اخبار ایران و جهان

شاهزاده سعودالفیصل وزیرخارجه پیشین عربستان درگذشت

شاهزاده سعودالفیصل وزیرخارجه پیشین عربستان درگذشت

به گزارش ندای سنت به نقل از العربیه وزارت امور خارجه سعودی اعلام کرد که شاهزاده سعود الفیصل وزیر امور خارجه پیشین این کشور درگذشت. سعودی اعلام کرد که شاهزاده سعود الفیصل مرد سیاست و انسانیت در ایالت لس آنجلس آمریکا درگذشت.835f91b9 e470 458f 8e43 1cce021bb8d2 16x9 600x338 300x169 - شاهزاده سعودالفیصل وزیرخارجه پیشین عربستان درگذشت

پادشاهی سعودی پنجشنبه ۹ ژوئیه، درگذشت شاهزاده سعود الفیصل مرد سیاست و انسانیت را اعلام کرد. او در شهر لس آنجلس آمریکا جان خود را در سن ۷۵ سالگی از دست داد. او ۴۰ سال از عمر خود را در سمت وزیر امور خارجه سعودی بود و ۱۵ سال را به تحصیل گذرانده بود.

شاهزاده سعود الفیصل، کهنه‌کارترین دیپلمات بین المللی به شمار می آمد. او یک روز پس از سالگر اعلام تاریخی پدرش ملک فیصل بن عبد العزیز در «ممنوعیت» صادرات نفت به ایالات متحده آمریکا درگذشت. بسیاری از کشورهای عربی با این تصمیم که در مقابل حمایت آمریکا از اسرائیل در جنگ اکتبر گرفته شد، همراهی کردند.

سعود الفیصل سومین وزیر امور خارجه سعودی در دوره جدید بود. او پس از پدرش فیصل بن عبد العزیز که در دو دوره ۱۳۴۹ تا ۱۳۸۰ هجری قمری و ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۵ هجری قمری وزیر امور خارجه بود، به این سمت رسید. در میان این دو دوره، ابراهیم السویل از سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۲ وزیر امور خارجه سعودی بود. شاهزاده سعود الفیصل از سال های ۱۳۹۵ تا ۱۴۳۶، وزات امور خارجه سعودی را به مدت بیش از ۴۰ سال بر عهده داشت.

شاهزاده سعود الفیصل مدرک کارشناسی خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه پرینستون در ایالت نیوجرسی آمریکا در سال ۱۹۶۳ کسب کرد. زندگی حرفه ای خود را به عنوان مشاور اقتصادی وزارت نفت و ثروت های زیر زمینی سعودی آغاز کرد. پس از آن به شرکت عمومی نفت و معدن (پترومین) منتقل شد و مسئولیت دفتر روابط نفتی را در دست گرفت. این دفتر بر روابط میان وزارت نفت و شرکت پترومین نظارت می کرد. در سال ۱۹۷۰ شاهزاده سعود الفیصل به سمت معاون مدیر شرکت پترومین در امور برنامه ریزی منصوب شد. تا پس از آن در سال ۱۹۷۱ به سمت مدیرکل وزارت نفت و ثروت های زیر زمینی برسد. بعد از آن طی حکم پادشاهی به سمت وزیر امور خارجه منصوب شد. منصوب شدنش به این سمت پس از درگذشت پدرش شاهزاده فیصل بن عبد العزیز صورت گرفت که در آن واحد هم پادشاه و هم وزیر امور خارجه بود.

سعود الفیصل که اخیرا بیماری «پارکینسون» او را از پا انداخته بود، علاوه بر زبان مادری اش که عربی است، بر هفت زبان مسلط بود. او در اکثر کنفرانس های خبری به زبان عربی افتخار می کرد و به آن سخن می گفت. او همواره در مشورت ها و مذاکرات خود از عروبت خود دفاع می کرد و برای آن می جنگید.

شاهزاده سعود الفیصل درگذشت و پشت سر خود میراثی سیاسی و فرهنگی بر جای گذاشت که سعودی ها به آن افتخار می کنند. او اکنون به نمادی تبدیل شده است که هرکس بخواهد از سیاست سخن بگوید، نام او را بر زبان می آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا