اخبار ایران و جهان

سازمان ملل: یمن در یک قدمی قحطی است

سازمان ملل: یمن در یک قدمی قحطی استyaman. 300x169 - سازمان ملل: یمن در یک قدمی قحطی است

«استفان اوبراین» نسبت به وخامت وضعیت در یمن هشدار داد و تاکید کرد: یمن در یک قدمی قحطی قرار دارد و اوضاع این کشور در آستانه فروپاشی است.

«استفان اوبراین» هماهنگ کننده در امور انسانی در سازمان ملل طی نشست شورای امنیت گفت: درگیری در یمن فاجعه بار است و بیش از ۲۱ میلیون نفر را نیازمند کمک های انسانی کرده است.

اوبراین ادامه داد: بحران انسانی در یمن رو به وخامت است و ۸۰ درصد از یمنی ها(۲۱٫۲ میلیون نفر) به کمک غذایی نیاز دارند و بیش از دو میلیون نفر از سوء تغذیه رنج می برند.

وی در نشست شورای امنیت که درباره بررسی جنگ در یمن برگزار شد، گفت: یمن در یک قدمی قطحی است و بیش از دو میلیون نفر یمنی از جمله ۳۷۰ هزار کودک دچار سوء تغذیه شدید هستند.

هماهنگ کننده در امور انسانی سازمان ملل افزود: خشونتی که از ۱۹ ماه پیش در یمن آغاز شده است، یمنی ها را از زندگی و حق شان برای زندگی با کرامت باز داشته است.

وی تاکید کرد: هزاران نفر کشته شدند و دهها هزار نفر زخمی شدند و بیش از سه میلیون نفر مجبور به ترک خانه هایشان شده اند و هفت میلیون نفر دیگر نمی دانند که وعده غذایی شان را از کجا بیاورند و نگرانند.

اوبراین از طرف های مورد نظر خواست تا برای ساخت سایر تاسیسات و زیر ساخت ها و اقتصاد و خدمات اجتماعی در این کشور به توافق صلح دست یابند.

این مقام بین المللی از طرف های کمک کننده خواست تا بندر الحدیده را که در حملات هوایی تخریب شده است، بازسازی کنند، وی این بندر را شریان زندگی این کشور توصیف کرد. 

در همین راستا، «ولد الشیخ» فرستاده سازمان ملل متحد به یمن گفت: نقشه راهی برای پایان بحران یمن براساس قطعنامه شماره ۲۲۱۶ سازمان ملل ارایه داده است.

ولد افزود: این نقشه شامل تشکیل کمیته امنیتی و نظامی است که بر تحویل سلاح وعقب نشینی در صنعاء، الحدیده و تعز به منظور تضمین پایان خشونت نظامی و ایجاد امنیت برای شهروندان نظارت دارد.

این نقشه مشتمل بر تدابیر سیاسی برای انتخاب معاون رئیس جمهوری و تشکیل دولت وفاق ملی به منظور کامل کردن دستور و نظارت کردن بر انتخابات است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن