اخبار ایران و جهان

بحران سوریه با دخالت نظامی روسیه عمیق تر شده است

بحران سوریه با دخالت نظامی روسیه عمیق تر شده استthumbs b c 3d0989ec8d6715e27b8f0fde65c18f0e 300x169 - بحران سوریه با دخالت نظامی روسیه عمیق تر شده است

دلاور علاءالدین، بنیانگذار موسسه تحقیقات خاورمیانه در اربیل دخالت نظامی روسیه در سوریه را عامل عمیق‌تر شدن بحران کنونی سوریه خواند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای سنت ، دلاور علاءالدین، بنیانگذار و مدیر کنونی موسسه تحقیقات خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار آناتولی با بیان اینکه حملات نظامی روسیه در سوریه باعث عمیق تر شدن بحران در این کشور شده است، گفت:” زمانی که به دوران چهار سال جنگ سوریه می نگریم، شاهد روندی هستیم که به طور مداوم پیچیده تر می شود. با آمدن روسیه نیز این بحران پیچیده تر و عمیق تر شد”.

علاءالدین با بیان اینکه ترکیه همانند هر کشوری حق دارد از حریم هوایی و خاکش دفاع کند، گفت که بحران سوریه از موضوع کشورهای منطقه بیرون آمده و بعد بین المللی کسب کرده است.
علاءالدین که اعتقاد دارد روی پا نگه داشتن بشار اسد در آینده برای منطقه خطرناک خواهد بود، اظهار داشت:” چنین آتشی همه را خواهد سوزاند. به خشونت ها در عراق نیز باید خاتمه داده شود. همزمان جلوی خشونت در ترکیه نیز باید گرفته شود”.
وی با اشاره به حملات تروریستی پ.ک.ک در ترکیه ابراز داشت که خشونت و استفاده از سلاح هیچ پیشرفتی برای کردها حاصل نخواهد کرد. او در ادامه گفت:” ترکیه تا زمانی که خشونت و هرج و مرج وجود داشته باشد، در پیشبرد یک روند دموکراتیک ناموفق خواهد بود. این مساله کاری برای کردها از پیش نمی برد و صلح اجتماعی را نیز برقرار نمی کند. منطقه کردستان نیز در چنین آتشی می سوزد”.
جنگنده‌ای با هویت نامعلوم در مرز مشترک ترکیه و سوریه علیرغم دریافت ده هشدار در عرض پنج دقیقه، به نقض حریم هوایی ترکیه ادامه داده و طبق قوانین تعامل با مداخله ۲ فروند هواپیمای اف-۱۶ نیروی هوایی ترکیه سرنگون شد. روسیه نیز اعلام کرد این هواپیما که در منطقه بایربوجاق سوریه، روبه روی یایلاداغی استان ختای سقوط کرد متعلق به این کشور است. علاوه‌ براین ناتو هم صحت اطلاعات ارائه شده از طرف ترکیه در زمینه نقض حریم هوایی کشور را تایید کرد. پیش از این، در اوایل ماه اکتبر نیز جنگنده های روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بودند که طی آن مقامات روسی عذرخواهی کرده و اعلام کرده بودند که موارد مشابه تکرار نخواهد شد. ترکیه پس از این حادثه هشدار داده بود در مقابل هرگونه نقض حریم هوایی خود بر طبق قوانین تعامل اقدام خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا