اخبار ایران و جهانجامعه و فرهنگ

فقر۷۰درصد مردم سیستان و بلوچستان ؛ زندگی بدون آب و گاز و تحصیل

images1 300x168 - فقر۷۰درصد مردم سیستان و بلوچستان ؛ زندگی بدون آب و گاز و تحصیل

حمیدرضا پشنگ، یکی از نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس ایران آمار و جزئیاتی را درباره میزان گسترش فقر در استان و سیستان و بلوچستان ارائه کرد. به گفته وی، استان سیستان و بلوچستان فاقد امکانات زندگی و رفاهی نظیر دسترسی به آب و گاز و تحصیل است، اما بازارهای آن به علت ورود کالاهای قاچاق، مملو از اجناس بی‌کیفیت چینی است.

حمیدرضا پشنگ نماینده خاش، میرجاوه و نصرت آباد در مجلس، در گفت وگو با سایت خانه ملت، وابسته به مجلس گفت: در حالی است که طبق سند چشم انداز بیست ساله کشور قرار بود سیستان و بلوچستان رتبه نخست توسعه یافتگی را داشته باشد در حال حاضر بالاترین نرخ بیکاری به این استان سیستان و بلوچستان اختصاص یافته و همچنین رتبه ۳۱ توسعه یافتگی در کشور را داراست.

این عضو مجلس گفت: ۷۰ درصد مردم استان سیستان و بلوچستان زیر خط فقر هستند به شکلی که در برخی نقاط افراد باید حدود ۴ کیلومتر راه طی کنند تا بتوانند از آب شرب استفاده کنند.

وی افزود: ۲۰۰ هزار کودک و نوجوان در استان سیستان و بلوچستان از تحصیل بازمانده‌اند و تنها ۵۰ درصد ورودی های مدارس موفق به اخذ مدرک دیپلم می‌شوند. همچنین یک سوم کلاس‌های درس غیراستاندارد است به شکلی که همچنان دیوارها و کف کلاس‌ها خاکی است.

این عضو مجلس ایران با بیان این که وسعت سیستان و بلوچستان یک یازدهم وسعت کل ایران است، گفت: سیستان و بلوچستان تنها استانی است که مرکز آن هم گاز ندارد.

پشنگ درباره قاچاق در استان سیستان وبلوچستان گفت: وجود نابرابری در اجرای قانون مناطق آزاد در سواحل این استان سبب ورود کالاهای قاچاق شده است، این در حالی است که امروز اجناس بی کیفیت چینی وارد کشور می‌شود و مسئولان مناطق آزاد تنها به دنبال ثبت و ضبط مساحت‌های سرزمینی هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا