اخبار ایران و جهان

موارد نقض‌‌ حقوق بشر توسط اسرائیل در یک سال گذشته افزایش یافته است

موارد نقض‌‌ حقوق بشر توسط اسرائیل در یک سال گذشته افزایش یافته استthumbs b c 4d2f29524cdedc68c14afe5410044e87 300x168 - موارد نقض‌‌ حقوق بشر توسط اسرائیل در یک سال گذشته افزایش یافته است

براساس آمار دفتر هماهنگی امور انسان دوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) اسرائیل طی یک سال گذشته با ۱۷۰ فلسطینی کشته٬ ۱۵ هزار و ۳۷۷ تن زخمی ، بازداشت ۶ هزار و ۸۳۰ تن و به آتش کشیدن خانه‌ صدها فلسطینی موارد نقض‌‌ حقوق بشر را به صراحت افزایش داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای سنت، هیئت امور اسیران فلسطینی با صدور بیانیه‌ای در این رابطه اعلام کرد:” دولت اسرائیل٬ در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال گذشته با افزایش ۱۲٫۷ درصدی٬ ۶ هزار و ۸۳۰ فلسطینی را بازداشت کرده است. بازداشت شدگان٬ مورد خشونت جسمانی و لفظی نیز قرار گرفته اند”.

دولت اسرائیل، با طرح “بازداشت اداری”، فلسطینیان را بدون هیچ دلیلی می تواند تا ۶ ماه در زندان نگه دارد. همچنین دادگاههای اسرائیل٬ می توانند مدت بازداشت فلسطینیها را تا ۵ سال تمدید کنند.

براساس گزارش آمار دفتر هماهنگی امور انسان دوستانه سازمان ملل متحد( OCHA)٬ دولت اسرائیل٬ در سال ۲۰۱۵ میلادی، ۵۳۹ خانه٬ محل کسب و کار و دیگر بناهای متعلق به فلسطینیان را در کرانه باختری و قدس ویران کرد. به دنبال این رویکرد ۲ هزار و ۶۰۰ نفر از اقدامات ویرانگر اسرائیل آسیب دیدند و ۷۴۲ فلسطینی مجبور به مهاجرت به مناطق دیگر شدند. در حالیکه بسیاری از خانه ها به بهانه فقدان مجوز ساخت، تخریب شده٬ ۱۹ خانه مسکونی دیگر نیز به بهانه مجازات کردن صاحبان یا ساکنان این خانه ها به دلیل حمله به اسرائیلی ها تخریب گردیده است.

بیش از نیمی از فلسطینیان به دنبال اعلام استقلال اسرائیل در سال ۱۹۴۸ در خاک فلسطین پس از اشغال، مجبور به ترک وطن شدند. بر اساس گزارش سازمان ملل در سال ۱۹۵۰، متجاوز از نیمی از جمعیت وقت فلسطین که در حدود ۹۵۷ هزار نفر تخمین زده می شود، پس از اعلام استقلال اسرائیل، وطن خود را بالاجبار ترک کرده و بصورت پناهجو درآمدند.

درحالیکه موارد نقض‌ حقوق بشر توسط اسرائیل بصورت روزافزون ادامه دارد، ورود پلیس این کشور با پوتین به محراب مسجدالاقصی و کشته شدن یک خانواده فلسطینی به دنبال به آتش‌ کشیده شدن خانه شان توسط شهرک نشینان یهودی، از جمله حوادث تلخ و فراموش نشدنی سال ۲۰۱۵ می باشد.

عده‌ای از شهرک نشینان یهودی، خانه‌ای را در شهر اشغالی نابلوس واقع در کرانه باختری رود اردن به آتش کشیدند که طی آن یک نوزاد ۱۸ ماهه با نام علی دوابیشه بر اثر سوختگی ناشی از این آتش سوزی جان باخت. والدین وی نیز پس از انتقال به بیمارستان، جان خود را از دست دادند. تنها فرد بازمانده این خانواده، احمد ۴ ساله‌ است که ۶۰ درصد بدنش طی این آتش سوزی تعمدی دچار سوختگی شده بود. وی بدون این که از مرگ‌‌ اعضای خانواده‌اش خبر داشته باشد، در بیمارستانی که بستری شده، همچنان آرزوی پایان فراق و پیوستن به خانواده خود را در سر دارد.

از سوی دیگر، کشته شدن بدون محاکمه فلسطینی‌ها به اتهام “اقدام به چاقوکشی” توسط اسرائیلی ها در ملاء عام، از دیگر موارد نقض‌ حقوق بشر توسط اسرائیل در سال ۲۰۱۵ بود که مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

اقداماتی از قبیل قانونی کردن ۲۰ سال حبس برای کودکانی که سنگ پرتاب می‌کنند، صدور دستور تیراندازی برای نیروهای امنیتی و پلیس به کودکان سنگ پران و همچنین ممنوعیت فعالیت «جنبش اسلامی ۱۹۴۸ فلسطین» که دارای صدها هزار طرفدار می باشد، از اقدامات مهم سال گذشته اسرائیل محسوب می شود.

در کنار این رویدادها، محاصره غزه که از سال ۲۰۰۶ از سوی اسرائیل آغاز شد، سال گذشته نیز ادامه یافت. این در حالی است که علاوه بر قطعی برق و آب این شهر، خانه‌هایی که در اثر حملات اسرائیل تخریب شده بودند، بدون بازسازی باقی مانده‌اند. در این چارچوب، عمق بحران بشری نیز در این شهر رو به افزایش است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا