اهل سنت ایرانعقیده و اندیشهگزارش و گفتگو

عقیده اهل سنت در مورد عزاداری از زبان علمای برجسته اهل سنت

Untitled11عقیده اهل سنت در مورد عزاداری از زبان علمای برجسته اهل سنت

شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید مدیر دارالعلوم و امام جمعه اهل سنت زاهدان:
هر کسی دارای فقه و مذهبی است و ما نیز مطابق فقه و مذهب‌مان عمل می‌کنیم، زیرا در برخی مسایل فقهی بین پیروان مذاهب تفاوت‌هایی وجود دارد و اهل‌سنت به بعضی مسائل اعتقادی ندارند.
دلیل اینکه اهل‌سنت به‌عنوان عزاداری لباس سیاه نمی‌پوشند آن است که اعتقادی به این چیز ندارند و فقه و مذهب‌شان چنین اجازه‌ای به آنها نداده است، به‌طوری که حتی در وفات نزدیک‌ترین افراد خانواده‌شان لباس سیاه نمی‌پوشند،لذا این‌ها برداشت‌های فقهی و مذهبی‌ هستند.
نباید فراموش کرد که محبت اهل‌بیت، به‌ویژه حضرت علی، حضرت فاطمه و حضرات حسن و حسین رضوان الله علیهم، جزء ایمان همه شیعیان و اهل‌سنت است و آنان این بزرگان را اسوه و الگوی خود می‌دانند و به اتباع اهل‌بیت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم افتخار می‌کنند؛ اما اهل‌سنت از نظر مذهبی به عزاداری اعتقاد ندارند و عزاداری مخصوص برادران شیعه ما است. در چنین مواردی توصیه همه بزرگان و اندیشمندان این است که بر مشترکات تأکید شود و باید مختلفات هر مذهب را به خود آن واگذار کنیم.

مولانا سیدعبدالصمد ساداتی مدیر دارالعلوم و امام جمعه اهلسنت سراوان:
اهل سنت در اعتقادات خود عزاداری و سینه زنی ندارند و اگر فرد جاهل و نادانی در مراسم سینه زنی شرکت کرده این عمل وی جزو مذهب محسوب نمی شود و نباید به عنوان مذهب (اهل سنت) عنوان شود
اهلسنت با توجه به اینکه واقعه کربلا را واقعه غم انگیز در تاریخ و مصیبتی بزرگ و جبران ناپذیر می دانند اما بنا به اصول اعتقادی خویش برای هیچ یک از شخصیتها و پیشوایان دینی سالگرد ولادت ،وفات و شهادت نمی گیرند و مراسم سوگواری برپا نمی کنند که این هرگز به معنای محبت نداشتن با رسول الله و یا امام حسین و اهلبیت نیست چون اهل سنت برای رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم و برای ابوبکر و عمروعثمان و علی رضی الله عنهم اجمعین و برای سیدنا حضرت حسین و آل و اهلبیت نبوت و عشره مبشره بالجنه وسایر اصحاب و یاران آن حضرت عزاداری و سینه زنی را جایز نمی دانند زیرا از پیامبر با روایات صحیح و متعدد نهی شده است و از مقاصد شرعی نمی باشد و بر خلاف عقیده اهل سنت است.

شیخ الحدیث مولانا محمدیوسف حسین پورمدیر عین العلوم و امام جمعه گشت:
اهل سنت در ایام تاسوعا و عاشورا روزه می گیرند و این روزه هم به خاطر امام حسین نیست بلکه به خاطر الله است.»
«عزاداری از معتقدات اهل سنت نبوده و نیست و کسانی که در صدا و سیما به عنوان اهل سنت معرفی شده اند یا نادان از حکم شرعی بوده اند یا به خاطر پست و مقام این چنین کرده اند.»

مولانا محمد حسن گرگیج مدیر حوزه علمیه فاروقیه و امام جمعه اهلسنت آزادشهر:

برگزاری مراسم عزاداری درباورما نیست ،عقیده اهل سنت اینگونه است،ما باور خودمان را اظهار می کنیم و به عقاید برادران شیعه کاری نداریم.همه ما می دانیم که ارتحال حضرت رسول الله(ص)، عظیم ترین حادثه عالم هستی بود و هیچ مصیبتی همانند رحلت جانسوز حضرت رسول نبود لذا من دیدگاه حضرت علی را درباره شیون و گریه در این باره یادآور می شوم؛ از سخنان آنحضرت علیه السلام است که آنرا هنگام غسل دادن و کفن کردن رسول خدا(ص) فرمود: اگر امر به شکیبایی و نهی از ناله و فریاد و فغان نفرموده بودی هر آینه در فراق تو سرچشمه های اشک چشم را (با گریه بسیار) خشک میکردم  و درد و غم پیوسته و حزن واندوه در مصیبت تو کم است. (نهج البلاغه صفحه ۷۳۱ – خطبه ۲۲۶ ترجمه فیض الاسلام) و طبق آیه ( وما نهکم عنه فانتهوا) حضرت علی علیه السلام بر وصیت حضرت رسول(ص) که نهی از فریاد و ناله و فغان بود عمل نمود.نهی رسول الله و عمل حضرت علی بهترین الگو برای همه ما است،حضرت حسین خطاب به زینب می گوید پس از شهادتم به سر و صورت خود نزن. ما محب واقعی حضرت حسین(رض) هستیم.ما نسبت به اهل بیت محبت داریم و نمیشود آن را به دور از باور اهل سنت دانست.

کاک حسن امینی، حاکم شرع مردمی کردستان:

اهل سنّت از صدر اسلام تاکنون هیچگاه برای هیچ یک از بزرگان خود، حتی پیامبر بزرگوار اسلام – صلی الله علیه و سلّم-، و خلفای راشدین – رضوان الله تعالی علیهم اجمعین- عزاداری نکرده‌اند. برعکس، در کتب معتبر اهل سنّت، روایات صحیح از رسول الله – صلی الله علیه وسلّم- مبنی بر حرمت این عمل وجود دارد

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن