خطبه های جمعه

شیخ امینی:اسلام دینی‌ ربانی و سازگار با فطرت انسانی‌ست

شیخ امینی:اسلام دینی‌ ربانی و سازگار با فطرت انسانی‌ستamini 95 320x232 300x218 - شیخ امینی:اسلام دینی‌ ربانی و سازگار با فطرت انسانی‌ست

شیخ محمدعلی امینی با برشمردن اسلام به‌عنوان «بزرگ‌ترین نعمت الهی»، در جمع نمازگزاران زاهدانی تاکید کرد «ربانی بودن» و «سازگاری با فطرت» دو ویژگی مهم اسلام هستند.
به‌ نقل ازسنی آنلاین ،مدیر مجتمع دینی فرهنگی سلطان‌العلماء بندر لنگه (استان هرمزگان) طی سخنانی در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان، ۶ فروردین ۱۳۹۵، اظهار داشت: دین اسلام بزرگ‌ترین نعمتی‌ست که خداوند متعال به ما عطا فرموده است و چارچوب آن را برای ما مشخص کرده است. اسلام سبب سعادت و سرافرازی ماست و باید آن را بشناسیم.

وی ادامه داد: ما غرق در نعمت‌های مادی و معنوی خداوند هستیم. اما اسلام نعمتی‌ست که الله متعال آن را برای ما پسندیده است. اسلام برنامه‌ای جامع برای انسان‌هاست و آنان را به سعادت و موفقیت می‌رساند.

عالم برجسته‌ی خطه‌ی جنوب کشور با اشاره به مهمترین ویژگی‌های دین مبین اسلام، خاطرنشان کرد: ربانی بودن اسلام مهمترین ویژگی آن است که از دو جهت مشخص می‌گردد؛ نخست ربانی بودن اسلام و دوم سازگاری آن با فطرت انسانی. هدف از تمام عبادات مانند نماز، روزه و زکات و… این است که ما ربانی و خدایی باشیم. مقصد ما کسب رضایت خدا باشد.

وی در ادامه افزود: زمانی‌که انسان با خدا در ارتباط است، قوی و نیرومند است و از جهان فانی و سفلی با جهان باقی و بالا مرتبط می‌شود. به‌عنوان یک مؤمن موحد که به خداوند ایمان و یقین کامل دارد، او می‌داند به کجا می‌رود؛ «و إنّ إلی ربّک المنتهی». خداوند از ما خواسته است در امور خیر و پسندیده از یکدیگر سبقت بگیریم.

عضو هیئت فتوای اهل‌سنت جنوب اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های اسلام سازگاری آن با فطرت انسانی است. تمام برنامه‌هایی که خداوند در چارچوب اسلام برای ما تعیین فرموده است، با فطرت انسانی کاملا همخوانی و هماهنگی دارد. برنامه‌ای که با فطرت هماهنگی داشته باشد، انسان را به سعادت می‌رساند.

مدیر مجتمع دینی فرهنگی سلطان‌العلماء بندر لنگه با اشاره به «کمال» دین اسلام، تاکید کرد: اسلام از جانب خداوند است و همیشه جوابگوی نیازهای بشر است. هر برنامه‌ی غیردینی و ساخته‌ و پرداخته‌ی بشر خالی از نقص و کاستی نیست؛ اگر برای مدتی بتواند نیازهایی را برطرف کند، برای همیشه مفید نخواهد بود. اما دین خداوند کامل و از هر کاستی و عیب پاک است.

او ادامه داد: اسلام برای تمام طبقات انسانی و در هر زمان و مکانی مفید است و به نیازهای آنان توجه دارد. اگر این برنامه‌ی الهی نمی‌بود، البته این استحکام، ترقی و جامعیت را نداشت. «و لو کان من عند غیرالله لوجدوا فیه اختلافا کثیرا»؛ اگر این دین از جانب غیر خدا می‌بود، در آن تناقض و اختلاف فراوانی ملاحظه می‌شد.

شیخ امینی خطاب به حضار خاطرنشان کرد: وقتی می‌دانیم دین اسلام از جانب پروردگار است و برنامه‌ای برای سعادت و موفقیت ما در هر دو جهان است، پس بر آن عمل کنیم. ما باید شکر خدا را بجا آوریم که چنین نعمت بزرگی به ما ارزانی داشته است.

وی در پایان تاکید کرد: از خداوند متعال بخواهیم به ما توفیق عنایت فرماید تا با حفظ آگاهی، فهم و شعور خود و با تمام وجود در خدمت این دین باشیم. خدمت ما به دین، با رعایت اعتدال و پرهیز از افراط و تفریط همراه باشد.

باید بر مردم هوشیار زاهدان درود فرستاد

شیخ حاج محمدعلی امینی در بخشی از سخنان‌اش در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان، ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع «باشکوه، صمیمی و منسجم» مردم زاهدان، اظهار داشت: مردم خوب و مهربان، علمای شایسته و بلندنام، اتحاد و یکدلی، مدیریت و راهنمایی حضرت مولانا عبدالحمید حفظه‌الله یک نعمت و فرصت بزرگ است.

خطیب توانای اهل‌سنت جنوب ابراز داشت: حضور باشکوه و متحد و اقبال آگاهانه مردم یک امر خدادادی‌ست و بیش از هر چیزی ماندگارتر و ارزشمندتر است. باید بر شما مردم آگاه و هوشیار درود فرستاد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا