اخبار ایران و جهاناخبار جهان اسلام

سرگردانی بیش از سه هزار مهاجر روهینگیایی مسلمان در آب‌های اندونزی

سرگردانی بیش از سه هزار مهاجر روهینگیایی مسلمان در آب‌های اندونزی

به گزارش ندای سنت به نقل از پرس تی وی بنا به آمار تخمینی آژانس پناهندگان سازمان ملل، بیش از سه هزار مهاجر روهینگیایی و بنگلادشی، و حتی بیشتر، همچنان در آب‌های دریای آندامان سرگردانند.

d9e4530a d82c 41de 96b6 2e521f8d3ead 300x169 - سرگردانی بیش از سه هزار مهاجر روهینگیایی مسلمان در آب‌های اندونزی

هر چند آمار دقیق شمار مهاجران سرگردان در آب‌های آندامان نامعلوم است، اما کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR)می گوید، با توجه به برآورد گزارش‌ رسانه ها و دیگر منابع و آمارهای تخمینی، شمار کنونی بیش از سه هزار نفر یا حتی بیشتر است.

بر اساس این گزارش، بیش از سه هزار نفر شامل مهاجران بنگلادشی و مسلمانان اقلیت روهینگیا، که از شکنجه و آزار و اذیت در میانمار فرار کرده اند، به اندونزی و مالزی و بیش از صد نفر نیز به تایلند پناه برده اند.

این در حالی است که در این کشورها، بنگلادشی ها با استرداد مواجهند و فقط مسلمانان روهینگیایی به مدت یک سال در این کشورها از سرپناه موقت برخوردار می شوند.

عبدالعزیز جعفر، فرمانده نیروی دریایی مالزی، می ‌گوید چهار شناور در جستجوی هر گونه شناور و یا قایق حامل مهاجران در آب های دریایی به سر می برند و سه فروند بالگرد و سه قایق رزمی نیز در این راستا به حال آماده باش هستند.
با افزایش تعداد پناهجویان در آب‌های جنوب شرق آسیا که اغلب آنان کارگران بنگلادشی و یا از اقلیت روهینگیای میانمار هستند، سازمان ملل از تمام کشورها به ویژه کشورهای این منطقه خواسته است درهای خود را به روی این افراد بگشایند.

بر اساس تخمین کمیسیون رسیدگی به امور پناهندگان سازمان ملل، در سه ماه اول سال جاری (۲۰۱۵ میلادی) بیش از ۲۵ هزار قایق، افرادی از بنگلادش و روهینگیا را به صورت غیرقانونی خارج کرده اند.

سازمان ملل مهمترین عامل آمار فزاینده اقلیت روهینگیا از سرزمینشان را سیاست های سرکوب گرانه و تبعیض آمیز دولت عمدتا بودایی دولت میانمار دانسته است.

با وجودی که مسلمانان روهینگیا قرن هاست در میانمار زندگی می کنند، دولت عمدتا بودایی این کشور از به رسمیت شناختن آنان خودداری و ادعا می‌کند، این اقلیت، بومی این کشور نیستند و مهاجران غیرقانونی از بنگلادش به شمار می آیند.

گروه‌های فعال حقوق بشر نیز بارها از حمایت نکردن دولت میانمار از مسلمانان روهینگیا که به گفته سازمان ملل یکی از ستمدیده ترین اقلیت های دنیا هستند، به شدت انتقاد کرده‌اند.

رویکرد میانمار در قبال مسلمانان روهینگیا باعث مرگ صدها تن از اعضای این اقلیت شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا