خطبه های جمعه

برای بندگی صحیح ؛ رعایت حق الله و حقوق مردم ضروری است

مولانا ساداتی اطاعت از امر الهی و شفقت با خلق الهی را برا بندگی صحیح خداوند ضروری عنوان کرد.

گزیده ای از سخنان مولانا ساداتی در خطبه های نمازجمعه اهلسنت سراوان(۴ بهمن ۱۳۹۸) :۲۱۲۸۰۳ 300x225 - برای بندگی صحیح ؛ رعایت حق الله و حقوق مردم ضروری است

برای بندگی صحیح الله تعالی دو امر “ الطاعه لامر الله والشفقه على خلق الله”ضروری است.
از انجام کارهایی که به عظمت ومعبود بودن الله  تعالی و توحید آن ذات اعتراف می نماید و در بارگاه آن بندگی خویش را اظهار و عبادت می کند می توان “تعلق الهی” را حاصل کرد و نیز “تعلق با خلق الهی” که شفقت و همدردی ، نیکوکاری با مخلوقات و عدم تجاوز و تعدى به حقوق دیگران از جان و مال و آبرو و حیثیت است که دین اسلام بعنوان موارد مهم متوجه می سازد.
الله تعالی نسبت به بندگان خود رئوف و مهربان است و خیر دنیا و آخرت آنان را می خواهد ، توجه به ادای حقوق الهی و واجبات و نیز به جای آوردن حق مخلوقات موجب دستیافتن به آن سعادت و خیرخواهی است که پروردگار برای بندگان خود می خواهد.
کسانیکه به عبادت الله متعال می پردازند و از گناهان استغفار می کنند ، بر خلق خدا ترحم و مهربانی می کنند، گره گشایی مشکلات و نیاز مردم را برطرف می سازند آنان مورد لطف و عنایت پروردگار قرار می گیرند و آنچه موجب نارضایتی الهی است از سستی در عبادات ، بداخلاقی های عملی و زبانی ، اهانت و ناسزا گویی و عمل نکردن به مسئولیتهاست که باید اجتناب نمود.
هر گاه مسلمانان خلق و خوی اسلامی سیرت و سنت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم را عملی سازند به زندگی پاکیزه و با عزت دست می یابند و با مشکلات امروزی که محیط اجتماعی برای فساد سازگار می شود و ارزش های اخلاقی از بین می رود مواجه نخواهند شد.
مسلمان باید در زندگی با مهربانی و دوستی رفتار کند ، راستگویی ، انصاف ، صبر و ترحم و شفقت از نیازهای جامعه امروز برای هر فرد مسلمان است که به آن آراسته شود زیرا این صفات برجسته موجب سربلندی و خیر و منفعت و باعث امن و امان و سلامتی جامعه است.

اعمالی  که انسان  در برابر هم نوعان خود از  گفتار و رفتار و عمل انجام وظیفه می کند با اهمیت است و کسانیکه مسئولیت امور مردم را برعهده دارند باید رعایت نمایند و پاسخگو باشند.
مردم شهرستان سراوان در تامین و مقدار نفت که سهمیه آنان است گلایه هایی دارند که امیدواریم رفع شود و همچنین مشکلات توزیع کپسول گاز و کمبودهای آن از نگرانی های شهروندان است که همه ساله در فصل سرما با این معضلات مواجه اند.
از کسانیکه متصدی این امورند و مسئولان محترم انتظار رعایت حق مردم و چاره اندیشی است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن