اخبار ایران و جهاناخبار جهان اسلام

اجبار مغازه داران مسلمانان چین به فروش مشروبات الکلی

85877071456858071871949283770 300x169 - اجبار مغازه داران مسلمانان چین به فروش مشروبات الکلی
دولت چین با صدور حکمی، فروشگاه‌ها و رستوران‌های متعلق به مسلمانان اویغور را موظف به فروش مشروبات الکلی و سیگار کرده است؛ به‌گونه‌ای که تخلف و سرپیچی از این حکم با تعطیلی همراه خواهد بود.
در حرکتی جدید برای سرکوب حقوق دینی مسلمانان، دولت چین به فروشگاه‌ها و رستوران‌های مسلمانان در منطقه «آکتاش» در شمال غربی استان مسلمان‌نشین سین‌کیانگ دستور داد که یا سیگار و مشروبات الکلی بفروشند و یا کسب و کار خود را جمع کنند.

عادل سلیمان، یکی از مسلمانان منطقه در این باره گفت: حرکتی برای تضعیف دین اسلام در اینجا ایجاد شده و این دستور هم جزئی از آن است.

وی افزود: از سال ۲۰۱۲ مردم فروش الکل و سیگار را متوقف کرده‌اند، حتی آن‌هایی که به لحاظ اقتصادی از آن بهره می‌بردند.

بر طبق دستورات جدید رستوران‌ها و سوپرمارکت‌های این منطقه موظف شده‌اند که ۵ برند مختلف مشروبات الکلی و سیگار را عرضه کنند. آن‌ها همچنین موظف شده‌اند که این محصولات را در ویترین مغازه‌های خود به صورتی قرار دهند که جلب‌ توجه ‌کند.

مقامات چینی هشدار داده‌اند که هرکس که از این فرمان سرپیچی کند، مغازه‌اش پلمپ و کسب‌وکارش تعلیق می‌شود و اقدامات قانونی علیه آن‌ها به اجرا درمی‌آید.

این فرمان از سوی مقامات ارشد حزب کمونیست چین به امضا رسیده است.

سلیمان گفت: در سال‌های گذشته پرهیز از فروش الکل و سیگار در مناطق آکتاش و لاسکوی رایج شده و ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم از مصرف این مواد پرهیز می‌کنند.

وی گفت: گرچه در جامعه مسلمانان اویغور چین قانون رسمی برای منع فروش این محصولات وجود ندارد اما به دلایل دینی و به خاطر مضرات این مواد این کار ممنوع تلقی می‌شود.

بیش از ۶۰ فروشگاه و رستوران در آکتاش متعلق به مسلمانان است.

حزب کمونیست حاکم چین تلاش‌های زیادی را برای تضعیف دین اسلام و سرکوب کردن مسلمانان اویغور که بیشتر آن‌ها در استان سین‌کیانگ ساکن هستند، انجام می‌دهد.

از سال گذشته، مقامات چینی به کسانیکه از همسایگان مسلمان خود جاسوسی کنند، جایزه نقدی می‌دهند.

مقابله با پوشیدن حجاب و گذاشتن ریش نیز از دیگر اقداماتی است که علیه مسلمانان چینی انجام می‌شود.

منطقه سین‌کیانگ چین که از سال ۱۹۵۵ یک منطقه خودمختار اعلام شد مرتباً هدف سرکوب‌های امنیتی از سوی مقامات چینی قرار می‌گیرد.

گروه‌های حقوق بشر مقامات چین را به‌خاطر سرکوب دینی مسلمانان اویغور به بهانه «مقابله با تروریسم» بارها مورد انتقاد قرار داده‌اند.

اویغورها، مسلمانان ترک‌زبانی هستند که حدود ۸ میلیون نفر جمعیت دارند و سالیان درازی است که در این منطقه غنی زندگی می‌کنند.
منبع: ایکنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا