خطبه های جمعه

ماموستا ملاقادر قادری:نماز وسیله ارتباط باخالق یکتاست و انسان بی نماز از این ارتباط دو طرفه محروم است

ماموستا ملاقادر قادری:نماز وسیله ارتباط باخالق یکتاست و انسان بی نماز از این ارتباط دو طرفه محروم است

ماموستا ملاقادر قادری در خطبه های نماز جمعه این هفته (۲۵ اردیبهشت ۹۴) پاوه که با حضور باشکوه مومنان نمازگزار در مسجد جامع پاوه برگزار گردید؛ دربخش اول خطبه های نماز به سالگرد اسراء و معراج اشاره کردند و گفتند: ۲۷ رجب روزی مبارک و یاد آور معراج پیامبر عظیم الشان اسلام است. اگر چه مورخین در تعیین روز اسرا و معراج اختلافاتی دارند و برادران اهل تشیع ۲۷ رجب را روز بعثت پیامبر بزرگوار اسلام می دانند

untitled9 - ماموستا ملاقادر قادری:نماز وسیله ارتباط باخالق یکتاست و انسان بی نماز از این ارتباط دو طرفه محروم است

، با این حال این اختلافات از اهمیت و جایگاه ۲۷ رجب نمی کاهد و در اصل و ذات کار تفاوتی ایجاد نمی کند.

خطیب جمعه پاوه افزودند: بنص قرآن واحادیث متواتر، تمامی مسلمانان معتقدند که خداوند بزرگ پیامبر اسلام را به سدره المنتهی دعوت نموده و دو سفر را در یک شب انجام داده است. یکی سفر زمینی، از مسجدالحرام به مسجدالاقصی و دیگری سفر از زمین به آسمانها و یا به عبارتی دیگر از بیت المقدس به سدره المنتهی.

ماموستا قادری گفتند: ماموریت ورسالت پیامبر عظیم الشان اسلام، همانند سایر فرستادگان الهی اخراج بشر از ظلمت و تاریکی و گمراهی و شرک و هدایت آنها به سوی نور و روشنایی و یگانگی درپرستش پروردگار متعال بوده است.

وی با اشاره به رسالت پیامبر بزرگوار اسلام افزودند: قیام، انذار به مردم برای دوری جستن از کارهای زشت و ناپسند، تعیین شعار الله اکبر و اعلام این امر که خدا از همه کس وهمه چیز بالاتر است، پاک و طاهر نگه داشتن لباسها، هم لباس درون و هم لباس بیرون زیرا لباس در تبلیغ رهبران دینی بسیار تاثیردارد، پرهیز و دوری از ازکارهای زشت وناپسند، انجام تبلیغ بدون منت گذاشتن بر کسی، داشتن صبر و استقامت در برابر مشکلات و سختی ها بخاطر خداوند متعال؛ هفت توصیه مهم و خطیری بودند که خداوند تبارک و تعالی درآغاز رسالت، پیامبر اسلام را به انجام آنها توصیه فرمودند.

ماموستا ملاقادر قادری گفتند: درجامعه ای که نور وجود نداشت و بت پرستی بر دلها حاکم بود و خودفروشی و زنا و قتل و غارت و غرور طایفه ای و مسابقه عشیرتی حاکم بود، پیامبر بزرگوار اسلام با وجود همه ناملایمات و محاصره اقتصادی در شعب ابیطالب و مهاجرت یارانشان به مدینه و حبشه، رسالت خود را با الهام از این هفت توصیه الهی، با قاطعیت و صلابت به انجام رسانید.

ایشان سال دهم هجری را سال حزن و اندوه پیامبر برشمردند و افزودند: پیامبر بزرگوار اسلام دراین سال، دو پشتیبان قوی خود یعنی ابوطالب و خدیجه کبری را که حامیان خانوادگی، سیاسی، عشیره ای، عاطفی، مالی، اجتماعی و اخلاقی بودند را از دست داد.

خطیب جمعه پاوه در خصوص آزار و اذیت مردم طائف نسبت به پیامبر(ص) گفتند: پیامبر بزرگوار اسلام در سال یازدهم بعثت به طائف مهاجرت فرمودند تا مردم این شهر را به دین اسلام رهنمو

ن نمایند اما از طرف مردم و سران آن شهر مورد بیرحمی و آزار و اذیت قرار گرفته و به ناچار به باغی پناه برده و باخدای خویش به راز ونیاز پرداختند و فرمودند یا ارحم الراحمین مرا مورد لطف ومهربانی خویش قرار بده تا بتوانم دربرابر ناملایمات و دشمنی کفار ثابت القدم باشم.

وی افزودند: در شبی که پیامبر بزرگوار اسلام در منزل یکی از پسرعموهای خود بود، دق الباب شد و فرشته وحی برپیامبر، نازل و پیامبر بزرگوار اسلام را به سفری مهم دعوت نمود. سفری که پیامبر درآن شب از مسجدالحرام به مسجدالقصی رفت و بمحض ورود با پیامبران قبل از خود دیدار و اعلام کرد که دین اسلام کامل ترین دین و رسالت من هم تکمیل کننده رسالت تمام پیامبران است و از این تاریخ تمام ادیان منسوخ اند و تنها دین مورد قبول یزدان، اسلام است.

امام جمعه پاوه دربخش دوم سخنان خود به موضوع نماز واهمیت آن پرداختند و گفتند: درحدیثی از پیامبر که توسط امام مسلم و امام احمد روایت شده فاصله بین مسلمان و کافر ترک نماز است. کسی که نماز نمی خواند در صف کافران است هرچند که به اسم، مسلمان و دارای شناسنامه اسلامی باشد.

ایشان افزودند: خدا را شاکریم که در هورامان ما هنوز بانک اذان و نماز در حد عالی برپاست، هرچند در بسیاری از جاهای دیگر نماز و اهمیت آن بسیار کم شده است و متأسفیم که این هدیه پیامبر که ره آورد معراج ایشان است این گونه مورد بی لطفی وکم توجهی قرار گرفته است؟

خطیب جمعه پاوه در باب اهمیت نماز گفتند: نماز وسیله ارتباط باخالق یکتاست و انسان بی نماز از این ارتباط دو طرفه محروم است، نماز به اندازه ای مهم است که ترک آن تحت هیچ شرایطی مجاز نبوده و ترک آن به منزله قطع رابطه با پرودگار است.

ماموستا قادری دربخش پایانی سخنان خود به مشکلات عصر حاضر نیز اشاره کردند و گفتند: درعصر حاضر همه ما با مشکلات فراوانی همچون گرفتاریهای اقتصادی و خانوادگی روبرو هستیم و وجود جنگها و برادر کشی مسلمانان در عراق، لیبی، یمن و سوریه داغی است که همه امت اسلامی را ناراحت کرده است.

امام جمعه پاوه افزودند: ما امروز به قرص مسکن نیازداریم. بی شک این قرص مسکن و آرام بخش برای همه انسانها وهمه قرنها، نماز است، امیدواریم خداوند قادر متعال به واسطه نماز و عبادات و انجام وظایف، آرامش را نصیب ما گرداند.

ایشان افزودند: امید است خداوند بزرگ ما را پایبند به دستورات پیامبر بزرگوار و اهل نماز و عبادات قرار بدهد که اگر چنین باشیم دشمنان نخواهند توانست در ما نفوذ کنند و ما در جامعه خود آرامش خواهیم داشت.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا