اخبار ایران و جهان

حزب عدالت و توسعه موفق به کسب اکثریت مطلق آرا در انتخابات پارلمانی ترکیه شد

حزب عدالت و توسعه موفق به کسب اکثریت مطلق آرا در انتخابات پارلمانی ترکیه شدthumbs b c 02f53cb33815c3ffd723da55a803fe6e 300x169 - حزب عدالت و توسعه موفق به کسب اکثریت مطلق آرا در انتخابات پارلمانی ترکیه شد

حزب عدالت و توسعه حائز اکثریت مطلق آرا در انتخابات پارلمانی ترکیه شد.
به گزارش ندای سنت به نقل از “آناتولی”،با شمارش ۱۰۰ درصد آرای بیست و ششمین دوره انتخابات سراسری یا پارلمانی ترکیه حزب حاکم عدالت و توسعه، به‌عنوان بزرگترین حزب سیاسی این کشور توانست با کسب حدود ۴۹٫۴۸ درصد آرا حق تشکیل دولت به تنهایی را به دست آورد.

حزب عدالت و توسعه (AKP) به رهبری احمد داوداوغلو، در این دوره از انتخابات توانست با کسب ۴۹٫۴۸ درصد از آرای مردم، تعداد ۳۱۷ کرسی، از مجموع ۵۵۰ کرسی مجلس ملی و همچنین حق تشکیل دولت مستقل را به دست آورده است. این حزب در انتخابات سال ۲۰۱۱ با کسب ۳۲۷ کرسی حدود ۵۰ درصد آرا را کسب کرده بود

حزب جمهوری‌ خلق ۱۳۴ کرسی، حزب حرکت ملی ۴۰ کرسی و حزب دموکراتیک خلق‌ها ۵۹ کرسی از پارلمان ترکیه را به دست آورده و توانستند به پارلمان راه یابند.

۴۸ میلیون ۵۲۲ هزار ۱۴۹ نفر در ترکیه دیروز یکشنبه ۱ نوامبر (۱۰ آبان ) برای انتخاب ۵۵۰ نماینده مجلس بزرگ ملی ترکیه با حضور در ۱۷۵۰۰۶ حوزه انتخاباتی آرای خود را به صندوق‌ها انداختند.

حزب عدالت و توسعه: ۴۹٫۴۸ درصد، حزب جمهوری‌ خلق: ۲۵٫۳۱ درصد، حزب حرکت ملی: ۱۱٫۹۰ درصد، حزب دموکراتیک خلق‌‎ها: ۱۰٫۷۵ درصد آرا را به خود اختصاص داده اند.

میزان مشارکت مردم ترکیه در این انتخابات ۸۵٫۱۸ درصد اعلام شده است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا