اخبار ایران و جهاناخبار جهان اسلام

علمای کابل: قتل فرخنده غیرانسانی و غیر اسلامی است

علمای کابل: قتل فرخنده غیرانسانی و غیر اسلامی است

lklk - علمای کابل: قتل فرخنده غیرانسانی و غیر اسلامی است به گزارش ندای سنت به نقل از منابع خبری افغانستان شورای علمای کابل با گردهمایی در شهر کابل قتل فرخنده دختر جوان افغانستان را دسیسه‌ای از سوی تعویذ‌نویسان دانسته و آنرا غیر اسلامی و غیر انسانی خواند.

عطاالله فیضان، عضو شورای علمای کابل درباره تجمع علمای کابل گفت که شواهدی که علما به آن دست یافته نشان می‌دهد که فرخنده خود یک مبلغ اسلامی بوده است که بر علیه خرافات مبارزه می‌کرده‌است.

او گفت که فرخنده در آتش زدن قران دست نداشته، بلکه او می‌خواسته که پارچه‌های از قران را که در یک دیکدان در نزدیکی تعویذنویسان در آتش می‌سوخته، بیرون بیاورد که با تحریک تعویذنویسان و مجاوران زیارت مردم به فجیع ترین حالت این دختر جوان را کشته‌اند.

آقای فیضان تاکید کرد که اسلام برای کسانی که مرتد می‌شود، نیز احکام خاص خود را دارد که عبارت از سه روز زندانی و بعد از آن درصورتی‌که دست از ارتداد دست بر ندارد باید اعدام شود.

او گفت که علمای کابل نگرانی خود را درباره سوء استفاده تعویذنویسان به وزارت حج و اوقاف افغانستان ابراز کرده که آنان نیز وعده همکاری در این زمینه را داده است.

در همین حال خپلواک صافی، عضو کمیسیونی که از سوی رئیس جمهور افغانستان مامور بررسی حادثه قتل فرخنده شده گفته است که تحقیقات این کمیسیون نشان می‌دهد که ادعا آتش زدن قرآن توسط فرخنده، “کاملا نادرست” است.

آقای صافی گفت که یکی از مجاوران مسجد شاه دوشمشیره، پس از مشاجره لفظی با فرخنده که از او خواسته بود “مردم را به بدعت تشویق نکند”، اوراق سوخته قرآنی را که از سال‌ها پیش در این زیارت نگهداری می‌شد به مردم نشان داده و ادعا کرده که فرخنده این قرآن را آتش زده است.

صبغت الله مجددی، اولین رئیس جمهوری حکومت مجاهدین و از رهبران جهادی و مذهبی این کشور با صدور بیانیه‌ای در کابل پایتخت قتل فرخنده را عمل غیر انسانی و اوباشان دانسته و تاکید کرده که این عمل خلاف شریعت اسلامی بوده و افرادی که مرتکب این قتل شده باید محاکمه شوند.

آقای مجددی با اشاره به اینکه این عمل هیج ربطی به اسلام ندارد، افزوده است که شریعت اسلام واضحا بیان داشته که هر متهم به جرم، باید در چارچوب نظام قضایی محاکمه و بادرنظر داشت شواهد موجود توسط حکم دادگاه در محدوده حکم شریعت مجازات گردد.

در بخش دیگر این اعلامیه او از دولت اسلامی افغانستان خواسته است که این موضوع را صریحا و با دقت تمام بررسی کرده و همه کسانی را که در ارتکاب این جنایت فجیع دست داشته‌اند، به پنجه عدالت کشانیده و مطابق احکام شریعت مجازات نماید.

فرخنده دختر ۲۷ سال افغان روز ۲۸ حوت/ اسفند توسط افراد خشمگین توسط سنگ و چوپ کشته و بعد از آن جسدش سوزانده شد.

این حادثه باعث واکنشهای گسترده اجتماعی درافغانستان شد و تاکنون در ولایتهای مختلف افغانستان مردم با خانواده فرخنده ابراز همبستگی کرده و به یاد بود فرخنده شمع روشن کرده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا