احکام و فقهاهل سنت ایران

مصوبات بیست‌ویکمین نشست مجمع فقه اسلامی اهل سنت ایران

مصوبات بیست‌ویکمین نشست مجمع فقه اسلامی اهل سنت ایران majma 300x200 - مصوبات بیست‌ویکمین نشست مجمع فقه اسلامی اهل سنت ایران 

بیست‌ویکمین نشست مجمع فقه اسلامی ایران (اهل‌سنت) با حضور علما و کارشناسان فقهی از مناطق مختلف کشور صبح شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ با ریاست شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمیددر دارالعلوم زاهدان آغاز به کار کرد و پس از دو روز بحث و مناقشه، شامگاه یک‌شنبه یکم آذر ۱۳۹۴ با اعلام مصوبات به کار خود پایان داد.

مصوبات بیست‌ویکمین نشست مجمع فقه اسلامی ایران که از سوی دبیرخانه‌ی این مجمع منتشر شده است، به شرح ذیل می‌باشد:

حکم اقدام به سقط جنین قبل و بعد از چهار ماه حاملگی
الف) اسقاط جنین در چهل روز اول حاملگی بدون عذر، مکروه و خلاف مقاصد اسلام است.
ب) بعد از چهل روز تا صد و بیست روز، در صورتی می‌توان اقدام به سقط جنین نمود که بنا به تشخیص کمیسیونی از پزشکان متخصص و مورد اعتماد ثابت گردد که جنین به بیماری‌ای غیر قابل درمان مبتلاست و در آینده موجب مشکلات غیر قابل تحمل در زندگی خود و والدینش خواهد شد.
ج) بعد از صد و بیست روز، هر چند که جنین ناقص‌الخلقه باشد، سقط آن حرام بوده و قتل نفس به‌حساب می‌آید؛ البته اگر با تشخیص کمیسیونی از پزشکان متخصص و مورد اعتماد ثابت گردد که بقای جنین موجب مرگ مادر می‌شود، در این صورت – بنا به رأی اکثر اعضا – می‌توان اقدام به سقط نمود.

حکم پرداخت دیون معاملاتی در وام‌هایی که با گذشت زمان از ارزش آنها کاسته می‌شود
در خصوص دیون معاملات مصوب گردید که کمیسیونی تشکیل شود و ظرف دو ماه از این تاریخ، تحقیقات جامعی انجام دهد که بر اساس کدام یک (از شاخص تورم، طلا، نرخ روز یا چیزی دیگر) محاسبه شود؟
اما فعلاً: اوّل مصالحه، و در صورت عدم توافق بر مصالحه، بر اساس نرخ طلا محاسبه انجام گیرد.

استفاده از اسپره ی آسم برای روزه‌دار
الف) استفاده از اسپری آسم بنا به قول راجح: شکننده‌ی روزه است.
ب) اگر بیمار مبتلا به آسم در ماه مبارک رمضان بعضی از مواقع مجبور به استفاده از اسپری می‌شود، ضمن گرفتن روزه و استفاده‌ی اسپری، باید قضایی آن را به‌جا آورد.
ج) در صورت ابتلا به بیماری مداوم آسم، علاوه بر گرفتن روزه، همراه با استفاده از اسپری احتیاطاً موظف به پرداخت فدیه خواهد بود.

برگرفته از سایت سنی آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا