در بسیاری از کشورها اقلیتها را در نظر نمی گیرند و حقشان را نادیده می گیرند. حال این اقلیت شیعه یا سنی یا دارای هر دین و مذهب دیگری باشد.
مولانا عبدالحمید افزودند: در اکثر جاهها حق اقلیتها ضایع شده و جریانات حاکم حق و حقوق دیگران را در انتخابات در نظر نمی گیرند و اکثر انتخاباتی که در بسیاری از کشورها انجام می گیرد فرمایشی است. و وقتی سایر گروهها و احزاب می بینند که حقشان ضایع شده و گروه حاکم زیربار واقعیت نمی رود آن گروههای دیگر آغازگر انقلاب و جنگ و جدال می شوند.
مدیر دارالعلوم زاهدان اظهار داشتند: حکومت نباید موروثی و در اختیار یک گروه یا قوم و مذهب باشد. اقلیتها چه شیعه هستند و چه سنی باید حقوقشان رعایت شود.
امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشتباه خواندن راه حل‎های نظامی گفتند: راه حل سیاسی درست است و راه حلهای نظامی اشتباه است. زیرا راه حلهای نظامی تلفات و نقصان به بار می آورد، مردم کشته می شوند و زندگی شان ویران می شود.
مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: اقلیتها در همه جای دنیا به حقشان راضی هستند اما وقتی حداقل حقوقشان رعایت نمی شوند آنان شروع به مشکل آفرینی می کنند. سیاست درست، اسلامی و موفق آن است که همه دیده شوند. همین کشورهایی که مشکلاتشان پیچیده شده است اگر حکومتهای وقت حقوق اقلیتها و اکثریت را رعایت می کردند و همه را می دیدند به این مشکلات برخورد نمی کردند.
امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به حل موضوع هسته ای ایران از طریق گفتگو و مذاکره گفتند: کشورهای اسلامی باید با هم بنشینند و گفتگو کنند. ما تجربه کردیم که سخت ترین مسایل مانند مساله هسته ای ایران با گفتمان قابل حل هستند.
ایشان افزودند: مساله هسته ای ایران از نظر ما حل شده است زیرا دو طرف به این نتیجه رسیدند که گفتگو بهترین راه حل است و حمله نظامی و تحریمها نمی تواند راه بجایی ببرد و بر همین اساس دو طرف نشستند.
مولانا عبدالحمید خاطرنشان نمودند: گفتگو و مذاکره می تواند مشکلات یمن، سوریه، لیبی و عراق را هم حل کند.
ایشان در ادامه تاکید کردند: حقوق برادران شیعه در همه کشورهای اسلامی که در اقلیت هستند باید رعایت شود و در کشورهایی که اهل سنت اقلیت هستند نیز باید حقوقشان مراعات شود و در نظر گرفته شوند. این به نفع هر نظام و حکومتی است که اقلیتهای خود را دریابد و به آنها بها بدهد و آنها را شریک حکومت کند.

ما به هیچ کسی اجازه نمی دهیم استان را ناامن کنند
امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه با اشاره به حادثه شهادت ۸ مرزدار و ۲ پاسدار مخابرات سپاه در استان، این حوادث را محکوم کردند و گفتند: جریانی که در مرز پیش آمده بود ما را تکان داد. هشت نفر از مرزداران عزیز ما که از مرزها حراست می کردند شهید شدند و دو نفر از برادران پاسدار ما در یک درگیری دیگر به شهادت رسیدند. ما با شدت تمام حادثه به شهادت رساندن عزیزان مرزدار و پاسدار را محکوم می کنیم.
مولانا عبدالحمید افزودند: ما علمای منطقه، نخبگان و تحصیلکردگان، معتمدان و مردم اجازه نمی دهیم که افرادی در سیستان و بلوچستان ناامنی ایجاد کنند و بخواهند درگیریهای جاهای دیگر را به اینجا بیاورند. ما می خواهیم امنیت رعایت شود و در سایه امنیت حق و حقوقمان را پیگیری کنیم.
ایشان گفتند: ما نمی گوییم اهل سنت حق و حقوقی ندارد یا به حقوق خود رسیده است و مشکلی ندارد. ما مشکلات زیادی داریم اما مشکلات خود را از طریق قانون و گفتمان پیگیری می کنیم.
امام جمعه اهل سنت زاهدان شرایط فعلی استان را خوب ارزیابی کردند و گفتند: الان در استان ما خوشبختانه شرایط خیلی خوبی است. دولت تدبیر و امید توانسته با فرستادن استانداری فهیم و توانمند برنامه ریزی کند و وجود آقای سلیمانی امام جمعه معزز زاهدان که فرستاده رهبر معظم انقلاب است و الحمدلله تغییراتی در استان ایجاد شده و امید ما این است که استان در مسیر توسعه قرار گرفته است.
مولانا عبدالحمید خاطرنشان کردند: اکثر فرمانداران جنوب استان اهل سنت هستند و یکی دو فرماندار شیعه در منطقه هم انصافا از افراد بومی بیشتر برای مردم زحمت می کشند. در مرکز استان هم قدمهای خوبی برای توجه به برادران اهل سنت برداشته شده است. طرحها و پروژه های بسیار بزرگی را جناب آقای روحانی در سفرشان کلنگ زنی کردند و ان شاءالله دولت به سمت ایجاد اشتغال و کار پیش می رود و خواسته مردم هم همین است. انتظار ما در همه مناطق اهل سنت همین است.

بزرگترین مشکل اهل سنت عدم مشارکت دادن آنها در سازندگی و اداره کشور است
امام جمعه اهل سنت زاهدان خواستار توجه بیشتر دولت به مناطق اهل سنت شدند و گفتند: درخواست ما از جناب آقای دکتر روحانی این است که به همه مناطق اهل سنت بیشتر توجه کنند و اهل سنت را در مدیریتها مشارکت بدهند.
ایشان در ادامه افزودند: بزرگترین مشکل اهل سنت عدم مشارکت در سازندگی و اداره کشور و مدیریت منطقه ای و کلان کشور است. ما انتظار داریم که سیاستمداران بر امور ما نظارت کنند و امور مذهبی را به دست برادران امینتی ندهند. درست است که برادران امنیتی برای ما عزیز هستند و جوان هستند اما امور ما باید در دست بزرگان باشد.
مولانا عبدالحمید گفتند: درخواست ما از رهبر عزیز و معظم آن است که امور اهل سنت را زیر نظر خود داشته باشند و امور ما را خود ایشان اداره کنند زیرا سمت پدری بر همه ما دارند و امور ما را فقط به دست دولتها و ارگانها نسپارند.
امام جمعه اهل سنت زاهدان اظهار داشتند: در مورد بسیاری از مسایل ما صبر و تحمل می کنیم و معتقدیم که قابل حل هستند. در برخی موارد تنگ نظری ها به حدی است که یک نمازخانه تعطیل می شود. جلوگیری مأمورین امنیتی از اقامه نماز جمعه در یکی از نمازخانه ها که در منزل استیجاری در یکی از شهرها برگزار می شود، بسیار تعجب آور است. این در حالی است که ما در بلوچستان اجازه نمی دهیم که به نماز خواندن یک خانواده شیعه کسی متعرض شود. شیعیان عزیزان و برادران ما هستند.
مولانا عبدالحمید با بیان اینکه “مال و جان و ناموس شیعه برای ما یکی است و تفاوتی ندارد” گفتند: هر کسی به مال و جان و ناموس شیعه تعرض کند به ما تعرض کرده است. ما تفاوت قایل نیستیم و اجازه نمی دهیم که گروههایی از جاهای دیگر با هر انگیزه ای شیطنت کنند و ناامنی ایجاد کنند.
ایشان در ادامه افزودند: ما در مقابل هر کسی که بخواهد ناامنی ایجاد کند می ایستیم. اما از مسئولین انتظار داریم همانگونه که یهودیان و مسیحیان در انجام عبادات خود آزاد هستند به هیچ کس اجازه ندهند برای نمازخواندن اهل سنت در نمازخانه ها، به ویژه در شهرهای بزرگ ممانعت ایجاد کند.
امام جمعه اهل سنت زاهدان گفتند: ما وطن و کشور و نظام جمهوری اسلامی را دوست داریم و به آن وفادار هستیم. و انتظار داریم نظام مسایل ما را حل و رسیدگی کند و طوری نباشد که به هر جایی مراجعه کنیم جوابمان را ندهند.
مولانا عبدالحمید در پایان خاطرنشان کردند: اگر به ما میدان بدهند ما می توانیم در عرصه های بین المللی نقش آفرینی کنیم اما متاسفیم که به ما میدان داده نشده است تا نقش مثبت خود را در حل بسیاری از مسایل و مشکلات ایفا کنیم.

منبع: سنی آنلاین

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن