خطبه های جمعه

مولانا ساداتی: شهادت حضرت حسین درسی تاریخی برای مسلمانان واقعی و آزادی خواهان است

مولانا ساداتی: شهادت حضرت حسین درسی تاریخی برای مسلمانان واقعی و آزادی خواهان است IMG 4711570419872 660x330 1 300x150 - مولانا ساداتی: شهادت حضرت حسین درسی تاریخی برای مسلمانان واقعی و آزادی خواهان است

مولانا سید عبدالصمد ساداتی در بخش نخست سخنان در خطبه های نماز جمعه اهل سنت سراوان (۲۳ شهریور ۱۳۹۷) ماه محرم را یادآور حادثه دردناک و غم انگیز شهادت حضرت حسین رضی الله عنه دانست و آن را درسی تاریخی برای آزادیخواهی و عدالتخواهی و زیر بار نرفتن در مقابل ظلم و ستم عنوان کردند.

خطیب نماز جمعه اهل سنت سراوان اظهار داشتند: حضرت امام حسین رضی الله عنه برای اعلاء کلمه الله با وظیفه مهم امر به معروف و نهی از منکر در مقابل حاکم خودکامه و غیر شرعی که راه خلافت را به انحراف کشانده بود قیام کرد و با عدم بیعت با یزید درسی در تاریخ برای همه آزادی خواهانی است که زیر بار ظلم و جور ستمکاران و اهل  باطل نمی روند.

مولانا ساداتی خاطرنشان ساخت: حضرت حسین رضی الله عنه با مبارزه اش به مسلمانان درس شهامت ، عدالتخواهی و عزت داد که مسلمان واقعی و پیرو راستین پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم هرگز در برابر فسق و فجور و استبداد سر خم نمی کند و در مقابل ناملایمات ایستادگی و مقاومت می کند.

ایشان تصریح کردند: شهادت مظلومانه سیدنا حسین رضی الله عنه و یاران باوفایش از اهلبیت نبوت ؛ اکرام و شرفی از جانب الله متعال است و ذلت و خواری برای کوفیانی است که در بیعت ؛ خیانت و نقض عهد کردند و امام عالی مقام را تنها گذاشتند و نیز یزید و ابن زیاد را که در این حادثه غمناک و تکان دهند دست داشتند الله متعال در همین دنیا ذلیل و خوار کرد و ننگ ابدی نصیب آنان گردید.

امام جمعه اهل سنت سراوان در ادامه عنوان کردند: از دیگر وقایع مهم ماه محرم شهادت حضرت عمر رضی الله عنه ؛ اولین شهید محراب ،خلیفه عادل مسلمانان با کارنامه درخشان و خدمات ماندگار به اسلام است که در اول محرم توسط ابو لولو مجوسی در روضه و محراب نبوی هنگام اقامه نماز صبح به شهادت می رسد.

مولانا ساداتی افزودند: همیشه بر زبان عمر رضی الله عنه دعای ” اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی شَهَادَهً فِی سَبِیلِکَ ، وَاجْعَلْ مَوْتِی فِی بَلَدِ رَسُولِکَ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ “ جاری بود که سرانجام در شهر پیامبر و در مسجد و محراب آنحضرت صلی الله علیه و آله وسلم شهادت نصیبش شد و فاروق اعظم نیز در کنار پیامبر در روضه مطهر و منور قرار گرفت که همراه با پیامبر و رفیق و یار غار آن حضرت صلی الله علیه وسلم ابوبکر صدیق اولین کسانی هستند که روز قیامت با هم حشر می‌شوند.

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم سراوان گفتند: ماه محرم نیز شروع سال جدید در تقویم اسلامی است ، هنگامیکه حضرت عمر فاروق به خلافت رسید سلسله فتوحات اسلامی گسترش پیدا کرد و نیز از آنجا که تقویم مشخصی نبود حضرت عمر با مشوره  اصحاب و دور اندیشی؛ آغاز تقویم رسمی مسلمانان را هجرت نبوی و محرم را اولین ماه این تقویم قرار دادند.

مولانا سادتی در پایان این بخش از سخنان  بیان کردند: محرم از جمله ماههای حرام است ، هر عبادتی در این ماه با ارزش است اما ترغیب زیاد به روزه در احادیث ذکر شده است و روز دهم عاشورا یعنی دهم محرم  دارای فضیلت خاصی است چنانکه رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: “صِیَامُ یَوْمِ عَاشُورَاءَ أَحْتَسِبُ عَلَى اللَّهِ أَنْ یُکَفِّرَ السَّنَهَ الَّتِی قَبْلَهُ ” ؛ آنحضرت روزه گرفتن عاشورا را سبب عفو گناهان یک سال گذشته عنوان فرمودند و نیز به روزه‌ی روز نهم محرم به همراه عاشورا و برای مخالفت با یهود دستور داده است، روزه دهم محرم ( عاشورا)  سنت است  و نیز مستحب است که روز نهم محرم (تاسوعا) را  روزه گرفت ، ارتباط روزه گرفتن در روز عاشورا با شهادت سیدنا حسین رضی الله عنه نیست بلکه رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم در زمان حیات مبارکشان روزه می گرفتند.

ایشان در پایان سخنان با ابراز خرسندی از موفقیت برخی از دانش آموزان سیستان و بلوچستان و بویژه درخشش دانش آموزان سراوان در آزمون سراسری ، توجه مسئولان مربوطه را به احقاق حقوق ، حمایت و رعایت عدالت در گزینش و پذیرش آنان  توصیه و مورد تاکید قرار دادند.

امام جمعه اهل سنت سراوان گفتند: موفقیت و درخشش جمعی از دانش آموزان شهرستان سراوان در آزمون سراسری (کنکور) جای خوشحالی و تبریک و تقدیر از معلمان و مربیان و مدیران آنان دارد.

مولانا ساداتی در ادامه سخنان با اشاره به مراجعه عده ای از دانش آموزان به ایشان وابراز نگرانی خانواده های آنان در نحوه گزینش فرزندانشان خاطرنشان ساخت: مسئولین مربوطه در گزینش و پذیرش این دانش آموزان که با مشقت و سختکوشی با کسب رتبه های بالابه این مرحله رسیده اند احقاق حقوق و عدالت را با دقت در نظر داشته باشند تا بتوانند با شایستگی که دارند آینده سازان استان و کشور خود باشند.

ایشان با بیان اینکه تعلیم و تربیت از امور زیربنایی کشور است اظهار داشت: عدالت آموزشی در توزیع برابر ومناسب منابع و امکانات بسیار مهم و قابل توجه است تا کودکان با استعداد مناطق محروم از آموزش و یادگیری محروم نشوند تا عواقب سوء آن دامنگیر جامعه نگردد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا
بستن