اهل سنت ایرانخطبه های جمعه

مولانا ساداتی :خلافت حقی از جانب الله متعال جهت تشکیل حکومت اسلامی است

مولانا ساداتی حدیث و واقعه غدیر را دلالت بر تذکر رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم نسبت به دوستی و اعتماد و فضیلت نسبت به حضرت علی عنوان نمودند‌.

مولانا ساداتی :خلافت حقی از جانب الله متعال جهت تشکیل حکومت اسلامی است

1932298 1513566742225460 2502685080202982156 n 660x330 2 300x150 - مولانا ساداتی :خلافت حقی از جانب الله متعال جهت تشکیل حکومت اسلامی است


مولانا سید عبدالصمد ساداتی در بخش نخست از سخنان در مراسم نماز جمعه اهلسنت سراوان (۱شهریور ۱۳۹۸) ضمن اشاره به فضایل و شخصیت حضرت علی رضی الله عنه ، حدیث و واقعه غدیر را دلالت بر تذکر رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم نسبت به دوستی و اعتماد و فضیلت نسبت به حضرت علی عنوان نمودند و خلافت را حقی از جانب الله متعال به مسلمانان برای تشکیل حکومت و اجرای قوانین بیان کردند.

خطیب نماز جمعه اهل سنت سراوان با تلاوت آیه مبارکه “یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ ۖ فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِی شَیْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ إِنْ کُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ ۚ ذَٰلِکَ خَیْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِیلًا {النساء-۵۹ }” اظهار داشت: الله تعالی مومنان را به اطاعت و فرمانبرداری خود و رسولش امر می کند و نیز از فرمانروایانی که از خودشان هستند اطاعت نمایند و چنانچه در چیزی اختلاف داشته باشند به خدا و پیامبر ارجاع دهند ، أَطِیعُوا اللَّهَ یعنی از طریق قرآن و وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ از طریق سنت و احادیث پیامبر و وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ از طریق حاکمان که بوسیله شورا یا اهل حل و عقد از علماء و رهبران فکری و سیاسی انتخاب شده اند.
مولانا سید عبدالصمد ساداتی در اشاره به حدیث غدیر بر اساس دیدگاه اهلسنت گفتند: واقعه غدیر در روایات به این گونه است که بعد از برگشت از مکه مکرمه ، بین راه مکه و مدینه، برکه ای بود که در عربی آن را غدیرمی نامند که در این بین رسول الله صلی الله علیه وسلم جهت استراحت با جمعی که اهل مدینه بودند و جمعی از اهل یمن که در اینجا پیوستند توقف نمودند.
ایشان افزودند: بنابر دلخوری که در میان بعضی نسبت به حضرت علی رضی الله عنه بوجود آمده بود رسول الله  صلی الله علیه وسلم در این فرصت فضیلت و تاکید محبت و دوستی واعتماد نسبت به حضرت علی را اینگونه بیان فرمودند : “من کنت مولاه فعلی مولاه” کسی که مرا دوست دارد پس او دوستدار علی است ، دراینجا مولا به معنای دوستی است چون در جمله بعدی در روایت آمده فرمودند:” اللهم وال من والاه و عاد من عاداه” بار الها دوست دار کسی را که او را دوست دارد و دشمن بدار کسی را که با او دشمنی می کند، این بدگمانی و دلخوری را که در تقسیم اموال و غنایم از یمن بود رسول الله صلی الله علیه وسلم  برطرف ساخت و همگی با محبت سر تسلیم را خم نمودند و از جمله کسانی که اظهار مسرت نمود حضرت عمر رضی الله عنه بود و حدیث غدیر بر این مساله بوده است.
امام جمعه اهلسنت سراوان تصریح کرد: حاکم حقیقی فقط الله تعالی است و در آیات متعدد قرآن کریم ذکر شده حکم و دستور از آن الله تعالی است

و آنکه در راس امور بر روی زمین  قرار گیرد خلیفه و مجری قانون احکام الله تعالی بر زمین است و همان اولی الامر است که قرآن کریم در آیات مختلف لفظ خلافت و استخلاف را بکار برده است به این معنی که خلیفه مجری احکام وقوانین است و این حقی است که الله متعال به شورای مسلمانان برای تشکیل حکومت و رهبری داده است.
مولانا ساداتی خاطرنشان ساخت : در سیستم دولت اسلامی شورا یک اصل مهم و اصل اساسی برای جامعه و تشکیل حکومت در تمام جوانب زندگی است ؛ در این باره امیرالمومنین حضرت علی رضی الله عنه می فرمایند: شورا حق مهاجرین و انصار است بر کسیکه اتفاق کردند و امام قرار دادند در آن رضا و خشنودی الله تعالی است و رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم طی بیست و سه سال زندگی در میان اصحابش سخنی درباره جانشینی نگفتند و هیچیک از اصحاب این را نگفتند و حتی امیرمومنان علی رضی الله عنه چنین ادعا و استدلالی نکردند.
امام جمعه اهلسنت سراوان در اشاره به فضایل حضرت علی گفتند:به اجماع اهلسنت و جماعت حضرت علی رضی الله عنه از عشره مبشره هستند که رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم به بهشت بشارت دادند و چهارمین خلیفه راشد مسلمانان است ، زوجه سیده نساء اهل الجنه فاطمه بنت النبی صلی الله علیه و آله وسلم و داناترین فرد در قضاوت بودند.
مولانا ساداتی عنوان کرد: در میان اصحاب و اهلبیت عداوت نبوده است ، عمر فاروق رضی الله عنه امور مهم را با مشوره حضرت علی رضی الله عنه انجام می داد و در هنگام سفر به بیت المقدس امور خلافت را به حضرت علی سپرد ، این ارتباط و دوستی به حدی بود که حضرت علی فرزندش ام کلثوم بنت فاطمه را به نکاح حضرت عمر درآورد و فرزندان را به نام خلفاء راشدین نامگذاری کردند.
مدیر دارالعلوم سراوان ابراز داشت: ما باید مشکلات امروز را که با آن مواجه هستیم درپی راه حل باشیم نه آنچه گذشته است، در قرآن کریم است که ما مسئول اعمال گذشتگان نیستیم و هرکسی باید جوابگوی اعمال خود باشد و این عقلی و منطقی است.
مولانا ساداتی افزودند: وحدت امت اسلامی یکی از اولویات است ؛ رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم پایه های وحدت امت اسلامی را بنا نمود که در نتیجه آن پیروزی مسلمانان و گسترش اسلام در بهترین دوران تاریخ در پرتو وحدت و همبستگی در مقابل دشمنان بوده و در هر جای تاریخ می بینیم که اختلاف و چنددستگی بوده؛ شکست خورده اند.
ایشان تاکید نمودند: هر گاه مسلمانان خلق و خوی اسلامی  سیرت و سنت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم را عملی سازند؛ هرگز مواجه با مشکلات امروزی نخواهد شد.

خطیب نماز جمعه اهلسنت سراوان در پایان سخنان با بیان اینکه در نظام اسلامی مسئولیتها برای خدمت است و با اشاره به اعتراض برخی مردم نسبت به تیراندازی های غیرقانی ؛ مراجعه این افراد به دادسرای نظام و برخورد قاطع مسئولین با مامورین متخلف را توصیه نمودند.

مولانا ساداتی در اشاره به درخواست و گلایه مکرر مردم نسبت به رفتارهای غیرقانونی برخی ماموران اظهار داشت: مردم از تیراندازی غیرقانونی و بدرفتاری این مامورین به شدت ناراضی اند، امروز به اینجانب نامه دادند که بر اثر تیر اندازی در پاسگاه “گدار ناهوک” سراوان فردی مجروح شده و حال وخیم دارند که متاسفانه بر اثر مواردی از قبیل نداشتن گواهینامه اینگونه مردم را هدف قرار می دهند.
امام جمعه اهلسنت سراوان تصریح کردند: کسانیکه اینگونه مظلوم واقع شده اند و از این قبیل شکایات دارند به دادسرای نظام مرجعه نمایند که در سراوان نیز افتتاح شده است.
مولانا ساداتی خاطرنشان ساخت: مردم با مراجعه به دادسرای نظام این مسائل را جهت احقاق حق مطرح کنند چرا که پیگیری نکردن این موارد و عدم برخورد قانونی سبب شده جان بسیاری از افراد بیگناه بر اثر این تیراندازی ها گرفته شود و افزایش پیدا کند.
مدیر دارالعلوم سراوان ابراز داشت: ما با آن افراد مافیایی مخالف هستیم اما برای اینکه افرادی بی گناه و یا به علت حمل چند لیتر سوخت جهت امرار معاش مورد هدف تیراندازی ماموران قرار می گیرند به شدت مخالفیم و درخواست رسیدگی و برخورد قاطع مقامات را داریم.
مولانا ساداتی گفتند: نظام اسلامی مسئولیتها را برای خدمت قرار داده است اما اگر کسی بر خلاف مسئولیت عمل کند قابل پیگیری است و جای امیدواری است که قوه قضائیه با قوت در مقابل اخلال گران و مفاسد برخورد می کند و امیدواریم این مهم بدون استثناء تحقق کامل پیدا کند.


 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن