اخبار ایران و جهان

دو سال بعد از برکناری مرسی، خشونتها در مصر همچنان ادامه دارد

دو سال بعد از برکناری مرسی، خشونتها در مصر همچنان ادامه دارد
محمد مرسی، ریس جمهور پیشین مصر که در زندان به سر می برد، به اعدام محکوم شده است.

دو سال بعد از بر000 Nic6463112 0 300x169 - دو سال بعد از برکناری مرسی، خشونتها در مصر همچنان ادامه داردکناری محمد مرسی، رئیس جمهور اسلامگرای مصر توسط ارتش، این کشور همچنان هدف خشونتهای ناشی از حملات مرگبار جهادگرایان قرار دارد. از سوی دیگر، دولت مصر برهبری عبدالفتاح السیسی، همچنان به سیاست سرکوبگرانه خود در برابراسلامگرایان و سایر مخالفان سیاسی در این کشور ادامه میدهد.

حملات این هفته جهادگرایان علیه هشام برکات، دادستان مصر و نیروهای پلیس در منطقه سینا، که گروه دولت اسلامی مسئولیت آن را بعهده گرفت، نشان داد که مصر با شدیدترین درگیریها از زمان سقوط محمد مرسی در سوم ژوئیه ٢٠١٣ روبروست.

درحالیکه در جریان این حملات بیش از یک صد اسلامگرا و چندین سرباز دولتی کشته شده اند، شمار کشته شدگان در خشونتهای بعد از سقوط آقای مرسی به بیش از ١۴٠٠ نفر و شمار زندانیان شامل مخالفان دولت کنونی به دهها هزار نفر برآورد شده است.

به نظر میرسد که محکومیت به اعدام محمد مرسی و چندین تن از رهبران گروه احوان المسلمین، نه تنها به پایان خشونتها در مصر نیانجامیده بلکه با واکنش شدید هواداران این گروه و سایر گروه های اسلامگرا به سیاست های سرکوب گرایانه ژنرال السیسی، دامنه این خشونتها هرچه بیشتر گسترش یاقته است.

میشل دوون، دیپلمات پیشین آمریکایی و کارشناس مسایل خاورمیانه معتقد است که دولت کنونی مصر با افزایش سیاست های سرکوب گرانه اش در برابر مخالفان، از اسلامگراها گرفته تا گروههای سکولار، مسئولیت وضعیت کنونی در مصر را بعهده دارد.

منبع:خبرگزاری فرانسه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا