اخبار جهان اسلام

مسلمانان جمهوری آفریقای مرکزی همچنان در معرض خشونتهای اسفبار قرار دارند

مسلمانان جمهوری آفریقای مرکزی همچنان در معرض خشونتهای اسفبار قرار دارند irendaya71 300x149 - مسلمانان جمهوری آفریقای مرکزی همچنان در معرض خشونتهای اسفبار قرار دارند

مسلمانان جمهوری آفریقای مرکزی از حدود سه سال قبل تاکنون با خشونت های فرقه ای شبه نظامیان عمدتا مسیحی این کشور مواجهند که این وضعیت، شرایط بسیار دشوار و اسفباری برای آنان بوجود آورده است به گونه ای که صدها هزار مسلمان براثر این خشونتها ناگزیر به مهاجرت شده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای سنت ، درگیری های اخیر خونین در جمهوری آفریقای مرکزی حدود سه سال پیش با حملات شبه نظامیان مسیحی علیه اقلیت مسلمان آغاز شد که طی آن تقریبا همه ۴۳۶ مسجد جمهوری آفریقای مرکزی در خشونت های شبه نظامیان مسیحی تخریب شده اند.

آژانس پناهجویان سازمان ملل هفته قبل در گزارشی نوشت: با گذشت سه سال از موج خشونت و کشتار در جمهوری آفریقای مرکزی، ناامنی و نقض حقوق بشر بیداد می کند و خطر همچنان اقلیت ها را تهدید می کند.

سازمان عفو بین الملل هم در گزارشی که مردادماه گذشته منتشر شد،حملات شبه نظامیان مسیحی علیه مسلمانان را ‘پاکسازی قومی’ خواند و نوشت: هرچند در برخی شهرهای جمهوری آفریقای مرکزی مسلمانان در مناطق حفاظت شده توسط نیروهای صلحبان بین المللی اسکان داده شده اند، اما بیشتر شهرهای کوچک تر و روستاها که در گذشته مسلمانان در آن ها ساکن بودند، اکنون خالی از سکنه شده و مساجد مورد حمله قرار گرفته و پخش صدای اذان در آن ها ممنوع شده است.

بر اساس این گزارش، هزاران مسلمان کشته و دهها هزار نفر دیگر مجبور به ترک این کشور شده اند. سایر اعضای این جامعه اقلیت نیز با خطر قتل و بدرفتاری شورشیان مواجه هستند.
شبه نظامیان در اوایل سال ۲۰۱۴، ضمن بیرون راندن مسلمانان از مناطق سکونتشان، خانه های آن ها را ویران می کردند تا هیچ راهی برای بازگشت آن ها باقی نماند.
از دیگر دشواری هایی که مسلمانان جمهوری آفریقای مرکزی با آن مواجه هستند با محدودیت های شدید در زمینه حرکت و رفت و آمد مواجه اند و همین امر تاثیر منفی عمیقی بر جریان زندگی، کار و کسب درآمد آن ها گذاشته است.
آژانس پناهجویان سازمان ملل بیان کرده که اکثریت مسیحی، بیشتر کسب و کارها و اموال و املاک متعلق به مسلمانان را تصرف کرده اند.
خشم و نفرتی که شبه نظامیان آنتی بالاکا با اقدامات ضد انسانی خود علیه اقلیت مسلمانان این کشور به پا کرده اند، به قدری هولناک است که بعید به نظر می رسد آتش این نفرت در آینده نزدیک خاموش شود؛ حتی سفر پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان که با هدف بهبود وضعیت در جمهوری آفریقای مرکزی به این کشور آشوب زده صورت گرفت نیز نتوانست تاثیر ملموسی در این شرایط ایجاد کند.

آژانس پناهجویان سازمان ملل هفته قبل در گزارشی نوشت: با گذشت سه سال از موج خشونت و کشتار در جمهوری آفریقای مرکزی، ناامنی و نقض حقوق بشر بیداد می کند و خطر همچنان اقلیت ها را تهدید می کند.
بر اساس گزارش این نهاد، در ۱۰ ماه نخست سال جاری میلادی حدود ۶ هزار مورد نقض حقوق بشر ثبت شده است که معادل ۲۰ مورد در هر روز است. این آژانس همچنین در گزارش خود قید کرده است که حدود یکصد نفر از اواخر ماه سپتامبر (مهرماه) کشته و بیش از ۷۰ هزار نفر بر شمار آوارگان افزوده شده است.

این گزارش با برجسته ساختن تبعات منطقه ای درگیری در جمهوری آفریقای مرکزی افزود: براثر حملات شبه نظامیان مسیحی ‘آنتی بالاکا’ بیش از ۶۰۰ هزار تن از جمعیت ۴ میلیونی جمهوری آفریقای مرکزی ناگزیر به ترک محل اقامت خود شده اند و بیش از ۴۶۰ هزار پناهجو از این کشور به کامرون، چاد، جمهوری کنگو و جمهوری دمکراتیک کنگو پناه برده اند. علاوه بر این آمار، بیش از نیمی از کل جمعیت جمهوری آفریقای مرکزی (معادل ۲میلیون و ۷۰۰ هزار نفر) در حال حاضر نیازمند کمک های فوری هستند.

منبع: ایلنا (ویرایش شده توسط ندای سنت)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا