پزشکی و سلامت

افراد نسبت به خواب زمان بیشتری را با تلفن همراه سپری می کنند

kjhh - افراد نسبت به خواب زمان بیشتری را با تلفن همراه سپری می کنند

به گزارش ندای سنت به نقل از ایرنا نتایج مطالعه محققان انگلیسی نشان می دهد، متوسط زمانی را که افراد در روز صرف کار با لپ تاپ و تلفن همراه خود می کنند، بیشتر از زمانی است که می خوابند.
پایگاه اینترنتی ساینس، نتایج این مطالعه که توسط محققان کلینیک خواب سایلنت نایت در انگلیس انجام شد، حاکی از این است که افراد بطور متوسط هشت ساعت و ۲۱ دقیقه را در روز صرف خوابیدن می کنند اما بطور متوسط هشت ساعت و ۴۱ دقیقه در روز با وسایل رسانه ای کار می کنند.

محققان می گویند:۸۱ درصد کاربران تلفن همراه خود را در رختخواب در حالت روشن قرار می دهند.

همچنین از هر ۱۰ بزرگسال و نوجوانانی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند، چهار نفر اظهار داشتند که تلفن همراه خود را در شب حتی زمانیکه آنها را از خواب بیدار می کند، بررسی می کنند.

این مطالعه همچنین نشان داد که ۵۱ درصد از افراد هر روز زمان زیادی را صرف چک کردن نامه های الکترونیکی و استفاده از اینترنت می کنند تا صبحانه خوردن و رسیدن به ظاهر خود.

کارشناسان هشدار داده اند که این افزایش استفاده از فناوری بر کیفیت خواب افراد اثر می گذارد و این تاثیر مستقیمی بر سلامت دارد.

تحقیقات قبلی نشان داده است که نور آبی منتشره از تلفن همراه تاثیر مخربی بر ریتم طبیعی بدن دارد، بطوریکه بدن را گول می زند که تصور کند روز است.

این کار تولید هورمون طبیعی خواب به نام ملانین را متوقف ساخته و انسان را بیدار نگاه می دارد.

کارشناسان هشدار داده اند که کمبود مداوم خواب می تواند موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی، فشار خون بالا و دیابت شود.

کمبود خواب همچنین می تواند شخص را مستعد ابتلا به مشکلات سلامت ذهنی مانند اضطراب و افسردگی کند و به باروری زنان و مردان آسیب بزند.

محققان توصیه می کنند، برای داشتن خواب خوب، بهتر است ابزارهای الکترونیکی خود را ۶۰ تا ۹۰ دقیقه قبل از خواب خاموش کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا