اخبار جهان اسلام

ممنوعیت حجاب در دانشگاه «شیان» چین

ممنوعیت حجاب در دانشگاه «شیان» چین
دانشگاهی در شهر «شیان» چین داشتن حجاب را برای دانشجویان مسلمان در محوطه دانشگاه ممنوع کرد.
به گزارش ندای سنت untitled4 - ممنوعیت حجاب در دانشگاه «شیان» چیناخبار ممنوعیت حجاب در دانشگاه شانکسی نرمال در شهر شیان که جمعیت قابل‌ توجهی از مسلمانان را در خود دارد، اولین بار ماه گذشته گزارش شد.

در آن زمان به ۹ دانشجوی مسلمان گفته شده بود که حجاب خود را بردارند.
اوایل ماه جاری نیز این دانشگاه به‌صورت رسمی اعلامیه ممنوعیت حجاب اسلامی را منتشر کرد.
علاوه بر ممنوعیت حجاب، این دانشگاه یک دانشجو را نیز به خاطر خواندن قرآن در رستوران دانشگاه به «تبلیغ غیرقانونی» متهم کرد.
«لی چنزی»، یکی از مقامات این دانشگاه پس از آنکه خبر این ممنوعیت در فضای مجازی منتشر شد، در یک سایت پرسش و پاسخ چینی‌ها نوشت: ما آداب و رسوم آن‌ها (مسلمانان) را می‌پذیریم اما اجازه نمی‌دهیم که دانشجویان در دانشگاه فعالیت‌های دینی داشته باشند.
از زمان ریاست‌جمهوری «شی‌ جین‌پینگ» از دو سال پیش در چین، دانشگاه‌های این کشور رفتار سخت‌گیرانه‌تری را در مورد مسائل دینی دانشجویان داشته‌اند اما منع صریحی برای پوشش‌های دینی در دانشگاه‌ها وجود ندارد.
شهر شیان، قدیمی‌ترین شهر چین، در استان شانکسی واقع است و یک شهر چند قومیتی محسوب می‌شود. حداقل ۵۰ هزار مسلمان از قوم هویی در این شهر زندگی می‌کنند که بیشتر آن‌ها در خیابان‌های باریک اطراف مسجد جامع این شهر ساکن هستند.
در سال‌های اخیر فشارها بر جمعیت مسلمان چین در حال افزایش بوده است. مقامات منطقه خودمختار سین‌کیانگ که بیشتر ساکنان آن مسلمان هستند نیز از امسال پوشش اسلامی را در اماکن عمومی ممنوع کرده‌اند.
مقامات این منطقه همچنین با قرار دادن جایزه نقدی مردم را ترغیب به خبرچینی از همسایگان مسلمان خود می‌کنند.

 

منبع:ایکنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا