اخبار ایران و جهاناخبار جهان اسلام

اعلام نتیجه تحقیقات حادثه حرم مکی و دستور ملک سلمان برای پرداخت غرامت به آسیب دیدگان

اعلام نتیجه تحقیقات حادثه حرم مکی و دستور ملک سلمان برای پرداخت غرامت به آسیب دیدگان

IMG16375181 300x212 - اعلام نتیجه تحقیقات حادثه حرم مکی و دستور ملک سلمان برای پرداخت غرامت به آسیب دیدگاندیوان پادشاهی سعودی طی بیانیه‌ای از اعلام نتیجه کمیته تحقیق در حادثه سقوط جرثقیل در حرم مکی ونیز دستور ملک سلمان برای پرداخت غرامت به آسیب دیدگان و قربانیان خبر داد.

به گزارش ندای سنت به نقل از العربیه دیوان پادشاهی سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد، گزارش کمیته تحقیق در حادثه سقوط جرثقیل در حرم مکی که به کشته شدن ۱۱۱ تن و زخمی شدن ۲۳۸ تن دیگر انجامید، حاکی از آن‌ است که هیچگونه سوء ظن جنایی در این حادثه وجود ندارد بلکه دلیل آن، قرار گرفتن جرثقیل با وضعیت اشتباه در معرض باد شدید بود.

این بیانیه افزود که ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی، دستور پرداخت یک میلیون ریال سعودی (حدود یک ملیارد تومان) به خانواده‌های تمام شهدا و کسانی که آسیب جبران ناپذیر دیدند، و همچین پرداخت ۵۰۰ هزار ریال سعودی (حدود پانصد میلیون تومان) به تمام آسیب دیدگان دیگر را صادر کرد.

بنا بر این بیانیه، ملک سلمان همچنین دستور داد تا برای حج سال ۱۴۳۷ ه.ق دو تن از بستگان قربانیان، در چارچوب مهمان‌های خادم حرمین شریفین، به حج بیایند. آسیب دیدگانی هم که به خاطر وضعیت جسمی نمی‌توانند امسال حج خود را تکمیل کنند، در سال ۱۴۳۷ ه.ق بار دیگر به حج خواهند آمد. همچنین بستگان آسیب دیدگان که باید در بیمارستان بستری بمانند، روادید ویژه برای سفر به سعودی به منظور عیادت از بیمار خود در مدت زمان باقی مانده از موسوم حج دریافت می‌کنند.

نتایج تحقیق که ملک سلمان در جریان آن قرار گرفته نشان می‌دهد «دلیل حادثه قرار گرفتن جرثقیل در معرض باد شدید است در حالی که در وضعیت اشتباه قرار داشت. این وضعیت نشان از تخلف شرکت سازنده از قوانین راه انداری ابزارآلات دارد. بنا بر این قوانین، بازوی اصلی جرثقیل هنگام استفاده نشدن یا هنگام باد باید به زیر کشیده شود و نباید باز باقی بماند. علاوه بر آن مسئولان راه اندازی جرثقیل از قوانین سلامت که در جزوه همراهش بوده، پیروی نکردند. همچنین مسئولان سلامت در پروژه به وضعیت آب و هوا و هشدارهای مدیریت هواشناسی و حمایت از محیط زیست که از وجود باد شدید هنگام خاموش کردن جرثقیل خبر داده بودند، توجه نکردند.

آن‌ها به بسیاری از هشدارها از سوی طرف‌های ذیربط در خصوص ضرورت بازنگری در اوضاع جرثقیل‌ها به ویژه جرثقیلی که حادثه ساز شد، توجه نکردند. از این رو پیمانکار (مجموعه بن لادن) بخشی از مسئولیت حادثه را با توجه به دلایل ذکر شده متحمل شده و مقرر شد در قراردادهای بسته شده با (شرکت مشورتی کانزانس) و همچنین وضعیت همه جرثقیل‌های به کار رفته در پروژه، بازنگری شود تا تمام نیازمندی‌های امنیت و سلامت رعایت شود.»

از این رو ملک سلمان بن عبدالعزیز دستور داد تا نتایج تحقیقات و تمام موارد متعلق به این موضوع، به هیئت تحقیق و دادستانی کل احاله شود تا تحقیقات با مجموعه بن لادن تکمیل شده و لایحه اتهامی به منظور ارائه به دستگاه قضایی، تهیه شود. مجموعه بن لادن از نظر شرعی موظف به التزام به این اقدام‌های اجرایی خواهد بو و تمام اعضای شورای ادارای‌ آن و مسئولان اجرایی این مجموعه که با پروژه در ارتباط بودند، تا زمان صدور حکم قضایی از سفر منع می‌شوند. در ارزیابی این مجموعه نیز بازنگری می‌شود و تا زمان پایان تحقیقات و صدور احکام قضایی مربوطه، از مشارکت در پروژه‌های جدید منع خواهد شد. وزارت دارایی و دیگر طرف‌های ذیربط نیز موظفند به شکلی فوری تمام پروژه‌های دولتی که مجموعه بن لادن پیمانکار آن‌ها بوده برای اطمینان از معیارهای ایمنی و سلامت، بازبینی کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا