اخبار ایران و جهان

فعالان سیاسی به تلاش نتانیاهو برای ممنوعیت پخش اذان واکنش نشان دادند

فعالان سیاسی به تلاش نتانیاهو برای ممنوعیت پخش اذان واکنش نشان دادند29222 253 300x200 - فعالان سیاسی به تلاش نتانیاهو برای ممنوعیت پخش اذان واکنش نشان دادند

اظهارات نژادپرستانه نخست‌وزیر اسرائیل مبنی بر این که پخش صدای اذان از مساجد فلسطین باعث آزار و اذیت دیگران می‌شود، با واکنش فعالان سیاسی فلسطینی مواجه شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونستی، در نشستی با اعضای کنست این رژیم از حزب «لیکود» مدعی شد که صدای اذان موجب ایجاد مزاحمت برای دیگران می‌شود.

وی که درصدد تصویب قانونی نژادپرستانه برای جلوگیری از پخش اذان از مساجد فلسطین اشغالی ۱۹۴۸ است، مدعی شد: «در هیچ متن دینی آزار مردم توسط بلندگوها نیامده است و چنین مسئله‌ای در کشورهای عربی و اروپایی هم وجود ندارد».

در واکنش به این اظهارات نتانیاهو، «ابراهیم ابوجابر»، تحلیلگر سیاسی فلسطینی گفت: ایجاد محدودیت در زمینه پخش اذان از بلندگوی مساجد مسئله جدیدی نیست، زیرا در سال‌های گذشته نیز صهیونیست‌ها کاهش میزان صدای پخش اذان را خواستار شدند و بر اساس این امر، اقدام به تغییر سیستم‌های به کار رفته در بلندگوها کردند و صدای اذان را کاهش دادند.

وی افزود: ایجاد محدودیت بر اماکن عبادی موجود در سرزمین‌های اشغالی سال ۱۹۴۸ میلادی، در چارچوب سیاست رژیم افراط‌گرای اسرائیل صورت می‌گیرد، زیرا صهیونیست‌ها تلاش می‌کنند مساجد را به‌عنوان منابری برای تحریک علیه مقامات این رژیم معرفی کنند.

ابراهیم ابوجابر در ادامه با بیان این که هدف اصلی اسرائیل از این اقدام، دورکردن مردم از دین است، تأکید کرد: این کار مقدمه‌ای برای مبارزه با وجود عربی و اسلامی در داخل سرزمین‌های اشغالی فلسطین و تأسیس دولت یهودی است.

«عمر خمایس»، عضو انجمن «التکافل» فلسطین نیز در این باره گفت: رژیم صهیونیستی شرایطی سیاسی برای تعیین امامان مساجد در سرزمین‌های اشغالی قرار داده و براساس این شرایط، کسانی که دارای فعالیت سیاسی هستند و یا تهدیدی برای امنیت این رژیم تلقی می‌شوند، امکان انتخاب آن‌ها به عنوان ائمه مساجد وجود ندارد.

وی افزود: این اقدامات اسرائیل به‌مثابه مهر خاموشی بر دهان فلسطینیان، ایجاد خفقان و دخالت در آزادی‌های دینی فلسطینیان و تخریب چهره و جایگاه امام مسجد به شمار می‌آید.

«محمد ابوعلان»، متخصص در امور اسرائیل نیز اظهارات نتانیاهو در زمینه ممنوعیت پخش اذان از بلندگوهای مساجد را بیاناتی در چارچوب سلسله اظهارات نژادپرستانه وی علیه فلسطینیان در اراضی اشغالی ۱۹۴۸ دانست.

 

منبع:ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی عربی۲۱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا