اخبار ایران و جهان

مخالفت هزاران نفرازمردم انگلیس به مداخله نظامی کشورشان درسوریه

مخالفت هزاران نفرازمردم انگلیس به مداخله نظامی کشورشان درسوریه IMG 3967 250x167 - مخالفت هزاران نفرازمردم انگلیس به مداخله نظامی کشورشان درسوریه

هزاران نفر از مردم انگلیس در مخالفت با تصمیم دیوید کامرون برای شرکت در بمباران هوایی مواضع داعش در سوریه مقابل دفترنخست وزیر بریتانیا تجمع کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای سنت، ظهر امروز گروه های مدنی و صلح طلبان انگلیس در اعتراض به تصمیم دیوید کامرون که گفته است برای مبارزه با تروریسم وگروه های افراطی در سوریه قصد مداخله نظامی وبمباران مواضع آنها در این کشور را دارد،تجمع بزرگی را مقابل دفتر وی در لندن ترتیب دادند.

تظاهرکنندگان با در دست داشتن پارچه نوشته ها وپلاکاردهای متعدد که بر روی آنها جملاتی در مخالفت با مداخله نظامی در سوریه نوشته شده بود علیه دولت محافظه کار بریتانیا شعار می دادند.

این تجمع که از هفته گذشته به دعوت گروه های صلح طلب انگلیس برنامه ریزی شده بود با هدف تحت فشار قرار دادن دولت انگلیس وممانعت از بمباران هوایی سوریه توسط هواپیماهای بریتانیایی صورت گرفت.

دیوید کامرون طی هفته های گذشته با مطرح کردن طرح خود مبنی بر لزوم مشارکت کشورش در بمباران هوایی مواضع داعش در سوریه،گفته است تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا نظر نمایندگان پارلمان را برای دادن رای مثبت به این طرح جلب نماید.

در مقابل گروه های مدنی صلح طلب ومخالفان جنگ در این کشور نیز گفته اند ما هم تمام تلاش خود را برای جلوگیری از این امر بکار خواهیم بست. برای این منظور آنها با تشکیل کمپین های گوناگون از مردم دعوت کرده اند تا نمایندگان خود در پارلمان را برای مخالفت با دیوید کامرون تحت فشار قراردهند.

از سوی دیگر جرمی کوربین رهبر حزب مخالف کارگر در پارلمان نیز صراحتا مخالفت خود را با این برنامه دولت اعلام نموده است. اما ناظران می گویند یکی از چالش های پیش روی این رهبر جدید حزب کارگر طیفی از هم حزبی های وی هستند که احتمالا با او هم نظر نیستند.همچنین احتمال مخالفت چند تن از اعضای دولت در سایه وی از جمله تام واتسون معاون و هیلاری بن وزیر خارجه دولت در سایه نیز وجود دارد .

محافل سیاسی می گویند این اختلاف نظر ها در درون حزب کارگر ممکن است شرایطی را بوجود آورد تا دیوید کامرون با استفاده از آن بتواند رای لازم برای کسب مجوز پارلمان مبنی بر مشارکت در بمبارن هوایی سوریه را کسب نماید.

مخالفان کامرون می گویند گسترش عملیات نظامی در سوریه مشکلی را حل نخواهد کرد همچنانکه طی سال های گذشته به کار گیری این سیاست در کشورهایی همچون افغانستان،عراق ولیبی تجربه موفقی در کنترل ونابودی تروریسم به همراه نداشته است بلکه به عکس تمامی این جنگ ها موجب ظهور پدیده افراط گرایی وگسترش تروریسم شده است.

رهبر حزب کارگر ونیز گروه های ضد جنگ می گویند در حال حاضر گروه ائتلاف به رهبری آمریکا به مدت یکسال است که مشغول بمباران مواضع داعش در عراق وسوریه است اما نتیجه این اقدامات فقط گسترش خطر تروریسم ونیز کشتار مردم بی گناه غیر نظامی ومتعاقب آن آواره گی میلیونها جنگ زده در سراسر جهان بوده است.

در تجمع امروز مخالفان مقابل دفتر نخست وزیر بریتانیا تنی چند از فعالان وشخصیت های سیاسی طی سخنانی ابعاد فاجعه بار گسترش جنگ در سوریه را برشمردند و نسبت به عواقب مخرب آن به دولت هشدار دادند.

آنان همچنین یادآور شدند که نطفه این جنگ ها وکشتارهای بی پایان زمانی بسته شد که تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا بدون توجه به مخالفت افکار عمومی با جنگ وهشدارهای دلسوزانه مردم وگروه های صلح طلب ،با رفتارهای فریبکارانه خود در همراهی با آمریکا به عراق حمله کرد وفجایعی را به بار آورد که امروز تمام جهان نتایج فاجعه بار آن را تجربه می کند.

منبع: شفقنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا