عقیده و اندیشهقرآن و حدیثنبی رحمت

ترک سنت یعنی ذلت،محبوبیت در اتباع ازسنت

ترک سنت یعنی ذلت،محبوبیت در اتباع ازسنت 77 300x132 - ترک سنت یعنی ذلت،محبوبیت در اتباع ازسنت

حضرات صحابه رضی الله عنهم اجمعین به سبب پیروی از سنت های حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وسلم عزت و سربلندی خود را به دیگران قبولانیدند امروز ما به سبب ترس از حرفای مردم و مسخره کردن کشورهای غربی سنت ها را ترک می کنیم برای راضی کردن دشمنان اسلام ،از اخلاق، سیرت و حتی صورت خود می گذریم و از سرتا پا ادای آنها را درمی آوریم.

مسلمانان که یک سوم از جمعیت جهان را تشکیل می دهند در نتیجه ترک سنت در ذلت زندگی می کنند در حالیکه تعداد زیاد مسلمانانی که امروز هستند قبلا هیچ وقت نبوده است، این قدر وسایل که امروز دارند پیش از این نداشته اند با وجد کثرت تعداد و وسایل گاهی اسراییل و گاهی کشور دیگر روزانه بر مسلمانان ستم روا می دارند، حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم فرموده بودند: “زمانی خواهد آمد که شما از نظر تعداد بسیار زیاد خواهید بود اما مانند خس و خاشاک روان در سیلاب بی اراده و بی اختیار خواهید بود”، لذا به یاد داشته باشید هرگاه مسلمانان سنت را ترک کنند چیزی جز ذلت عایدشان نخواهد شد.

یک اعتراض

بعضی از مسلمانان می گویند که کفار و مشرکان در راس آنها آمریکا و کشورهای اروپایی با وجود ترک سنت باز هم پیشرفت می کنند؟ برادران شما صاحب ایمان هستید کلمه “محمد رسول الله” را خوانیده اید شما خود را با کافران مقایسه نکنید عزت و ترقی کافران فقط در همین دنیاست ، با نگاهی به تاریخ یکهزاروچهارصدساله اسلام زمانیکه مسلمانان به سنت های حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وسلم عمل می کردند عزت،شوکت و اقتدار داشتند اما از وقتی که سنت ها را کنار گذاشتند شما می بینید که در چه وضعیتی هستندامروز تا وقتی که سر بر قدم های حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وسلم نگذارید توسری خواهید خورد و به عزت و اقتدار دست نخواهید یافت.

در رابطه با سنت سخنرانی ها می شود و جلسات گرفته می شود اما اینها چه تغییری در زندگی ما بوجود آورده اند؟ نتیجه گوش دادن به سخنرانی در موضوع سیرت باید این باشد که زندگی خود را بررسی کنیم به کدام سنت عمل می کنیم و به کدام سنت عمل نمی کنیم؟سنت هایی که نیاز به اندک توجه دارند توجه لازم را در خود پیدا کنیم و عهد کنیم به سنت هایی که می توانیم از همین حالا عمل کنیم و از همین امروز عمل بر این سنت ها را با اهمیت دانسته شروع کنیم.

الله متعال در قرآن می فرماید:”فاتبعونی یحببکم الله – اگر شما از من اتباع کنید الله تعالی شما را محبوب خود خواهد کرد” ، اگر سنت نیز در کارهای کوچک لحاظ شود محبوبیت حاصل خواهد شد، وقتی که سراپا اتباع شوید محبوب کامل خواهید شد.

کتاب اسوه پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم را که در موضوع سیرت وسنت نوشته شده مطالعه کنید و با عمل بر تک تک سنت ها، آن ها را وارد زندگی خود کنید آنگاه هر روزتان روز سیرت النبی خواهد بود، ان شاء الله خواهید دید چگونه نور سنت حاصل می شود.

الله تعالی به همه ما توفیق عمل عطا فرماید.آمین.

*خطبه های اصلاحی تربیتی مولانا محمدتقی عثمانی

ترجمه: محمد عمر عیدی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا