اهل سنت ایرانخطبه های جمعه

مولانا ساداتی : برخورداری از عدالت سهم خواهی نیست بلکه حق اقوام و مذاهب است

مولانا سید عبدالصمد ساداتی در مراسم نماز جمعه اهلسنت سراوان گفتند : برخورداری از عدالت سهم خواهی نیست بلکه حق اقوام و مذاهب است

مولانا ساداتی : برخورداری از عدالت سهم خواهی نیست بلکه حق اقوام و مذاهب استB612 20210329 070258 179 300x225 - مولانا ساداتی : برخورداری از عدالت سهم خواهی نیست بلکه حق اقوام و مذاهب است

مولانا سید عبدالصمد ساداتی ضمن اشاره به مشارکت مردم مناطق محروم در انتخابات و بیان اینکه اقلیتهای قومی و مذهبی تهدید برای کشور نیستند بلکه فرصت و نعمت هستند بر اجتناب رسانه ها از سخنان اختلاف افکن و خلاف واقع تاکید کرد و نقش مهم علما در جهت منافع کشور و حضور با ارزش مردم را شایسته توجه رسانه ها و مسئولان عنوان نمود.

ایشان در فرازی از سخنان در مراسم نماز جمعه اهلسنت سراوان ( ۴ تیر ۱۴۰۰ ) گفتند : ادعای برخی رسانه ها مبنی بر سهم خواهی علمای اهلسنت در پی انتخابات ریاست جمهوری “خلاف واقع” و “کمرنگ جلوه دادن نقش علمای اهلسنت” است و اینگونه اظهارات نیز برای به حاشیه راندن مطالبات به حق قومی و مذهبی است که بصورت اشاره و کنایه به شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید نسبت داده شده است.
امام جمعه اهلسنت سراوان تصریح کرد : این رسانه ها به جای مطرح کردن چنین سخنان خلاف واقع و مشغول شدن به بازی های سیاسی و جناحی و اختلاف افکنی ؛ به رسالت واقعی خود عمل نمایند و در جهت منافع کشور و وحدت ملی ایفای نقش کنند.
مولانا ساداتی افزود: لازم است از مشارکت مردم و نقش علمای اهلسنت در عرصه انتخابات و حقوق قانونی اهلسنت و مشکلات آنان در رسانه ها بیشتر گفته شود و از سخنان نسنجیده و خلاف واقع و گزارشات نادرست اجتناب شود که خیانت به کشور و حرکت در جهت اهداف دشمنان ملت است.
ایشان خاطرنشان ساختند: علمای اهلسنت دنبال سهم خواهی و منافع شخصی نبوده و نیستند بلکه رعایت حقوق اساسی و برخورداری از نگاه یکسان و عدالت اسلامی حق اقوام و مذاهب است و مشارکت براساس اصل شایسته سالاری در همه سطوح سیاسی و اداری از مطالباتی است که در قانون تصریح شده است و دولتمردان متعهد به آن هستند و از این نباید کسی واهمه ای داشته باشد .
مدیر دارالعلوم سراوان ابراز داشت : همانطور که برخوردای عموم ملت از عدالت و برچیدن تبعیض اعتقاد مقام معظم رهبری و تاکید اکید معظم له به مسئولان است و ثابت شده اقلیتهای قومی و مذهبی به هیچ وجه تهدید برای کشور نیستند بلکه فرصت و نعمت هستند که در مرزهای کشور با وجود محرومیت ؛ مرزداران غیور و جان برکف وطن هستند و علاوه از آن با مشارکت خود در عرصه انتخابات این وفاداری را ثابت کردند که این مردم شریف ، عزیز و با وفا را باید قدردانی کرد.
مولانا ساداتی تاکید کرد : اقوام و مذاهب فرصت و ظرفیتهای خوب برای کشور هستند و علمای شاخص وحدت و همگرایی و شایستگان اقوام و مذاهب بعنوان سرمایه های بزرگ جامعه ؛ قابل قدر و احترامند.
امام جمعه اهلسنت سراوان اظهارات داشت : پیش از این نیز توهین و تحقیر به مقدسات و باورها و شخصیتهای قوم و مذهب در رسانه ها سابقه داشته است ، همچنین برنامه تقسیم استان سیستان و بلوچستان سعی چنین دسته از اشخاصی است که بدون توجه به وحدت و خواست اقشار مردم سعی در پیاده کردن برنامه هایی دارند که آرزوی دشمنان این مرز و بوم است ، امیدوارم جلوی این رسانه ها و اشخاص گرفته شود.

مولانا ساداتی در ادامه با اشاره به انتخابات اخیر گفتند: ملت ایران و بویژه در مناطق محروم و اهلسنت در این شرایط حساس با مشارکت در انتخابات ” حضور با ارزش” و “نقش مهمی” ایفا کردند ، با وجود اینکه استان سیستان و بلوچستان محرومترین منطقه کشور حساب می آید اما در مقایسه با استانهای برخوردار و مرفه بیشترین مشارکت را داشته اند که با رسیدگی و توجه بیشتر مورد قدردانی قرار گیرند.
امام جمعه اهلسنت سراوان افزود: با توجه به وعده خلافی های دولت گذشته و نامهربانی هایی که در حق مردم روا داشته شد و با شعارهای اصلاح طلبی که عملی نشد بلکه شرایط را بدتر کرد و مردم را از شرکت در انتخابات نا امید نمودند ، این حضور و شرکت در انتخابات شایسته قدردانی است.

مولانا ساداتی طی سخنانی در اشاره به هفته قوه قضاییه اظهار داشت : قوه قضاییه از قوای سه گانه حکومتی در کشور است که عهده دار تحقق بخشیدن عدالت در جامعه است و از طریق قضا و قضاوت عادلانه است که حق جویان را با حمایت از آنان امیدوار می سازد و از سوی دیگر زورمداران را از رسیدن به اهداف نامشروع باز می دارد.
امام جمعه اهلسنت سراوان بیان کرد: قضاوت از مهم ترین و حساس ترین مناصب است و نامگذاری روز قوه قضاییه برای تکریم از مقام والای قضات است که با شهادت آیت الله دکتر بهشتی اولین مسئول دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در هفتم تیرماه ۱۳۶۰، هفته اول این ماه با عنوان هفته قوه قضائیه نامگذاری شد و این سخن و اعتقاد شهید بهشتی که می گفت “ما تشنه قدرت نیستیم بلکه شیفته خدمتیم ، در این راستا عمل نمودن عزت و افتخار برای کشور است که مسئولان اینگونه باشند.

مولانا ساداتی در بخش نخست سخنان در اشاره به شرایط کرونا و تعالیم اسلامی گفتند: وضعیت شیوع کرونا در شهرهای استان و کشور بسیار خطرناک است و شریعت اسلام برای این وضعیت ، پیشگیری از آن و رعایت احتیاط را جهت حفظ سلامتی خود و دیگران موظف ساخته که لوازم و تدابیر را بکار گیرند و بعد از تلاش بر پروردگار توکل نمایند ، اثر گذاری را از الله تعالی بخواهند که او کارساز و مسبب الاسباب است.
ایشان ابراز داشت: امراض ، ناراحتی ها و بیماری های واگیر ضمن اینکه “آزمایش و امتحان الهی” و “سبب بخشش گناهان” است ، تلنگر و یادآوری است برای بندگان که الله متعال را یاد کنند و راه و روش صحیح زندگی را اختیار کنند ، آنچه را که می گوییم و آنچه از گفتار و رفتار عمل می کنیم الله تعالی را در نظر داشته باشیم و بر حسب تقوای الهی حرکت کنیم.

امام جمعه اهلسنت سراوان همچنین از دو سانحه اخیر واژگونی اتوبوس های حامل خبرنگاران و سربازان معلم که تعدادی جان باخته و مجروح برجای گذاشت ابراز تاسف نمود و افزود: با تسلیت به خانواده های مصیبت دیده و طلب شفای عاجل و کامل برای مصدومان و غفران درگذشتگان از پروردگار متعال ، لازم است چنین حوادثی که در گذشته هم اتفاق افتاده مورد بررسی دقیق و رسیدگی مسئولان قرار گیرد.

مولانا ساداتی در پایان سخنان برای شفای شیخ الحدیث مولانا عبدالمجید ملازهی از خطبای توانا و علمای شاخص بلوچستان که در بستر بیماری هستند و خانواه محترم ایشان و همچنین عالم و خطیب برجسته شیخ مصطفی امامی و سایر بیماران دعای خیر نمودند.

کانال رسمی مولانا ساداتی در تلگرام :
t.me/molanasadati
اینستاگرام:
instagram.com/molanasadati

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا