اهل سنت ایرانخبروگزارشختم صحیح بخاری

بخش نخست همایش دانش آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان برگزار شد

بخش نخست همایش دانش آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان برگزار شد 423815219 46902 150x150 - بخش نخست همایش دانش آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان برگزار شد

بخش نخست بیست و پنجمین همایش دانش آموختگان دارالعلوم زاهدان صبح امروز پنجشنبه (۱۶/۲/۹۵) در مصلی جمعه اهل سنت این شهر برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای سنت در این همایش که جمعی از علما و اندیشمندان برجسته سنی و شیعه کشور، مسولان واقشار مختلف مردم گرد هم آمدند ، بخش نخست همایش با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد ، پس از آن مولوی آصف احمدی به نمایندگی از طلاب دانش آموخته دارالعلوم زاهدان در سخنانی از رحمت بودن پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم برای جهانیان و اینکه اتحاد و عزت مسلمانان در عمل به قرآن کریم است سخن گفت.

دکتر سید احمد هاشمی مدرس عالی مدارس جنوب کشور و مسئول هیئت اجرایی جمعت دعوت و اصلاح نیز طی سخنانی تنوع قومی و مذهبی در کشور را فرصتی برای شناخت دانست و تاکید کرد: با هر اختلافی که داریم باید یکدیگر را بپذیریم اما دگر پذیری به معنای پذیرفتن عقیده ، مذهب و دین طرف مقابل نیست بلکه زندگی مسالمت آمیز و تحمل پذیری است .

مولوی بهزاد فقهی از علمای خراسان از دیگر سخنرانان مراسم با بیان اینکه اسلام دینی جهانی و پیام آن برای همه انسانها ست بر غافل نشدن امت از رساندن این پیام تاکید کرد.

برنامه ها با سخنان آیت الله بی آزار شیرازی عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه یافت، وی با بیان اینکه رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم برای همه جهانیان اخلاق به ارمغان آورد، این همایش را برای وحدت و با ارزش توصیف کرد.

آیت الله بی آزار شیرازی در ادامه سخنان با تاکید بر اینکه کسب علم برای عمل باشد اظهار داشت : اگز علم همراه با عمل نباشد تبدیل به جدل می شود و اگر با تهذیب نفس نباشد نتیجه اش اختلاف است.

عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بیان کرد: مذهب فقهی حنفی بالاترین پیروان را در میان مذاهب دارد و یکی از عوامل موفقیت آن این است که دو شاگرد امام ابوحنیفه، امام ابویوسف و امام محمد به پای درس مخالفان‌ فقهی‌شان در مدینه می‌نشستند و شبهات آنان را پاسخ می‌دادند، می‌گفتند ما در کوفه صحابه زیادی داشتیم؛ کوفه پایتخت حضرت علی‌بن ابی‌طالب و محل سکونت عبدالله‌ بن‌ مسعود است.

در ادامه مراسم آیت الله مهدی احدی از اساتید قم با بیان اینکه تفکر در قرآن ما را به شناخت و آگاهی می رساند افزود: بنده اختلاف را حرام می دانم ، حتی در کلاس درس از اختلاف منع می کنم.

شیخ محمد صالح خردنیا امام جمعه اهل سنت داماهی بندرعباس از دیگر سخنرانان همایش با اشاره به اختلافات موجود در جهان اسلام این همایش را وحدت بخش خواند و با تاکید بر دوری از اختلاف و تفرقه افزود: وحدت ، نعمت و رحمت و حیات برای یک امت است، همه اقوام باید با یکدیگر زیر پرچم توحید زندگی کنند.

در ادامه دکتر جلالی زاده نماینده سابق مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی به ایراد سخن پرداخت، وی با اشاره به مشکلات و وضعیت جامعه عصر حاضر مسلمانان اظهار داشت: پیامبر صلی الله علیه وسلم انسان کامل و جامع اوصاف همه پیامبران هستند، کسی که خواهان رستگاری است به پیامبر مراجعه کند.

وی تصریح کرد:در مقابل تمام مشکلات چاره ای جز این نداریم که به سنت پیامبر صلی الله علیه وسلم مراجعه کنیم، امروز اعتیاد، قتل و طلاق بیداد می کند چون به سنت عمل نمی کنیم،سنت پیامبر یعنی اینکه به احکام اسلامی و شرعی عمل شود.

آخرین سخنران بخش نخست همایش دانش آموختگان دارالعلوم زاهدان ، مولانا محمدعثمان مدیر مدرسه دینی مدینه العلوم خاش بود که  طی سخنانی با استناد به آیات قرآن کریم ایمان و فضایل صحابه رضی الله عنهم اجمعین و اینکه در تمام امور رسول‌الله صلی‌الله‌ علیه‌ وسلم را اتباع وهمراهی می کردند ،بیان نمود.

وی خاطرنشان کرد: صحابه مانند حکام امروزی برای کشورگشایی و منافع دنیوی جنگ نکردند، بلکه آنها جهاد کردند تا کلمه‌ی توحید به انسان‌ها برسد و آنهایی را که از تعلیم پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم ممانعت می‌کنند، از راه بردارند.

بخش نخست این همایش با دعای مولانا محمد انور ملازهی از اساتید حوزه گشت به پایان رسید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا