عقیده و اندیشه

شکسته‌های دلت را به بازار خدا ببر، خدا خود بهای شکسته‌دلان است

شکسته‌های دلت را به بازار خدا ببر، خدا خود بهای شکسته‌دلان است3658698 300x225 - شکسته‌های دلت را به بازار خدا ببر، خدا خود بهای شکسته‌دلان است

مهم نیست که دل از چه چیز شکسته است از دوستی که به ناروا تهمتی زده، از همسفر زندگی که در حق تو جفا کرده، فرزندی که قدرناشناسی کرده و یا اینکه ظالمی حق انسان را در زیر پایش لگدمال کرده، اصل این است که باید این دل شکسته را به بازار خدا برد و باور داشت که خدا خود بهای شکسته‌دلان است.

گاه زمانی پیش می‌آید انسان در حالی که در جمع نشسته است احساس تنهایی می‌کند و به‌دنبال خلوتی است تا در آنجا با اشک چشم قلبش را شست‌وشو دهد، دلش می‌خواهد این اشک‌ها دلش را که از قضای روزگار شکسته ترمیم کند.

اما مهم نیست که دل از چه چیز شکسته است از دوستی که به ناروا تهمتی زده، از عزیز همسفری که حال عزم جدایی کرده، فرزندی که قدرناشناسی کرده و یا ظالمی که حق انسان را در زیر پایش لگدمال کرده، اصل این است که باید این دل شکسته را به بازار خدا برد و باور داشت که خدا خود بهای شکسته‌دلان است.

خداوند همدم قلب‌های شکسته است

چه زیبا در حدیث قدسی آمده است که خداوند می‌فرماید: من همدم قلب‌های شکسته هستم و تویی که دلت از جفای روزگار شکسته قدر این همدم را بدان و با اشک دیده از او هر آنچه که در دل پنهان کرده‌ای، بخواه که گفته‌اند دعای شکسته‌دلان زودتراز دیگر افراد به اجابت می‌رسد.

اما چه زیبا است حال که خدا همدم تو شده و می‌دانی هر آنچه از او بخواهی به درگاه استجابت نزدیک است، تو نیز رنگ و بوی خدایی بگیری و از او خیر بخواهی، حتی برای آن کسی که از سر غفلت و جهل و یا غرور، قلب تو را شکسته است.

اگر پدر یا مادری هستی که فرزندت حق ناشناسی کرده بدان که طلب مغفرت برای جوانت بجای عاق کردن او تنها نشانه بزرگی و دل پاک توست و اگر همسری هستی که همسفر زندگیت در حق تو جفا کرده بدان که اگر به خداوند بگویی من او را بخشیدم قبل از آنکه خداوند گناه او را ببخشد سیاهی‌های نامه اعمال تو را پاک خواهد کرد.

دل شکسته‌ات را با ذکر «یا الله» آرام کن

و اگر دلت از تهمت ناروای دوستی شکسته است بدان که آبروی مؤمن نزد خداوند محفوظ است و در نهایت راست و دروغ هر سخنی برای خلق خدا روشن خواهد شد پس دلت را با ذکر یا الله، یا رحمن، یا غفار و یا ستارالعیوب آرام کن.

آری دل شکسته را به بازار خدا ببر و آنجا از او زیبایی‌هایی معنوی چون رحمت و طلب بخشش از او بخواه که بزرگان گفته‌‌اند تو از خلق بگذر تا خداوند از تو بگذرد و باور کن که در برابر تمام سختی‌ها خداوند بنده‌اش را کفایت می‌کند.

*ایکنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا