پزشکی و سلامت

در یافته های تازه دانشمندان باکتری های مفید در ریش مردان کشف شد/ ریش در سلامتی آقایان موثر است

در یافته های تازه دانشمندان باکتری های مفید در ریش مردان کشف شد/ ریش در سلامتی آقایان موثر استe3faa 300x225 - در یافته های تازه دانشمندان باکتری های مفید در ریش مردان کشف شد/ ریش در سلامتی آقایان موثر است

یافته های تازه دانشمندان نشان می دهد داشتن ریش، در مقایسه با تراشیدن صورت، بهداشتی تر است و فرد را در برابر باکتری ها مقاوم تر می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای سنت ، روزنامه ایندیپندنت نوشت براساس نتیجه پژوهشی که در ژورنال عفونت بیمارستانی (Journal of Hospital Infection) منتشر شد، با بررسی کارکنان ۴۰۸ بیمارستان مشخص شد مردانی که ریش خود را می تراشند، احتمالا بر روی پوست صورت خود، زمینه تولید باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک فراهم می کنند.

براساس این پژوهش، کارکنانی که صورت خود را می تراشند، سه برابر بیش تر از مردانی که ریش دارند، بر روی چانه خود، باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک ام آر اس ای (MRSA)، منتقل می کنند.

به نوشته ایندیپندنت،ریش همچنین ممکن است در بردارنده باکتری هایی باشد که با کشت آن باکتری ها بتوان آنتی بیوتیک های جدید تولید کرد.

مردانی که ریششان را می تراشند همچنین ممکن است ۱۰ درصد بیش تر استافیلکوکوکوس بر روی صورتشان داشته باشند که می تواند به عفونت پوستی و تنفسی و نیز مسمومیت غذایی منجر شود.

پژوهشگران دانشگاه کالج لندن که این گزارش را منتشر کرده اند معتقدند شاید خراش های ریزی که در پی تراشیدن صورت ایجاد می شود، زمینه ساز تجمع باکتری ها و بروز این مشکلات بهداشتی موثر باشد.

ایندیپندنت به نقل از دکتر آدام رابرتس نوشت حضور بعضی از باکتری ها در ریش، موجب نابودی دیگر باکتری های موجود در صورت می شود. وی با کشت این باکتری های مفید، توانست اشکالی از بیماری ای کولای (E. coli) را درمان کند.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، آنتی بیوتیک های موجود به علت مصرف بی رویه و ظهور باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک، به سرعت ناتوان می شوند و سالانه حداقل ۷۰۰ هزار نفر در پی ابتلا به باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک، جان می بازند.در ۳۰ سال گذشته، آنتی بیوتیک جدیدی تولید نشده است و پزشکان درباره تجویز و مصرف بی رویه آنتی بیوتیک هشدار داده اند.

این در حالی است که ۱۴۰۰سال قبل پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم  به داشتن ریش دستور دادند و بزرگ گذاشتن ریش یک امر فطری است که انسان بر آن آفریده شده است بر همین منوال تراشیدن ریش نوعی تغییر در آفرینش خداوند -عزوجل- می باشد؛ خداوند -عزوجل- در سوره نساء متذکر شده است که شیطان گفت:﴿ وَلَأٓمُرَنَّهُمۡ فَلَیُغَیِّرُنَّ خَلۡقَ ٱللَّهِ ﴾ و بدیشان دستور می‌دهم، و آنان آفرینش خدا را دگرگون می‌کنند. [النساء: ۱۱۹].تراشیدن ریش نیز از همان تغییری است که شیطان آن را پسندیده و بدان دستور می دهد.

رسول اکرم -صلى الله علیه وسلم- در طول عمر بر کامل نگهداشتن ریش و همچنین کامل گذاشتن آن اهتمام داشتند و همچنین اصحاب کرام رضوان‌الله علیهم اجمعین ،به گونه‌ای که از هیچ‌ کدامشان تراشیدن ریش و یا کوتاه نمودن آن کمتر از مشت روایت نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا