اهل سنت ایرانمناسبت ها

مولانا ساداتی: چرا با وجود منابع غنی ، فقر و فلاکت در استان سیستان و بلوچستان بیداد کند؟

مولانا ساداتی: چرا با وجود منابع غنی ، فقر و فلاکت در استان سیستان و بلوچستان بیداد کند؟IMG 1578 300x225 - مولانا ساداتی: چرا با وجود منابع غنی ، فقر و فلاکت در استان سیستان و بلوچستان بیداد کند؟

مولانا ساداتی با اشاره به تنگناهای معیشتی و گلایه مردم از این وضعیت، بی توجهی به خواسته مرزنشینان در استفاده از ظرفیتها و تجارت مرزی برای امرار معاش و مسدود بودن مرز را مورد انتقاد قرار داد و آن را موجب افزایش فقر و ناهنجاریها بیان کرد.

مولانا سید عبدالصمد ساداتی در از سخنان در مراسم عید فطر ۲۵ خردادماه ۱۳۹۷ در سراوان (عیدگاه مرکز) گفتند:  چهار سال از دوره قبل دولت در گفتار درمانی و دادن وعده های مکرر بی حاصل گذشت و در دوره کنونی نیز علی رغم وعده های زیاد اما همچنان با عملکرد ضعیف دستگاه‌های دولتی نه تنها وعده ای عملی نشده بلکه بر مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم اضافه گردیده است.

امام جمعه اهلسنت سراوان تصریح کردند: مردم اگرچه نظام خود را دوست دارند و نمی خواهند بر اقتدار آن خدشه وارد شود اما  از عملکرد ضعیف برخی مسئولان هرگز راضی نیستند از آنجا که  بجای فراهم کردن زمینه کار و اشتغال برای مردم بیکار ؛ تجارت مرزی را سد معبر کرده و به خواسته های مرزنشینان که با تمام وجود خود در سخت‌ترین شرایط حافظ و نگهبان مرزهای شرقی کشور خود هستند توجهی نمی‌شود  که در اثر آن امنیت اجتماعی و آرامش مردم خدشه دار می گردد و اعمال زشت و روشهای مجرمانه گسترده‌تر می‌شود.

مولانا ساداتی با بیان اینکه “تا وقتی که با علت مبارزه نشود مبارزه فقط با معلول دردی را دوا نمی‌کند بلکه هرج و مرج و نا امنی بیشتر را به بار می آورد” ، خاطرنشان ساختند: چرا با وجود منابع طبیعی و خدادادی و ظرفیت‌های اقتصادی ، فقر و فلاکت در استان سیستان و بلوچستان بیداد کند؟ چرا استفاده از مرزهای گسترده محل سکونت جهت تامین معاش وضروریات  زندگی مردم فراهم نمی شوند؟ ، مردم هر کشور از دولتمردان خود انتظار دارند که مردم را دریابند و به خواسته های آنان پاسخ مثبت دهند و خوشگذرانی خود را بر مردم که زندگی مشقت باری دارند؛ ترجیح ندهند.

عدم وحدت و بروز اختلافات با یکدیگر ؛ ضعف بزرگ مسلمانان است

مولانا سید عبدالصمد ساداتی در بخشی از سخنان ؛ ” وحدت امت اسلامی از اولویات دین اسلام” بیان کردند و اظهار داشتند:عدم وحدت و بروز اختلافات و دشمنی با یکدیگر ضعف بزرگی است که مسلمانان به ان گرفتارند ، امروز دشمنان جنگ‌ها و اختلافات را به سر زمین و خانه مسلمانان کشانده اند.

امام جمعه اهلسنت سراوان بیان کردند: رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم پایه های وحدت امت اسلامی را بنا نمود و با تبعیض های قومی و طایفه ای مبارزه نمود ، پیروزی مسلمانان و گسترش اسلام در بهترین دوران تاریخ در پرتو وحدت و همبستگی در مقابل دشمنان بوده و در هر جای تاریخ می بینیم که اختلاف و چنددستگی بوده؛ شکست خورده اند.

ایشان با تاکید بر اینکه ” هر گاه مسلمانان خلق و خوی اسلامی ف سیرت و سنت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم را عملی سازند؛ هرگز مواجه با مشکلات امروزی نخواهد شد” ، افزودند: مدارا و گذشت از مسائل جزئی و شخصی به خاطر مصالح امت می‌تواند وحدت اسلامی را تحقق بخشد ، آزاد نشدن فلسطین از اشغال رژیم صهیونیستی که در قلب جهان اسلام قرار دارد بر اثر تفرقه بین مسلمانان و ناتوان بودن در اراده و تصمیم یکپارچه است که امروزه نیز در بسیاری از کشورها مسلمانان مظلوم واقع شدند و اسلام مورد هجمه قرا می گیرند.

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم سراوان خاطرنشان ساختند: اگر متولیان امور مسلمین ؛ وظایف اصلی خود از جمله کم کردن فاصله ها و امر به معروف و نهی از منکر و خیرخواهی را ترک کنند ؛ غیرت ایمانی جامعه به ضعف و نابودی می رود و محیط اجتماعی برای شر و فساد سازگار می شود و ارزش های اخلاقی از بین می رود.

سرقت ، آدم ربایی و قتل از بزرگترین گناهان است

مولانا سید عبدالصمد ساداتی در ادامه با اشاره به نا امنی های اخیر و بیان اینکه “سرقت ، آدم ربایی و قتل از بزرگترین گناهان به شمار می روند” گفتند:  بی حرمتی هیچ انسانی جایز نیست ، خون و مال و آبرو و ناموس هر مسلمان بر مسلمان دیگر حرام است ، قتل هایی که صورت می‌گیرد و خانواده‌هایی را داغدار می کند  محکوم است ، اگر امروز کسی در مقابل اعمال خود پاسخگو نیست باید بداند در محکمه عدل الهی باید پاسخگو باشد.

ایشان همچنین بر رفع آفت بیکاری و فراهم کردن امنیت پایدار، پیگیری روند کار بودجه اختصاص داده شده به سد ماشکید سراوان، استفاده از کارگران بومی در پروژه های دولتی و پرداخت کامل و به موقع حق و حقوق کارگران را که در خواست نموده اند؛ تاکید کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا