اخبار ایران و جهان

فلسطین رسما به عضویت دیوان دائمی بین المللی لاهه درآمد

فلسطین رسما به عضویت دیوان دائمی بین المللی لاهه درآمد

IMG11350132 300x173 - فلسطین رسما به عضویت دیوان دائمی بین المللی لاهه درآمد

 فلسطین با ۵۷ رأی مثبت، ۲۴ رأی ممتنع و بدون هیچ مخالفتی رسماً به عضویت دیوان دائمی داوری (پی.سی.اِی) در دادگاه بین‌‎‌المللی لاهه در آمد.

فلسطین در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۹۳ درخواست عضویت در دادگاه بین‎‎المللی لاهه را ارائه داد و پس از موافقت با آن، قرار شد این کشور رسماً از تاریخ ۱۲ فروردین ۱۳۹۴ (اول آوریل ۲۰۱۵) به عضویت دادگاه بین‌المللی کیفری درآید.

براساس گزارشی که مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین منتشر کرده است، این کشور پیش‌تر درخواست عضویت در دیوان دائمی داوریِ لاهه را به دولت هلند ارائه داده و به عضویت این دیوان در آمده بود، اما امریکا به این عضویت اعتراض کرد و در نهایت عضویت فلسطین موقتاً به حالت تعلیق درآمد.

پس از آن وزارت خارجۀ فلسطین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ریاض المالکی، وزیر خارجۀ فلسطین مراتب اعتراض شدید این کشور را به همتای هلندی خود اعلام کرده است.

المالکی خواستار بازنگری در تعلیق عضویت فلسطین در این دیوان شد و در نهایت وزیر خارجۀ هلند در حاشیۀ نشست‌های شورای حقوق بشر در ژنوِ سوئیس برای بررسی این موضوع قول مساعد داد.

در نهایت پس از نشست‌های هیئت دیپلماسی فلسطین با مقامات کشورهای مختلف در هلند و حمایت اعضای دیگر دیوان، فلسطین بدون مخالفت هیچ یک از اعضا، به عضویت رسمی دیوان دائمی داوری درآمد.

در بیانیۀ وزارت خارجۀ فلسطین آمده است: «اکثریت کشورها قاطعانه از عضویت فلسطین در دیوان دائمی داوری حمایت کردند، هرچند این نخستین‌بار در تاریخ این دیوان بود که عضویت در آن از طریق رأی‌گیری انجام می‌شد.»

درخواست فلسطین برای عضویت در دادگاه بین‌المللی لاهه پس از آن مطرح شد که طرح پایان اشغال سرزمین‌های فلسطینی از سوی رژیم اسرائیل در شورای امنیت سازمان ملل، با مخالفت امریکا رد شد.

فلسطینیان می‌توانند با عضویت در این دادگاه بین‌المللی از سران رژیم اسرائیل به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در سرزمین‌های فلسطینی شکایت کنند.

فلسطین با عضویت در این دادگاه می‌تواند خواستار تحقیق در مورد جنایت‌های ضد بشری رژیم اسرائیل علیه ملت فلسطین در نوار غزه در جریان جنگ ۵۱ روزه و تحقیق در مورد عملیات شهرک سازی غیر قانونی این رژیم در اراضی اشغالی شود.

رژیم اسرائیل تابستان سال ۱۳۹۳ در حمله‌ای گسترده نوار غزه را هدف قرار داد. در جریان این تهاجم حدود ۲ هزار و ۲۰۰ فلسطینی از جمله ۵۷۷ کودک کشته شدند.

نوار غزه از ژوئن ۲۰۰۷ میلادی (حدود خرداد ۱۳۸۶) تحت محاصرۀ رژیم اسرائیل قرار دارد و این شرایط باعث کاهش سطح رفاه زندگی مردم و افزایش بی‌سابقه فقر و بیکاری در این منطقه شده است. رژیم اسرائیل ۱ میلیون , ۸۰۰ هزار فلسطینی ساکن در نوار غزه را از حقوق اساسی خود از جمله آزادی نقل مکان، اشتغال و خدمات بهداشتی و آموزشی محروم کرده است.

از سوی دیگر سازمان ملل متحد و بیشتر کشورهای جهان شهرک سازی اسرائیل را در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی «غیرقانونی» می‌دانند؛ این سرزمین‌ها در جنگ سال ۱۹۶۷ اشغال شده اند و براساس کنوانسیون ژنو، هر گونه ساخت و ساز در سرزمین‌های اشغالی ممنوع است.

بیش از نیم میلیون اسرائیلی در ۲۳۰ شهرک غیرقانونی در کرانه باختری و قدس شرقی زندگی می‌کنند.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا