اخبار ایران و جهان

برگزاری همزمان “تجمع سکوت” معلمان ایرانی در شهرهای مختلف

018287717 30300 300x169 - برگزاری همزمان "تجمع سکوت" معلمان ایرانی در شهرهای مختلف

معلمان ایرانی در شهرهای مختلف ایران دست به تجمع سکوت زده‌اند و در نتیجه آن برخی مدارس به حالت نیمه تعطیل درآمده‌اند. آنان در بیانیه‌ای خواستار افزایش دستمزد، آزادی معلمان زندانی و لغو احکام فعالان صنفی فرهنگی شدند.

معلمان ایرانی روز پنجشنبه (۲۷ فروردین، ۱۶ آوریل) با شرکت در تجمعات سراسری در برخی شهرهای ایران “تجمع سکوت” برگزار کردند و خواستار توجه دولت به درخواست‌هایشان شدند. در پی این اعتصاب برخی مدارس شهرهای محل تجمع به حالت نیمه تعطیل درآمدند.

به‌گزارش ایلنا، خبرگزاری کار ایران استان‌های خراسان رضوی، لرستان، هرمزگان، کردستان، خوزستان، فارس و قزوین شاهد تجمع اعتراضی معلمان بود. در تهران بیش از دوهزار معلم در برابر ساختمان مجلس تجمع کردند.

در این تجمع برخی از فرهنگیان بازنشسته و حتی دانش‌آموزان هم در کنار معلمان معترض حاضر شدند. معلمان معترض در بیاینه پایانی این گردهمایی علت حضورشان را “اعلام قوی‌ترین هشدارها درباره مسائل حادی که آموزش و پرورش کشور را زمین‌گیر کرده” عنوان کردند.

این عده از نمایندگان مجلس خواستند تا “فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی و پیش از آنکه بیش از این دیر شود” در همراهی با دولت مانع از “ادامه روند نادرست کنونی در آموزش و پرورش شوند”.

اعتراض به بودجه ناچیز آموزش و پرورش
پیش از این هم گروه‌های مختلفی از معلمان (اول مارس/ ۱۰ اسفند) در چندین شهر ایران در اعتراض به سهم کم آموزش و پرورش در سال ۹۴ و اعمال تبعیض بین کارکنان دولت روز یکشنبه تجمع کرده بودند.
در تجمع امروز معلمان پارچه‌نوشته‌هایی حاوی شعارهائی با این مضامین دیده شده است: «همه جامعه به معلمان مدیون‌اند»، «سکوتم از رضایت نیست»، «ما از فرق می نالیم، نه از فقر» ،«معلم فرهنگ ساز جامعه را دریابید»، «معلم بیدار است، از تبعیض بیزار است» و «بر روی تخته‌های خود بنویسید یک با یک برابر نیست».

شکوائیه شش هزار معلم ایرانی خطاب به رئیس‌ مجلس
سازمان معلمان ایران: فضای انتقادی را در پهنه آموزش و پروش احیا کنید
نقض حقوق کودکان، معلمان و روزنامه‌نگاران در ایران
روز جهانی معلم و کمپین “صدای معلمان در بند باشیم”
در این تجمع‌ها حضور معلمان بازنشسته نیز به چشم می‌خورد که در حمایت از معلمان شاغل به جمع اعتراضی آنان پیوسته بودند. اما در پایان تجمع معلمان در تهران، یکی از بازنشستگان به کم بودن مستمری فرهنگیان بازنشسته اعتراض کرد.

بیاینه هماهنگ معلمان

در پایان تجمع سکوت معلمان ایرانی، بیانیه معترضان قرائت و همچنین شعارهایی در حمایت از معلمان زندانی سر داده شده است. در این بیانیه افزایش ۳۰ درصدی دستمزد و فوق‌العاده شغل معلمان خواسته شده است.

افزایش ۲۲ درصدی بودجه آموزش و پرورش در لایحه بودجه ۹۴ و برطرف شدن کسری بودجه ۵ هزار میلیاردی این وزارت خانه، از دیگر خواسته‌های معلمان است.

در پایان این قطعنامه با اشاره به بازداشت یا زندانی بودن تعدادی از معلمان و فرهنگیان از مسئولان خواسته شده نسبت به آزادی هر چه سریع‌تر آنان اقدامات لازم صورت گیرد و کلیه احکامی که توسط هیات‌های تخلفات اداری برای فعالان صنفی فرهنگی صادره شده است، لغو شوند.

در این بیانیه آزادی معلمان زندانی، لغو احکام قضایی صادر شده علیه فعالان صنفی، توقف خصوصی سازی مدارس، محفوظ ماندن فرصت استفاده از تحصیل رایگان به عنوان یک حق شهروندی عنوان شده است.

همچنین معلمان معترض خواستار اجرای عاری از تبعیض بند ۵ ماده ۶۸ قانون خدمات کشوری، انتخاب مشاوران وزیر آموزش و پروش از میان معلمان مقاطع سه گانه، تصویب و اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان و صیانت حقوقی و قضایی از شخصیت معلم شدند.

اجرای بیمه‌های درمانی برای فرهنگیان، نظارت فرهنگیان بر عملکرد صندوق ذخیره آن‌ها، اجرای بازنشستگی پیش از موعد برای معلمان، رفع قوانین تبعیض آمیزی که علیه معلمان زن و مرد وجود دارد، به عنوان دیگر خواسته‌های صنفی معلمان مطرح شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا