اخبار ایران و جهاناخبار جهان اسلام

رئیس جمهور ترکیه: اختلافات مسلمانان و کشورهای اسلامی با یکدیگر باید توسط خودشان حل شود

رئیس جمهور ترکیه: اختلافات مسلمانان و کشورهای اسلامی با یکدیگر باید توسط خودشان حل شودthumbs b c 5b457416ce515c63e27a971a942303ca 1 150x150 - رئیس جمهور ترکیه: اختلافات مسلمانان و کشورهای اسلامی با یکدیگر باید توسط خودشان حل شود

رئیس جمهور ترکیه تامین امنیت توسط خود جهان اسلام برای مبارزه با تروریسم، بی عدالتی و تبعیض نژادی، حضور نماینده مسلمانان در شورای امنیت، قضیه زنان و پناهجویان را در سخنرانی خود مورد تاکید قرار داد.

به گزارش ندای سنت به نقل از آناتولی ، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در مراسم افتتاحیه سیزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌ اسلامی در استانبول اظهار داشت: “در میان ما مسلمانان فتنه مذهب گرایی و تبعیض نژادی وجود دارد که باید حل شود. همانطور که همیشه گفته ام دین من نه شیعه است و نه سنی، بلکه اسلام است. من مانند ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دیگر برادرانم فقط و فقط مسلمان هستم. تمام تفاوت ها، خارج از این باور و توصیف من است”.

رئیس جمهور ترکیه افزود:از خداوند متعال می خواهم که سیزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی برای مسلمانان و دیگر انسان ها، امنیت، رفاه و آینده ای روشن را به ارمغان بیاورد. در روزهایی به سر می بریم که بیش از همیشه به چنین دعایی نیاز داریم.

اردوغان گفت:گروه‌های تروریستی که هر روز به نام اسلام و مسلمانی به مظلومان حمله می‌کنند٬ آنها را می‌کشند و اموال‌شان را به یغما می‌برند٬ هرگز نمی‌توانند نماینده این دین مقدس شوند. دین ما دین صلح و آرامش است.

وی خاطرنشان کرد: باید برای برقراری عدالت و صلح به عنوان موضوع اصلی این اجلاس جدی باشیم، زیرا در چهارگوشه جهان فریاد مظلومان و معصومان بلند شده است. تصاویر دلخراش و ناهنجار قربانیان دیده می شود. متاسفانه اکثریت این فریادها از سوی مسلمانان است. یقین دارم که جهان اسلام چشم خود را به این اجلاس دوخته تا از آن خبرهای خوب بشنود.

رئیس جمهور ترکیه با تاکید براتحاد مسلمانان و کشورهای اسلامی تصریح کرد:هر چه قدر ما مسلمانان با هم درگیر شویم، به همان اندازه انسان های بی گناه که به ما امید بسته اند آسیب خواهند دید. اگر خواهان چنین سرزنشی نیستیم نباید دنبال تفرقه باشیم، بلکه به اتحاد فکر کنیم؛ به جای اختلافات، اتحاد و به جای دشمنی، محبت را تقویت دهیم، چرا که از این درگیری ها و دشمنی ها، فقط مسلمانان و کشورهای اسلامی آسیب می بینند.

اردوغان  گفت: سخنرانان نشست امنیت هسته‌ای در مورد اقدامات تروریستی پاریس، بلژیک صحبت کردند اما از حملات تروریستی آنکارا، استانبول و لاهور چیزی نگفتند، درحالی که در این سه شهر صدها نفر جان خود را از دست دادند. در حملات تروریستی بروکسل و پاریس، در یکی ۱۰ نفر و در دیگری ۳۰ تن جان خود را از دست دادند. فرقی ندارد؛ مرگ یک نفر، مانند مرگ تمام انسان‌هاست. اما وقتی که در مورد این شهر‌ها (پاریس و بروکسل) سخن می‌گویید چرا به استانبول، آنکارا و لاهور اشاره نمی‌کنید؟، این‌ رفتار دوگانه ما را نارحت می‌کند. باید با تمام گروه‌های تروریستی قاطعانه و به صورت یکسان مبارزه کرد.

رئیس جمهور ترکیه با فراخواندن کشورهای جهان  به “بازنگری و اصلاح دیدگاه‌شان نسبت به تروریسم ” افزود : باید هم در میدان علیه گروه‌های تروریستی مبارزه کرد و هم منابع مالی و کمک‌ها جهت تامین نیروهای انسانی برای آنها را خشکاند. به همین دلیل همکاری یبن‌المللی در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. سیزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی می‌تواند در این زمینه الگوی نهادینگی و تقویت همکاری و مشارکت در این زمینه باشد. در این چارچوب پیشنهاد ترکیه جهت تشکیل مرکز هماهنگی و همکاری پلیس سازمان همکاری اسلامی در استانبول موافقت شد. از همکاری شما در این زمینه سپاسگزارم.

اردوغان  گفت: ما به عنوان کشورهای اسلامی باید در وهله اول به موضوع عدالت، توسعه و امنیت اهمیت دهیم. کسانی که در محل زندگی خود احساس امنیت نمی‌کنند، نمی‌توانند از آینده اطمینان داشته باشند. کسانی هم که امیدی به عدالت نداشته باشند، می‌توانند مورد سوءاستفاده گروه‌های تروریستی قرا بگیرند. اول و آخر هرچیزی، عدالت است. برادری نباید فقط در الفاظ محدود بماند. این امر را باید در زمینه‌های فنی، تجاری، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تحقق بخشیم. سازمان‌ همکاری اسلامی باید این همبستگی را به بهترین نحو به نمایش بگذارد.

رئیس جمهور ترکیه  در ادامه سخنان با بیان اینکه ” اختلافات مسلمانان با یکدیگر باید توسط خودشان حل شود” اظهار داشت: به جای این که منتظر کشورهای دیگر برای حل مشکل تروریسم و بحران‌های مشابه آن در جهان اسلام باشیم باید راه حل مبارزه با تروریسم را از طریق اتحاد کشورهای اسلامی خود پیدا کنیم. چرا ما مسلمانان برای حل اختلافات بین خود و رویدادهای تروریستی منتظر کمک دیگران می‌مانیم؟ خود ما باید آن را حل کنیم. خود ما باید وارد این میدان شویم. اگر ما وارد نشویم دیگران می‌شوند. آنها برای نفت منطقه مداخله می‌کنند، نه برای تامین ثبات.

وی تنها راه تامین صلح پایدار در فلسطین  را توقف فوری اشغال و تاسیس دولت مستقل فلسطین به مرکزیت قدس شرقی دانست.

اردوغان با پیشنهاد “تشکیل یک دیوان عدالت بین‌المللی ” گفت:سیستمی مانند دیوان عدالت بین‌المللی که نقش مؤثری در روند اقتصاد جهانی دارد را باید میان خود تشکیل دهیم. چرا مشکلات خود را به سیستمی در خارج از دنیای ما ارایه دهیم؟ این را با تشکیلاتی که خود تاسیس می ‌کنیم حل و فصل کنیم. بدین سبب تشکیل یک دیوان عدالت بین‌المللی در این زمینه در استانبول را پیشنهاد می‌کنیم.
رئیس جمهور ترکیه با اشاره به  اینکه “زنان نصف دیگر انسانیت و اسلام هستند” اضافه کرد:برای تقویت فعالیت و نقش‌ مؤثر زنان به عنوان نصف دیگر انسانیت و اسلام، در عرصه شغلی و تحصیلی در کنار تقویت شخصیت آن ها به عنوان مهره اصلی خانوده، باید کوشش کنیم. در این رابطه پیشنهادی برای سازمان همکاری اسلامی دارم؛ این موضوع در قاهره نیز مطرح شده بود، اما شورای زنان در زیرمجموعه این سازمان تشکیل نشد. پیشنهاد ما این است که کنفرانسی برای زنان که اجلاس آن در زمان‌های منظم و تعیین شده باشد، در استانبول راه‌اندازی کنیم. به نظر من وجود یک کنفرانس و یا شورای زنان مسلمان برای رسیدگی به همنوعان خود ضروری است. در مورد مسائل خانم‌ها ما گفتگو نکنیم، بلکه آن‌ها خودشان به بحث و تبادل نظر بپردارند.
اردغان  در ادامه سخنان با انتقاد از بی عدالتی مراجع تصمیم گیری بین المللی  برای کشورهای اسلامی اظهار داشت: کشورهای اسلامی از بی عدالتی مراجع تصمیم گیری در جهان ناراضی هستند. در این زمینه می خواهم مثالی بزنم؛ آیا در شورای امنیت سازمان ملل متحد، مسلمانان به عنوان یک چهارم جمعیت جهان یک نماینده دائمی دارند؟ ندارند. اگر یکی از اعضای دائمی شورای امنیت، مخالف باشد کار تمام است. من می گویم دنیا از این ۵ کشور بزرگ تر است. دنیا در شرایط جنگ جهانی اول قرار ندارد، بلکه تغییر یافته است، پس ایجاد اصلاحات در سازمان ملل شرطی لازم است. اگر انتظار جهانی عادلانه داریم این حق ما است که چنین خواسته ای داشته باشیم.
اردوغان تصریح کرد: مسلمان بودن کسانی‌که با کشتی‌ها، قایق‌های شکسته از دریا‌های اژه و مدیترانه در تلاش برای عبور به اروپا هستند، مایه شرم همه ماست. همه ما باید در مورد میلیون‌ها نفر که برای امنیت و آینده خود، جان خود را بر سر این راه گذاشته‌اند، درنگ کرده و بیاندیشیم. شمار کسانی‌که تنها ما در دریای اژه نجات داده‌ایم به مرز ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا