خطبه های جمعه

مولانا گرگیج:کسی حق ندارد باورهای اهل سنت را زیر سوال ببرد

مولانا گرگیج:کسی حق ندارد باورهای اهل سنت را زیر سوال ببرد۱۲۰۲۷۷۰۹_۹۴۴۲۴۸۶۱۵۶۴۷۵۷۰_۱۴۳۷۷۷۶۲۶۳۲۶۸۴۶۹۸۳۹_n

مولانا محمدحسین گرگیج با بیان این مطلب که “اهل سنت مراسم عزاداری در ماه محرم ندارد” از مدیران مدارس، مسئولین زندان و سربازخانه ها خواست تا اهل سنت را وادار به شرکت در مراسم عزاداری و یا سینه زنی نکنند.
به گزارش ندای سنت به نقل از” پایگاه اطلاع رسانی مولانا گرگیج” ایشان در بخشی از خطبه های جمعه ( ۱ آبان ۹۴) شهرستان آزادشهر اظهار داشتند: همانطور که در هفته گذشته و همچنین پارسال متذکر شدم اهل سنت مانند برادران شیعه عقیده ای به عزاداری درایام محرم ندارند، ما تا کنون برای هیچ یک از شخصیت های اسلامی عزا نگرفته ایم، در برخی نقاط به اهل سنت اتهام عدم محبت و دوستی با اهل بیت را می زنند که اصلا اینگونه نیست.

مولانا گرگیج با بیان این که “ما دوستی را در برگزاری مراسم عزاداری نمی دانیم” تصریح کردند: همه انبیای الهی را دوست داریم، تا کنون نه جشن تولد برایشان گرفته ایم و نه مراسم عزاداری داشته ایم، پیامبر(ص) نزدیک به ۸ فرزند داشتند که حتی تاریخ تولد و وفات آنان را نمی دانیم پس این مسئله بدین معنا نیست که ما نسبت به آنها محبت نداریم.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش با اشاره به برخی گزارشات رسیده مبنی بر اجبار دانش آموزان اهل سنت به سینه زنی در مدارس خاطرنشان نمودند: قبلا هم تأکید کرده ام که در سربازخانه ها، مدارس و زندان ها، اهل سنت را مجبور به سینه زنی و شرکت در مراسم عزا نکنید زیرا در عقیده آنان چنین مسایلی وجود ندارد، طبق گزارشات رسیده به بنده در برخی از نقاط استان مانند شهرستان های گنبد و خان ببین، مدیران و معلمان، دانش آموزان را مجبور به سینه زنی کرده اند.

عضو مجمع فقهی ایران، در این راستا خطاب به والدین و دانش آموزان توصیه کردند: کسانی که از این مسایل آگاهی دارند و در سطح استان مشاهده نموده اند، گزارشات را مکتوب به همراه مشخصات مدارس و مدیران برای بنده بیاورند که ان شاء الله آن را پیگیری خواهیم کرد، شما گزارش را حتما به ما برسانید تا ما قطعاً آن را پیگیری وعنوان کنیم.

استاد تفسیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش، اجبار به سینه زنی را موجب دودستگی در میان اهل سنت عنوان نمودند و تأکید کردند: کسی حق ندارد باورهای اهل سنت را زیر سوال ببرد، در میانشان دو دستگی بیندازد که گروهی سینه بزنند و گروهی هم چنین کاری انجام ندهند، این امر موجب اختلاف و نفاق در میان اهل سنت می شود.

خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر در عین حال افزودند: اگرعالِم و یا شخصی، چاپلوسی می کند آن را به حساب اهل سنت و عقایدشان نگذارید، اهل سنت واقعی چنین مسایلی را برای هیچ یک از بزرگان اسلام ندارند و دشمن اهل بیت و حضرت حسین(رض) هم نیستند، برخی اوقات برای حضرت حسین(رض) اشک می ریزیم افرادی ما را متهم به تناقض گویی می کنند که مولوی گرگیج از یک طرف اشک می ریزد و از طرفی عزاداری را نادرست می داند، اشک ما برای حضرت حسین(رض)همیشه جاری می شود اما مراسمی به عنوان عزاداری نداریم.

ایشان با تأکید بر این مطلب که ” نباید باورهای خود را به دیگران تحمیل کنیم” بیان داشتند: باورهای برادران شیعه برای ما محترم هستند، هر طور که دوست دارند مراسم بگیرند و کاری با عقایدشان نداریم اما نسبت به باورهای خود عکس العمل نشان می دهیم زیرا چنین عقایدی نداریم و شما هم نباید باورهای خود را بر ما تحمیل کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن