اخبار ایران و جهاناخبار جهان اسلام

اتحادیه جهانی علمای مسلمان فاجعه انسانی در میانمار را محکوم کرد

اتحادیه جهانی علمای مسلمان فاجعه انسانی در میانمار را محکوم کرد

اتحادیه جهانی علمای مسلمان وضعیت اسفبار مسلمانان روهینگا در میانمار را محکوم کرد و نسبت به جنایات دولت بر ضد اقلیت مسلمانان این کشور و کوچ اجباری آنان هشدار داد.

bayan prn menmar 300x225 - اتحادیه جهانی علمای مسلمان فاجعه انسانی در میانمار را محکوم کرد

اتحادیه از جامعه ی جهانی خواست هر چه سریع تر به نجات پناهندگانی که ماه هاست بر روی دریا سرگردانند بشتابند و از سازمان ملل و دولتهای اسلامی و سازمانهای کمک رسانی نیز درخواست کرد از کمک به این آوارگان و پناه دادنشان دریغ نورزند و در راستای بازگشت آنان به میهن و برخورداری از حقوق کامل شهروندی تلاش کنند.
در این بیانیه آمده است:
الحمد لله والصلاه والسلام على رسول الله وعلى آله وصحبه ومن اتبع هداه وبعد؛
اتحادیه جهانی علمای مسلمان جنایات دولت میانمار بر ضد مسلمانان روهینگا را فاجعه ی انسانی و اخلاقی تمام عیاری توصیف کرد که نه تنها در میانمار بلکه در سطح جهانی رسوایی به بار آورده است؛ ۲۵ هزار مسلمان از جمله زنان و کودکان روهینگایی مدت¬هاست که بدون سرپناه و خوراک و نوشاک بر روی دریا سرگردانند. این جمعیت پس از آن که با زور از خانه و کاشانه ی خود آواره شدند و کشورهای همسایه از پناه دادن به آنان سرباز زدند، در دریا سرگردان ماندند تا جایی که شدت گرسنگی طناب های کشتی ها را خوردند تا زنده بمانند!!!

اتحادیه جهانی علمای مسلمان در برابر این جنایت هولناک انسانی نکات زیر را مورد تأکید قرار می دهد:
۱- جنایات دولت میانمار بر ضد اقلیت مسلمان روهینگا از آوارگی و سوق دادن آنان به دریا را به شدت محکوم می کند این در حالی است که آنان هیچ گناهی را مرتکب نشده اند. اتحادیه این اقدامات را جنایت انسانی و اخلاقی در حق بشریت می¬داند که عاملان آن بر اساس قوانین بین المللی و قواعد شریعت اسلامی سزاوار پیگرد و مجازات هستند.

۲- اتحادیه نسبت به سکوت مجامع جهانی در قبال وضعیت اسفبار مسلمانان روهینگا و آزار و اذیت نژادی آنان هشدار داد و خاطر نشان کرد این کافی نیست که سازمان ملل متحد آنان را مظلومترین اقلیت جهان به شمار آورد بدون آن که برای رهایی آنان از ظلم و ستم هیچ اقدامی کرده باشد.

۳- اتحادیه از مجامع جهانی، دولتها، سازمانها و ملتها به ویژه مسلمانان جهان می خواهد هر چه سریعتر در راستای نجات و پناه دادن آوارگان مسلمانی که بیش از ۹۰ روز است بر روی دریا سرگردان مانده اند اقدام کنند و کمکهای لازم را در اختیار آنان قرار دهند و هر چه سریعتر در راستای حل مشکلاتشان در چارچوب قوانین بین المللی و بخشنامه های الزام آور سازمان ملل بکوشند نه با سفارشاتی که عملا هیچ چیزی را تغییر نمی دهد. ضرورت دارد تلاش هایی صورت گیرد تا این آوارگان به میهن شان بازگردند و موجودیت آنان به عنوان ساکنان بومی آن سرزمین به رسمیت شناخته شود. از طرفی باید تمام الزامات حقوق شهروندی برای آنان فراهم شود و تضمینی وجود داشته باشد که بار دیگر در معرض ظلم و ستم قرار نگیرند و در برابر تمام ضرر و زیان و آزار و شکنجه ای که در طول دهه¬های گذشته متحمل شده اند به آنان غرامت پرداخت شود.

منبع:سایت رسمی اتحادیه جهانی علمای مسلمان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا