اخبار جهان اسلامعلمای معاصر

شیخ الحدیث مولانا شیرعلی شاه دار فانی را وداع گفت

شیخ الحدیث مولانا شیرعلی شاه دار فانی را وداع گفت allama 300x167 - شیخ الحدیث مولانا شیرعلی شاه دار فانی را وداع گفت

شیخ الحدیث مولانا دکتر شیرعلی شاه از علمای برجسته‌ی پاکستان، ، جمعه ۸ آبان (۱۶ محرم ۱۴۳۷هـ)فانی را وداع گفت.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی «سنی آن‌لاین»، به نقل از روزنامه‌ی “پاکستان” چاپ اسلام‌آباد، مولانا دکتر شیرعلی شاه، استاد حدیث و تفسیر دارالعلوم حقانیه “اکوره ختک” در ایالت خیبرپختونخواه پاکستان، روز گذشته دار فانی را وداع گفت.
مولانا دکتر شیرعلی شاه از بیماری‌های قلبی رنج می‌برد و پیش از این چند بار در مراکز درمانی بستری شده بود. او به‌هنگام وفات حدودا ۸۶ سال سن داشت. نماز جنازه‌ی وی امروز (شنبه ۹ آبان‌ماه) در صحن دارالعلوم حقانیه برگزار خواهد شد.
شیخ الحدیث مولانا شیرعلی شاه دانش‌آموخته‌ی دارالعلوم حقانیه واقع در “اکوره ختک” نوشهره، ایالت خیبرپختونخواه، بود. او یکی از شاگردان خاص مؤسس این مرکز بزرگ علمی، مولانا عبدالحق رحمه‌الله‌ بود و روابط حسنه‌ای با فرزند استادش، مولانا سمیع‌الحق، داشت. او همچنین از علوم و فیوض شیخ‌التفسیر مولانا احمدعلی لاهوری و حافظ‌‌‌الحدیث مولانا عبدالله درخواستی بهره برده بود.
مرحوم مولانا شیرعلی‌شاه با وجود بیماری، به تدریس صحیح بخاری و سنن ترمذی، دو کتاب مهم حدیث، در دارالعلوم حقانیه مشغول بود. وی همچنین در تعطیلات به تدریس ترجمه و تفسیر قرآن می‌پرداخت و به‌عنوان “شیخ‌الحدیث” و “شیخ‌التفسیر” این مرکز علمی شناخته می‌شد.
به‌گزارش روزنامه‌ی “اسلام” چاپ کراچی، مولانا شیرعلی شاه به‌سال ۱۹۷۳م. عازم مدینه منوره شد و حدود ۱۱ سال به تحصیل علوم دینی پرداخت. او دکترای خود را از دانشگاه اسلامی مدینه منوره در رشته‌ی قضاوت حاصل کرد. وی پس از اخذ مدرک دکترا به شهر کراچی بازگشت و مدتی در دارالعلوم کراچی و احسن‌العلوم گلشن اقبال به تدریس پرداخت. مولانا شیرعلی‌شاه به‌سال ۱۹۹۶م. دوباره به دارالعلوم حقانیه اکوره ختک پیوست و تا آخر عمر در همین مدرسه مشغول به خدمت شد.
او در میان عموم مردم، احزاب و گروه‌های دینی پاکستان و افغانستان از محبوبیت زیادی برخوردار بود و بسیاری او را رهبر معنوی خود می‌دانستند. هزاران تن از علما و مشایخ پاکستان و افغانستان با وی نسبت شاگردی دارند. برخی از سیاست‌مداران اسلام‌گرای این دو کشور از فیض‌یافتگان و ارادتمندان مولانا شیرعلی شاه هستند.
رهبران سیاسی و مذهبی، وزرا، شخصیت‌های علمی و اجتماعی و اصحاب مدارس در پاکستان، از جمله مولانا سلیم‌الله خان، مولانا فضل‌الرحمن و قاری حنیف جالندری، درگذشت این عالم برجسته را تسلیت گفته‌اند و برای مغفرت و رفع درجات او دعا کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا