اخبار ایران و جهاناخبار جهان اسلام

داووداوغلو: امیدوارم اجلاس سران سازمان همکاری‌ اسلامی موجب بیداری جهان اسلام ومعرفی اسلام به جهانیان شود

داووداوغلو: امیدوارم اجلاس سران سازمان همکاری‌ اسلامی موجب بیداری جهان اسلام ومعرفی اسلام به جهانیان شودthumbs b c 5b457416ce515c63e27a971a942303ca 150x150 - داووداوغلو: امیدوارم اجلاس سران سازمان همکاری‌ اسلامی موجب بیداری جهان اسلام ومعرفی اسلام به جهانیان شود

نخست وزیر ترکیه اظهار امیدواری کرد سیزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌ اسلامی موجب بیداری مجدد جهان اسلام، برقراری و تحکم صلح و عدالت در جهان و معرفی دین مبارک اسلام به جهانیان به بهترین شکل ممکن شود.

به گزارش ندای سنت به نقل از آناتولی, احمد داوود اوغلو،نخست وزیر ترکیه طی سخنانی در سیزدهمین نشست سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول اظهار داشت: “امیدوارم این اجلاس موجب بیداری مجدد جهان اسلام، برقراری و تحکم صلح و عدالت در جهان و معرفی دین مبارک ما، اسلام به جهانیان به بهترین شکل ممکن شود”.

اوغلو  با بیان اینکه “دنیای اسلام در یک جغرافیای بحرانی و چالش های فراوانی مواجه است” افزود: ما به عنوان نمایندگان تمدن اسلامی، در این اجلاس اعلام می کنیم جهان اسلام امروز برای دادن پیام صلح و عدالت در اجلاس سران سازمان همکاری‌ اسلامی در استانبول گرد هم آمده است. اما از سوی دیگر، باید به طور جدی عملکرد خود را نیز دوباره بررسی کنیم.باید به اقداماتی که در راستای یکسان‌ دانستن اسلام با تروریسم انجام می‌شود، واکنش مشترک نشان دهیم. اسلام خود، تروریسم را شوم می‌داند.

نخست وزیر ترکیه گفت: باید سیاست مشترکی در مورد کمک به پناهجویان، مردم آفریقا و مردم آسیب‌دیده از خشکسالی و تغییرات اقلیمی مناطق مختلف جهان اسلام اتخاذ کنیم. بدین وسیله همه شما را به اجلاس جهانی کمک‌های بشردوستانه که قرار است برای نخستین بار در ۲۳ و ۲۴ ماه می در استانبول برگزار شود، دعوت می‌کنم. شرکت شما در این اجلاس موجب تقویت صدای اسلام در این زمینه خواهد شد. پیشی گرفتن جهان اسلام در ارزش‌های اسلامی، از لحاظ بلندی صدای این جامعه بسیار اهمیت دارد.

اوغلو با تاکید بر دفاع مسالمت‌آمیز و دوستانه از حقوق اقلیت‌های مسلمان در کشورهای مختلف ” در ادامه عنوان کرد: اجلاس سران سازمان همکاری‌ اسلامی یکی از برنامه‌های اصلی برای حمایت از تمامیت ارضی فلسطین اشغالی، قره باغ و کریمه و رسیدگی به مشکلات اقلیت‌های مسلمان است.
برای حل مشکلات جهان اسلام باید اختلافات سیاسی خود را کنار گذاشته، گفتگوهای دوجانبه و روابط سیاسی میان خود را افزایش داده و به عالی‌ترین سطح برسانیم.

نخست وزیر ترکیه خاطرنشان کرد: همگی باید برای آزادی و تشکیل دولت فلسطین به مرکزیت قدس شرقی، به عنوان یک مسئله حیثیتی برای جهان اسلام در کنار هم کوشش کنیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا