اهل سنت ایران

مولانا ساداتی : رفتار نیروهای امنیتی با علما براساس عزت ، حکمت و مصلحت باشد

مولانا سید عبدالصمد ساداتی با اشاره به نقش مهم و تلاشهای علما در جامعه ، رفتار و برخورد مسئولان با علما را بر اساس حفظ کرامت و حکمت و مصلحت خواستار شد.

مولانا ساداتی : رفتار نیروهای امنیتی با علما براساس عزت ، حکمت و مصلحت باشدB612 20190913 002759 253 300x225 - مولانا ساداتی : رفتار نیروهای امنیتی با علما براساس عزت ، حکمت و مصلحت باشد

مولانا سید عبدالصمد ساداتی در بخش پایانی سخنانشان در پانزدهمین نشست شورای علمای سراوان بزرگ ضمن اشاره به اینکه نقش علما و مدارس دینی اهلسنت برای اصلاح جامعه ، وحدت و امنیت ارزشمند است خاطرنشان ساختند که رفتار و برخورد مسئولان با حفظ کرامت و بر اساس حکمت و مصلحت باشد.
امام جمعه اهلسنت سراوان در این نشست که شامگاه پنجشبه ۲۱ شهریور ۹۸ در مدرسه دارالقرآن سراوان برگزار شد اظهار داشت: برخورد نهادهای امنیتی و دولتمردان با علما بر اساس حکمت و مصلحت و حفظ کرامت مقام علم و علما و مدارس دینی باشد.
مولانا ساداتی تصریح کردند: علمای اهلسنت که برای رفع سوء تفاهمات و احیانا مشکلی محترمانه احضار شده اند کسی اعتراضی نداشته اما برخوردهای سلیقه ای برخی از افراد با علما و اهل علم در شان جایگاه علما و نظام اسلامی نیست ، بهره برداری ها و وجهه سوء در جامعه بدنبال دارد و خصوصا امروزه که نیاز به وحدت اسلامی بیش از پیش باید عملی گردد و حفظ شود.
رئیس شورای عالی علمای شهرستانهای سراوان،سیب سوران و مهرستان گفتند: می توان در بسیاری از موارد اگر عالمی یا طلبه ای مرتکب عملی هم شده از طریق گفتمان با خود علمای اهلسنت و پا درمیانی حل کرد و از این ظرفیت استفاده کرد.
مولانا ساداتی تاکید نمودند : روش علمای اهلسنت برای مطالبات جامعه نیز با حکمت و مصلحت و موعظه حسنه است و ما این توصیه را داریم و انتظار بر این است که تعامل و رفتار دستگاه های امنیتی با علما و تصمیم گیری ها با روش حکمت و مصلحت و دور اندیشی باشد.
مدیر دارالعلوم سراوان اضافه کردند: علمای و مدارس دینی اهلسنت برای اصلاح جامعه ، وحدت و امنیت هزینه سنگینی را متحمل شده اند وقت گرانبها و فرصتهای ارزشمند خود را وقف اجتماع کرده اند تا از انحرافات و تنشها در جامعه جلوگیری شود و در مقابل افراط گرایی و تشویش اذهان ایستاده اند.
مولانا ساداتی در ادامه سخنان عنوان کردند : رهبر معظم انقلاب روایت می کنند که برای اولین بار هفته وحدت و نامگذاری آن از این استان شکل گرفته و ندای مثبت جمعی از علمای اهلسنت برای این موضوع از جمله مرحوم مولوی عبدالعریز ساداتی موجب منفعت برای جامعه ایرانی و اسلامی شد.
امام جمعه اهلسنت سراوان تصریح کردند: دولتمردان از این ظرفیت بزرگ اهلسنت با مشارکت دادن آنان برای وحدت عملی و توسعه کشور استفاده کنند.

همچنین گزیده ای از سخنان مولانا ساداتی در بخش نخست سخنرانی ایشان در پانزدهمین نشست علمای سراوان بزرگ ( شهرستانهای سراوان ، سیب سوران ، مهرستان ) به شرح زیر است:

علماء متعهد و مدارس دینی در برابر انحرافات و کج روی ها مهمترین پایگاه محکم دین اسلام بوده اند ؛ فقهاء ، محدثین و مفسرین بودند که علوم اسلامی را تدوین و نشر نمودند.
کتب با برکتی همچون حدیث ، فقه ، تفسیر و اصول نتیجه زحمات علماء بزرگ و در واقع جهاد فی سبیل الله است که با شرایط امکانات کم و از طرفی در مواجه با سلاطین اسلام ستیز آثار ارزشمند از قرآن و سنت را به جامعه اسلامی تقدیم نموده اند.
علما که با مجاهدات علمی و فرهنگی و در دفاع از مقدسات دینی و میهنی تمام سختی ها و مرارت ها را متحمل نموده اند مقام بلندی دارند.

نظرات مختلف هستند ، اهل علم به جای پاسخ علمی ، نباید مسائل اختلافی را مورد نزاع وجدال قرار دهند.
جدال و فتنه برپا کردن در مسایل اختلافی موجب ایجاد تفرقه و بد بینى و بهره برداری سوء می گردد.

امروزه نیز الله متعال را شاکریم که با خدمت مخلصانه این افتخار و سربلندی برای علما است ، درس قرآن و حدیث را وظیفه خود می دانند.
هر مدرسه ای به مقدار توانش برای مدرسین حقوق پرداخت می کند و این معنویت و روحانیت است که علما برای تعلیمات دینی بدون چشم داشت مادی و با قناعت در جامعه زندگی می کنند.
در نتیجه این اخلاص در خدمت دین است که الله متعال علما را مقام بلند ، حرمت و عزت بخشیده است.
اکثریت علما و قشر روحانیت جامعه سنی و شیعه در خط فقر و بلکه زیر خط فقر زندگی می کنند.

🆔 کانال رسمی مولانا ساداتی در تلگرام:
@molanasadati

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن