اهل سنت ایران

پانزدهمین دورۀ مسابقات سراسری قرآن کریم ویژۀ مدارس دینی اهل‌سنت ایران برگزار شد

پانزدهمین دورۀ مسابقات سراسری قرآن کریم ویژۀ مدارس دینی اهل‌سنت ایران برگزار شدqeraat-1394-320x193

پانزدهمین دورۀ مسابقات سراسری قرآن کریم ویژۀ مدارس دینی اهل‌سنت ایران در زمینه حفظ و قرائت طی روزهای سه‌شنبه تا پنج‌شنبه هفتۀ جاری در دارالعلوم زاهدان برگزار شد.

در این دوره از مسابقات که از صبح سه‌شنبه ۲۲ دی‌ماه ۱۳۹۴ (۱ ربیع‌الثانی ۱۴۳۷) آغاز و تا پنج‌شنبه ۲۴ دی (۳ ربیع‌الثانی) ادامه داشت، ۹۳ نفر از طلاب مدارس دینی اهل‌سنت استان‌های سنی‌نشین کشور در رشته‌های حفظ و قرائت با یکدیگر به رقابت پرداختند.

در مراسم افتتاحیه پانزدهمین دوره مسابقات حفظ و قرائت ابتدا مولانا عبدالرحمن محبی، استاد حدیث دارالعلوم زاهدان طی سخنانی کوتاه از قرآن مجید به عنوان «اساس اسلام» یاد کرد و تلاوت و آموزش آیات الهی را «اولین برنامۀ اسلام و وظیفۀ پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم» دانست.

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید: تنها راه‌حل مشکلات امت اسلام بازگشت به قرآن است

در ادامه شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید به ایراد سخن پرداختند. ایشان «کم‌توجهی به قرآن» را بزرگترین مشکل مسلمانان در عصر حاضر دانستند و گفتند: متاسفانه امروزه در جامعه اسلامی آن روحیه و نشاطی که در مادیات است در مسائل دینی و قرآنی وجود ندارد، درحالی‌که مسلمانان صدر اسلام از اشتیاق و روحیۀ بالایی در زمینۀ عمل به قرآن و تعلیم و تعلّم آیات آن برخوردار بودند، زیرا این روحیه از اعتقاد و ایمانی قوی سرچشمه می‌گرفت.

مدیریت دارالعلوم زاهدان در ادامه خاطرنشان کردند: حیات و زندگی ما در عمل به قرآن مجید است. قرآن بالاترین ریسمانی‌ست که ما را به الله تعالی می‌رساند. دلی که در آن محبت خدا و رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم نباشد مرده است. امروزه در امت مسلمان شب‌هایی که در آن فرشتگان صدای زیبای تلاوت قرآن را از بندگان مخلص و شب‌زنده‌دار بشنوند وجود ندارد.

ایشان گفتند: متاسفانه مسلمانان عصر حاضر دنیا را بر دین ترجیح می‌دهند و دلیل گرفتاری مسلمانان به مشکلات و بحران‌ها نیز همین موضوع است. امت اسلامی از زمانی با مشکلات مواجه شد که از قرآن و سنت فاصله گرفت. تنها راه‌حل مشکلات امت اسلام بازگشت به قرآن است.

مولانا عبدالحمید در پایان تاکید کردند: امروزه قرآن مجید از جهات مختلف عملی، فهم و تفهیم و تلاوت در بین مسلمانان مهجور است. لذا همه ما باید افراد جامعه را به زیباخوانی، صحیح‌خوانی، حفظ و عمل به دستورات قرآن تشویق کنیم. برگزارکنندگان مسابقات قرآنی نیز باید مراقب نیت‌های خود باشند و این جلسات را برای الله تعالی برگزار کنند، نه مقاصد دیگر.

مفتی محمدقاسم: قرآن کریم پندی است که باعث شفای قلب‌ها و هدایت انسان می‌شود

مفتی محمدقاسم قاسمی، ریاست دارالافتای دارالعلوم زاهدان در مراسم اختتامیه پانزدهمین دورۀ مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم که صبخ پنج‌شنبه ۲۴ دی برگزار شد، نیز به ایراد سخن پرداخت.

ایشان در بیان فضایل و جایگاه قرآن مجید اظهار داشت: قرآن کریم پندی است که باعث شفای قلب‌ها و هدایت انسان می‌شود. زمانی‌که قرآن با گوشت و خون انسان عجین شود، این انسان، انسان واقعی می‌شود. اگر انسان به آداب ظاهری و باطنی قرآن پایبند باشد، قرآن نیز در دل و جانش جای می‌گیرد و او را به وارستگی می‌رساند.

ریاست دارالافتای دارالعلوم زاهدان در ادامه افزود: حضور قلب در هنگام تلاوت و تدبر در آیات قرآن ازجمله آداب باطنی قرآن کریم است. بهترین شکل تلاوت قرآن آن است که در نماز خوانده شود.

مولانا قاسمی در پایان اظهار داشت: انسان رحمانی کسی است که همواره تالی قرآن مجید باشد و احکام و دستورات قرآن در زندگی‌اش پیاده شده باشند.

پایان‌بخش برنامه‌های پانزدهمین دورۀ مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم، اعلام اسامی برندگان رشته‌های مختلف این دوره از مسابقات بود.

اسامی برندگان به شرح ذیل است:

رشته حفظ کل بزرگسالان

نفر اول: عبیدالله دهقانی- مدرسه دینی منبع‌العلوم کوه‌ون (استان سیستان‌وبلوچستان)

نفر دوم: عبدالباسط احمدی- مدرسه دینی دارالعلوم زاهدان (استان سیستان‌وبلوچستان)

نفر سوم: عبدالقیوم دبیری- دارالقرآن امام شاطبی گنبد (استان گلستان)

رشته قرائت بزرگسالان

نفر اول: عبدالصمد مولایی- مدرسه امام ابوحنیفه تربت جام (استان خراسان رضوی)

نفر دوم: عزیزالرحمن صحت- دانشگاه سیستان‌وبلوچستان

نفر سوم: فرزاد زندسلیمی- از شهرستان سنندج (استان کردستان)

رشته حفظ کل شکوفه‌ها

نفر اول: بنیامین رسولی – دارالقرآن امام شاطبی گنبد (استان گلستان)

نفر دوم: ایمان رئیسی- دارالتحفیظ ترتیل‌القرآن لاشار (استان سیستان‌وبلوچستان)

نفر سوم: ولید ترابی- دارالعلوم زاهدان (استان سیستان‌وبلوچستان)

رشتۀ پانزدهجزء شکوفه‌ها

نفر اول: حامد اسماعیل‌زهی- تجویدالقرآن زاهدان (استان سیستان‌وبلوچستان)

نفر دوم: فاروق حنبلی- مدرسه عزیزیه انزاء (استان سیستان‌وبلوچستان)

نفر سوم: احمد خسروی- حوزۀ علمیه احناف خواف (استان خراسان رضوی)

رشتۀ قرائت شکوفه‌ها

نفر اول: محمد سپاهی- دارالقرآن سراوان (استان سیستان‌وبلوچستان)

نفر دوم: یاسر محمدی- مدرسه دینی منبع‌العلوم کوه‌ون (استان سیستان‌وبلوچستان)

نفر سوم: سیدمحمد حسینی- از استان کردستان

 

منبع:سنی آنلاین

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن