اخبار ایران و جهاناخبار جهان اسلام

گوشه ای از جنایات صهیونیستها در نقض حرمت مسجدالاقصی

گوشه ای از جنایات صهیونیستها در نقض حرمت مسجدالاقصی

۸۷۸۴۱۷۹۴۵۶escidiaksadacatismaگوشه ای از جنایات صهیونیستها که حدود پنجاه سال است که به نقض حرمت مسجدالاقصی ادامه می دهند

با نگاهی به سیر تاریخی اقدامات اسرائیل در فلسطین، از سال ۱۹۶۷ میلادی تاکنون، می توان گفت که اسراییل حدود پنجاه سال است که به نقض حرمت مسجدالاقصی ادامه می دهد.

تاریخچه‌ی این اقدامات اسرائیل در نقض حریم مسجدالاقصی به شرح ذیل است:

– دنیس مایکل روهان شهروند استرالیایی یهودی، ۴۶ سال پیش در تاریخ ۲۱ آگوست ۱۹۶۱،‌ وارد مسجدالاقصی شده، محراب، قبله و منبر هزار ساله ی آن را به آتش کشید. بر اثر این آتش سوزی گنبد و سقف مسجد به طور کامل ویران و وسایل داخل مسجد با دیوارها طعمه حریق شد.

– در دوره انتفاضه اول در فاصله دسامبر ۱۹۸۷ تا امضای پیمان اسلو، در سال ۱۹۹۳ میلادی،۲۱ فلسطینی که در تظاهرات بر علیه اقدامات غیر قانونی اسرائیل شرکت کردند توسط پلیس اسرائیل کشته شدند.

– در پی ورود آریل شارون، نخست‌ وزیر وقت اسرائیل به مسجدالاقصی در سال ۲۰۰۰ انتفاضه دوم فلسطینی‌ها موسوم به انتفاضه الاقصی آغاز شد. پس از آغاز انتفاضه دوم علی رغم اینکه بنیاد مسجدالاقصی ورود اتباع خارجی به این مسجد را ممنوع اعلام کرده بود، اسرائیل ورود یهودیان را بلامانع دانست.

– اسرائیل در سال ۲۰۱۴ میلادی ورود فلسطینی‌ها به مسجدالاقصی را به مدت ۲۴ ساعت ممنوع اعلام کرد. نظامیان اسرائیل در ماه نوامبر با یورش به مسجدالاقصی فلسطینیان را با شلیک گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی هدف حمله قرار داده و قسمت هایی مسجد را تخریب کردند.

– اقدامات غیر قانونی اسرائیل تا به امروز ادامه داشته به گونه ای که تنش ها در روزهای اخیر در اماکن مقدس شهر قدس افزایش یافته، نیروهای اسرائیلی ۱۳ سپتامبر وارد مسجدالاقصی شده و با مسلمانان درگیر شدند. آنها با توسل به زور مسلمانان را از ورود به مسجدالاقصی منع کردند.

– در حمله سربازان اسرائیل به نمازگزاران که قصد ورود به مسجدالاقصی را داشتند چندین شهروند فلسطینی مجروح شدند. سربازان اسرائیل خبرنگارانی را که می خواستند از درگیری ها تصویربرداری کنند را نیز مورد ضرب و شتم قرار دادند. سربازان اسرائیلی درحالی که چکمه به پا داشتند از صحن وارد مسجدالاقصی شده و پنج فلسطینی را دستگیر کردند.

منبع: تی آر تی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن