اخبار جهان اسلام

کشف قدیمی ترین نسخه قرآن کریم که به عصرپیامبر اسلام باز می گردد

۱db7092a-2814-43c2-96da-dac5f9e92f84کشف قدیمی ترین نسخه قرآن کریم که به عصرپیامبر اسلام باز می گردد

دانشگاه بیرمنگام بریتانیا چهارشنبه ۲۲ ژوئیه اعلام کرد در کتابخانه اش قدیمی ترین بخشی از نسخه خطی قرآن را یافته که اعتقاد می رود به عصر پیامبر اسلام باز می گردد؛ نسخه ای که یک کشیش مسیحی از آن نگهداری می کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این نسخه خطی بخشی از مجموعه شامل سه هزار سند خطی از خاورمیانه است که دانشگاه بیرمنگام آن را دهه بیستم قرن گذشته از طریق الفونسو مینگانا، کشیش کلدانی متولد در نزدیکی موصل در عراق به دست آورده است. هزینه سفر و تحقیقات این کشیش را ادوارد کدبوری، از خانواده معروف کدبوری، صاحبان یک شرکت تولید شکلات در بریتانیا تامین کرده بود. هدف هم ارتقای جایگاه بیرمنگام به عنوان مرکزی فرهنگی در تحقیقات ادیان بود.

نتایج تحقیقاتی که به وسیله آزمایش تاریخ گذاری رادیو کربن صورت گرفته، نشان از آن دارد که عمر این نسخه خطی از قران، به دستکم ۱۳۷۰ سال قبل باز می گردد؛ مساله ای که این نسخه را به قدیمی ترین نسخه خطی موجود در جهان تبدیل می کند.

به گفته مقام های دانشگاه، احتمالا این نسخه خطی، توسط یکی از معاصران پیامبر اسلام نوشته شده است.

سوزان ورول مدیر مجموعه خریدهای ویژه کتابخانه بیرمنگام می گوید که عمر نسخه خطی آن را بسیار با اهمیت می کند.

او افزود: «این یک گنج دارای اهمیت جهانی است که به میراث اسلام و تحقیقات اسلامی مرتبط است. همچنین افتخار بزرگی برای جامعه محلی است.»

پژوهشگران می گویند که نسخه خطی از دو صفحه شامل بخش هایی از سوره های ۱۸ و ۲۰ تشکیل شده که به وسیله جوهر با خط حجازی، یکی از قدیمی ترین خطوط عربی نوشته شده است.

دیویس توماس استاد مطالعات مسیحی و اسلامی در دانشگاه می گوید: «آزمایش بر روی دو صفحه پوست نشان می دهد حیوانی که این ورقه ها از آن تولید شده، به احتمال زیاد در عصر پیامبر اسلام زندگی می کرد.»

او افزود: «بخش هایی از قرآن که در این نخسه خطی وجود دارد تقریبا اختلافی با قرآنی که در اختیار داریم، ندارد.»

او ادامه داد: «این مساله دیدگاهی را که می گوید قرآن موجود با قرآن گردآوری شده در عصر پیامبر اختلاف ندارد، تایید می کند.»

دانشگاه بیرمنگام اعلام کرذده است که این نسخه خطی را ماه اکتبر عرضه خواهد کرد. محمد فاضل مدیر مسجد بیرمنگام هم گفت انتظار می رود مردم از سراسر بریتانیا برای دیدن این نسخه حاضر شوند.

او افزود: «تمام مسلمانان در جهان دوست دارند این نسخه خطی را ببینند.»

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن