اخبار ایران و جهاناخبار جهان اسلام

فراخوان اتحادیه جهانی علمای مسلمان به حمایت از ترکیه

فراخوان اتحادیه جهانی علمای مسلمان به حمایت از ترکیهolamaye mosalman 300x169 - فراخوان اتحادیه جهانی علمای مسلمان به حمایت از ترکیه

اتحادیه جهانی علمای مسلمان با صدور فتوایی حمایت از محصولات و اقتصاد ترکیه را واجب خوانده و کشورهای مسلمان را برای پشتیبانی و حمایت از ترکیه فراخواند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای سنت ،اتحادیه جهانی علمای مسلمان اعلام کرد ما تمام مسلمین ( افراد، شرکت‌ها و دولت‌ها) را به پشتیبانی از ترکیه در مسایل که صاحب حق است فراخوانده و فتوی می‌دهیم که حمایت از محصولات و اقتصاد ترکیه برای تحقق برادری و اتحاد واجب است.

اتحادیه مذکور با بیان اینکه تحولات سوریه، عراق و حملات صهیونیست‌ها در قدس شریف و فلسطین را دنبال می‌کند، افزود: تحولات اخیر ترکیه خصوصا بعد سقوط جنگنده روسی ناقض حریم هوایی ترکیه، که به بهانه آن روسیه علیه محصولات ترکیه تحریم‌های ظالمانه و غیرمنصفانه وضع کرد را نیز پیگیری میکنیم.

دراین بیانیه که خبرگزاری آناتولی منتشر کرده همچنین آمده است: بحران جنگنده روسیه با استفاده از راه‌های دیپلماتیک و مسالمت‌آمیز قابل حل و فصل بوده و از کل مسلمین طلب شده که از ترکیه برای خدماتش به امت‌های اسلامی و موقعیت عدالت‌خواهانه خود به ویژه در قبال سوریه و فداکاری‌های زیادی به منظور دستیابی به یک دولت عادل کرده است، حمایت کنند.

اتحاد مذکور خاطر نشان کرد که همه مسلمانان برادر بوده و آیات قرآن کریم و احادیث شریف تقاضا می‌کند که ما از یکدیگر پشتیبانی کنیم. بر این اساس ما تمام کشورهای اسلامی، مردم مسلمان، و شرکت‌ها و افراد را به حمایت از محصولات ترکیه فرا می‌خوانیم و تنها گذاشتن ترکیه در این موقعیت از لحاظ دینی جایز نیست. خصوصا این تحریم‌های که علیه این کشور وضع شده‌ است بدلیل آن است که از عدل و حقوق مسلمانان و مظلومان دنیا، به ویژه مردم سوریه، فلسطین، سومالی، عراق، مصر، لیبی و میانمار پشتیبانی میکند، حتی ترکیه به پناه‌گاه تمام مظلومان جهان تبدیل شده است.

بیانیه مذکور با این دعا که خداوند ترکیه و تمام سرزمین اسلام و مسلمانان را از شر و فتنه حفظ کند و ظالمان و ستمگران را ریشه‌کن کند، به پایان رسید.

جنگنده‌ای با هویت نامعلوم در مرز مشترک ترکیه و سوریه علیرغم دریافت ده هشدار در عرض پنج دقیقه، به نقض حریم هوایی ترکیه ادامه داده و طبق قوانین تعامل با مداخله ۲ فروند هواپیمای اف-۱۶ نیروی هوایی ترکیه سرنگون شد. روسیه نیز اعلام کرد این هواپیما که در منطقه بایربوجاق سوریه، روبه روی یایلاداغی استان ختای سقوط کرد متعلق به این کشور است. علاوه‌ براین ناتو هم صحت اطلاعات ارائه شده از طرف ترکیه در زمینه نقض حریم هوایی کشور را تایید کرد. پیش از این، در اوایل ماه اکتبر نیز جنگنده های روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بودند که طی آن مقامات روسی عذرخواهی کرده و اعلام کرده بودند که موارد مشابه تکرار نخواهد شد. ترکیه پس از این حادثه هشدار داده بود در مقابل هرگونه نقض حریم هوایی خود بر طبق قوانین تعامل اقدام خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا