اخبار ایران و جهان

حملات هوایی عربستان و ائتلافی از کشورهای خلیج فارس علیه حوثی ها در یمن

حملات هوایی عربستان و ائتلافی از کشورهای خلیج فارس علیه حوثی ها در یمن
محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان سعودی در مقر فرماندهی عملیات هوایی به یمن2015 03 26T084511Z 151839149 GF10000038829 RTRMADP 3 YEMEN SECURITY1 300x224 - حملات هوایی عربستان و ائتلافی از کشورهای خلیج فارس علیه حوثی ها در یمن
عربستان سعودی و ائتلافی از کشورهای عرب خلیج فارس روز پنجشنبه ٢۶ مارس اقدام به حملات هوایی در صنعا، پایتخت یمن کردند تا مانع پیشروی شبه نظامیان شیعه حوثی در جنوب یمن شوند.
خبرگزاری رویترز گزارش داده است که ١٠٠هواپیمای جنگی و ١۵٠ هزار سرباز عربستان سعودی برای این حملات هوایی بسیج شده اند.

مصر، اردن و سودان شرکت در عملیات هوایی در یمن در کنار عربستان سعودی را تائید کرده اند و گزارش شده است که این کشورها همراه با پاکستان، برای عملیات زمینی نیز اظهار آمادگی کرده اند.

مقام های عربستان ارقام نظامیان بسیج شده را تائید نکرده اند اما شبکه العربیه گزارش داده است که کشورهای بحرین، کویت، قطر، اردن مراکش و سودان هرکدام چندین هواپیمای جنگی را برای شرکت در حملات هوایی در یمن در اختیار عربستان سعودی قرار داده اند.

شماری از ساکنان صنعا، پایتخت یمن، به خبرگزاری رویترز گفته اند که هواپیماهای ناشناس بامداد امروز فرودگاه صنعا را مورد حمله قرار داده اند.

خبرگزاری رویترز از قول یک شبکه تلویزینی مربط به شبه نظامیان حوثی گزارش داده است که بخش هایی از یک منطقه مسکونی در شمال پایتخت مورد حمله قرار گرفته و موجب قربانی شدن چندین تن گردیده است.

یک گزارشگر رویترز از قول نیروهای امدادی یمن گفته اند ١٣ تن در این حملات کشته شده اند.

بر مبنای آخرین گزارشها، چهار ناو جنگی مصر از طریق کانال سویز بسوی خلیج عدن براه افتاده اند.

همزمان با آغاز حملات هوایی در یمن، سفیر عربستان سعودی در آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت عربستان تمامی اقدامات لازم برای جلوگیری از سقوط دولت مشروع یمن را اتخاذ خواهد کرد.

در حالیکه آمریکا گفته است که حملات هوایی عربستان و ائتلاف در یمن با حمایت اطلاعاتی و لوژستیکی این کشور صورت گرفته است، ساعتی پیش یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت جان کری، وزیر خارجه آمریکا با همتایان خود در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تلفنی گفتگو کرده و از اقدام نظامی آنان علیه حوثی ها در یمن استقبال کرده است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که همراه با جان کری برای مذاکرات اتمی در لوزان بسر می برند اندکی قبل از اظهارات آقای کری، حملات هوایی به یمن را یک اقدام خطرنا ک خواند و به کشورهای ائتلاف هشدار داد که نباید با گروههایی مانند “القاعده” و “دولت اسلامی” «همسویی» کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا